אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התחזית המפחידה של מארק פאבר לשוק המניות האמריקאי צילום: בלומברג

התחזית המפחידה של מארק פאבר לשוק המניות האמריקאי

השנה התחילה בוול סטריט בנפילה חופשית? המשקיע הידוע בגישתו הפסימית כלפי ניירות ערך אמריקאים בטוח שהרע מכל עוד לפנינו. ומי אחראי לרעידת האדמה בשווקים? ממש לא הסינים, אלא הנפט הצונח - עורק החיים של הכלכלה הגלובלית

08.01.2016, 22:43 | שירות כלכליסט

שוק ההון בארה"ב נמצא בצניחה חופשית - רק התחילה השנה והמדדים המובילים בוול סטריט איבדו כבר למעלה מ-5%. אולם המשקיע הדובי מארק פאבר, הידוע בגישתו הפסימית לניירות ערך האמריקאים, אומר שהמצב יכול להיות אף גרוע יותר – המשקיע השוויצרי סיפר לאתר "מרקט ווטץ'" שהירידה בשוק המניות יכולה להתבטא בירידה של מדד ה-S&P לרמתו הנמוכה ביותר זה 5 שנים.  

קראו עוד בכלכליסט

על פי תחזיתו הקודרת של פאבר, מדד ה-S&P 500, שעמד על 1,943 נקודות בסיום יום המסחר אתמול כתוצאה מהירידה הכללית בשוקי העולם לאחר הקריסה בסין, עלול לצנוח לרמות שפל שראה רק ב-2011 - כלומר לרמה של 1,099 נקודות. לדברי פאבר, תסריט זה שמשקף נפילה של 40% במדד הינו רק "דובי למחצה". כלומר, הרע מכל עוד לפנינו.

מארק פאבר, צילום: אי פי אי מארק פאבר | צילום: אי פי אי מארק פאבר, צילום: אי פי אי

התרחיש הגרוע באמת כולל צניחה של מדד ה-S&P500 לרמת השפל של 2009 אז עמד על 676.53 נקודות. אולם ההפתעה האמיתית בתחזיותיו של פאבר היא שהוא לא מפנה אצבע מאשימה כלפי סין. "הגורם העיקרי לירידה המשמעותית בנזילות הגלובלית היא הירידה במחירי הנפט", אמר פאבר ל"מרקט ווטץ'"

הנפט מסוג WTI צנח ביותר מ-10% בשבעה הימים הראשונים של השנה. הנפט מסוג ברנט רשם אף הוא ירידה של כ-10% עד כה השנה.

 פאבר מאמין שהשפל במחירי הנפט – צ'ופר אמיתי לצרכנים האמריקאיים הנהנים ממחירי דלק נמוכים יותר – יפגע בכלכלות מוטות ייצוא המוכרות ליצואניות נפט שמתמודדות כעת עם ירידה בהכנסות בשל המחירים הנמוכים. ערב הסעודית - יצואנית הנפט הגדולה בין החברות אופ"ק – כבר מתחילה לחוש בלחץ עם ירידת מחירי הנפט לכ-33 דולר לחבית.

בבסיס התיזה של פאבר עומדת ההנחה שמחיר הנפט הגולמי – הנחשב לעורק החיים של הכלכלה הגלובלית – מצביע על התכווצותה של הכלכלה העולמית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
וככה אני מרוויח רק לאחר הנפילות.
רוצים רעיון (שכבר הרווחתי ממנו מהנפילה ביפאן אחרי הצונאמי)? את הנפילה ראיתם, עליה או ירידה בבורסה אתם לא יכולים לחזות. מה כן? מטבע ! הנפט נפל, המדינות המייצרות נפט (קנדה\ארה"ב) נפגעות, המטבע שלהם ירד, אבל את זה נראה רק תוך כמה חודשים. לכן, הייתי מוכר עכשיו דולרים קנדיים ואמריקאים (בעיקר קנדיים, כי הכלכלה שלהם יותר תלויה בייצוא נפט). מעיין "שורט" על מטבע. עוד איזה חודשיים (סוף רבעון) אני אקנה את המטבעות האלו בזול, ואמכור כשערכם יעלה. מה שטוב בכל זה, זה שעל מסחר במטבעות, אין מס רווחי הון. בבקשה.
שחר , אילת  |  09.01.16
לכל התגובות