אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שרידי מצודה בת 3,400 שנה שנחשפה בנהריה ישולבו בפרויקט בנייה צילום: גיא פיטוסי / באדיבות רשות העתיקות

שרידי מצודה בת 3,400 שנה שנחשפה בנהריה ישולבו בפרויקט בנייה

הממצאים התגלו במקום שבו מתוכננת הקמת מגדל מגורים; הפשרה שהוצעה – חלקי המצודה ישומרו בקומת המרתף ותתאפשר כניסת מבקרים

06.01.2016, 11:52 | דותן לוי

שרידי מצודה בת 3,400 שנה שנחשפו בחפירה ארכיאולוגית ברחוב בלפור שבמרכז העיר נהריה ישולבו במגדל מגורים שצפוי להיבנות בימים אלה בעיר. לפי נמרוד גצוב, יאיר עמיצור וד"ר רון בארי, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, המצודה שנחשפה שימשה מרכז מנהלי ששירת את הספנים ששטו לאורך חופי הים התיכון לפני 3,400 שנה. לצד המצודה היה כנראה מעגן, ובחדריה נמצאו ממצאים רבים, בהם פסלוני חרס בדמות אדם ובעלי חיים, כלי נשק מברונזה, וכלי חרס מיובאים, המלמדים על קשרי מסחר ותרבות ענפים עם קפריסין ועם שאר אגן הים התיכון. עוד עולה מהממצאים, כי לפחות ארבע פעמים חרבה המצודה בשרפה עזה, וחזרו לבנותה מחדש. בשכבות השרפה נמצא שפע של גרעיני תבואה, קטניות וענבים. ממצא זה מעיד על האספקה אותה רכשו יורדי הים.

לאחר שהובנו הממצאים היה צורך למצוא פתרון שישלב בין השרידים לפרויקט שצפוי לקום בימים אלה על ידי חברת כוכב. ובסיכום בין מנהל רשות העתיקות ישראל חסון ומנהל חברת כוכב, דני כוכב ובסיועו של מתכנן הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז צפון במשרד הפנים האדריכל אלכס שפול, הוחלט שבקומת המרתף של הבנין יישמר ויוצג חלק מהמצודה, להנאת הדיירים והמבקרים.

שרידי מצודה שנחשפה, צילום: גיא פיטוסי / באדיבות רשות העתיקות שרידי מצודה שנחשפה | צילום: גיא פיטוסי / באדיבות רשות העתיקות שרידי מצודה שנחשפה, צילום: גיא פיטוסי / באדיבות רשות העתיקות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות