אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: אפל עשויה להפחית את היקף ייצור דגמי האייפון האחרונים צילום: איי אף פי

דיווח: אפל עשויה להפחית את היקף ייצור דגמי האייפון האחרונים

דיווחים על הפחתה בייצור של דגמי אייפון 6S ו-6S פלוס במהלך הרבעון הראשון של 2016 עקב הצטברות מלאי מכשירים גדול מהצפוי אצל קמעונאים ברחבי העולם

06.01.2016, 12:54 | עומר כביר

אפל צפויה להפחית את היקף ייצור האייפונים במהלך הרבעון הראשון של 2016 בכ-30% - כך מדווח העיתון היפני ניקיי. זאת, על רקע הצטברות מלאי מכשירים גדול מהצפוי.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדיווח, במקור התבקשו ספקיות אפל לייצר רכיבים בהיקף דומה לזה שייצרו לדגמי האייפון 6 ואייפון 6 פלוס שהושקו ב-2014. ואולם, המלאי של שני הדגמים שהושקי בספטמבר האחרון, אייפון 6S ואייפון 6S פלוס, הצטבר בקרב קמעונאים בארה"ב, סין, אירופה ויפן. זאת, לטענת העיתון, לאור מכירות מאכזבות.

אייפון 6S פלוס. לא יחסר במלאי בקרוב אייפון 6S פלוס. לא יחסר במלאי בקרוב אייפון 6S פלוס. לא יחסר במלאי בקרוב

הורדת היקף הייצור נועדה לאפשר לקמעונאים למכור את המלאי שכבר ברשותם, וצפויה לחזור לרמות הרגילות ברבעון השני של 2016. “מדובר במהלך פוקח עין, שמעיד על הביקוש החלש יותר שהיה לאייפון 6S מאז השקתו", אמר לרויטרס האנליסט דניאל אייבס מחברת FBR Capital Markets. “השווקים נערכו לקיצוץ, אבל היקפו קצת יותר מדאיג".

עם זאת, אנליסטים אחרים סבורים שיש להתייחס בספקנות לדיווחים על הקיצוץ בייצור. "אפל הגדילה משמעותית את נתח השוק שלה כמעט בכל אזור, ואני לא רואה שום האטה גלובלית", אמר פטריק מורהד מ-Moor Insights & Strategy.

ככלל, מומלץ להתייחס בספקנות לדיווחים מסוג זה. נתקלנו כבר בדיווחים דומים בעבר שבסופו של דבר לא התבטאו בירידה בהיקף מכירות האייפונים או אפילו בהאטה משמעותית. ואולם, הפעם יש סיבות לחשוש שהאייפון עומד לסבול מירידה במכירות, לראשונה זו תקופה ארוכה. השקת דגמי האייפון ב-2014 הייתה חזקה מתמיד, הודות למסכים הגדולים שמשכו קונים רבים שעד אותה עת ישבו על הגדר.

הקונים לא צפויים לשדרג השנה שוב את המכשירים, במיוחד לאור השינויים המינוריים יחסית שהוצגו עם הדגמים הנוכחיים. התוצאה, כפי שכבר הערכתי ב"כלכליסט" בשנה שעברה, צפויה להיות האטה משמעותית בצמיחה, ואולי אף ירידה בהיקף המכירות. עם זאת, גם במקרה שכזה האייפון עדיין צפוי להיות דגם הסמארטפון הנמכר בעולם, עם הכנסות של עשרות מיליארדי דולרים. וכמובן, שבחציון השני של 2016, עם הצגת שדרוג משמעותי לאייפון, אפשר לשער שהמכירות יחזרו למסלול הצמיחה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות