אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכשול בהצעת הרכש של דורי חושף מאבק שליטה בדוראד

בלעדי לכלכליסט

מכשול בהצעת הרכש של דורי חושף מאבק שליטה בדוראד

אורי אדלסבורג, שמנהל מול חיים כצמן ודורי סגל מלחמת שליטה על חברת האנרגיה דוראד, טורף את הקלפים בתוכנית למחיקת קבוצת דורי. אדלסבורג רכש ערב מועד הצעת הרכש את מלוא אחזקת פסגות בקבוצה, ויסכל את הצעת הרכש

10.01.2016, 06:54 | גולן חזני

מכשול לא צפוי וכנראה בלתי עביר יאלץ את חיים כצמן ודורי סגל לוותר על חלום מחיקת קבוצת דורי מהמסחר בבורסה בתל אביב. ל"כלכליסט" נודע כי בית ההשקעות פסגות שהחזיק בנתח של יותר ממחצית המניות שבידי הציבור בקבוצת דורי, כלומר מבין בעלי המניות שאמורים להחליט אם להיענות להצעת הרכש, מכר את מניותיו ביום חמישי בערב לידיו של אורי אדלסבורג, בעליה של חברת אדלטק. חברה זו של אדלסבורג מנהלת מלחמת שליטה בחברת האנרגיה דוראד מול קבוצת דורי וגזית גלוב שמחזיקות בנתח של 19% מדוראד יחד עם שלמה נחמה וחברת אלומיי.

קראו עוד בכלכליסט

אדלטק מחזיקה לבדה ב־19% מדוראד וב־25% נוספים יחד עם זורלו הטורקית, ואילו חברת קצא"א הממשלתית מחזיקה ב־37% המניות הנותרות בדוראד. ל"כלכליסט" נודע כי היחסים בין השותפים עלו באחרונה על שרטון סביב השליטה בדוראד, שנחשבת בוננזה אמיתית. הרווחיות של דוראד גבוהה משל חברת החשמל (רווחיות תפעולית של 23%) וברבעון השלישי של 2015 היא רשמה הכנסות של 673 מיליון שקל ורווח תפעולי של 110 מיליון שקל.

חיים כצמן חיים כצמן חיים כצמן

המשמעות מבחינת גזית קשה. היום (א') הוא המועד האחרון למסירת הודעות בעלי המניות לקיבול הצעת הרכש בדורי קבוצה שפרסמה גזית גלוב. ההצעה נוקבת במחיר של 63.5 אגורות למניה, לאחר שגזית נאלצה להעלות אותו ביום רביעי האחרון ממחיר של 50 אגורות, כלומר שיפור של ההצעה ב־27%. אדלסבורג רכש את המניות מפסגות בשווי גבוה יותר מהצעת הרכש של 70 אגורות למניה, שמהווה פרמיה של כ־10% על המחיר בהצעת הרכש, ושילם תמורתן כ־12 מיליון שקל. הוא צפוי להצביע נגד ק הצעת הרכש, וזו צפויה ליפול. ב־13 בדצמבר הציעה גזית לרכוש את המניות מידי הציבור ב־50 אגורות למניה, אבל תיקנה את המחיר בדרמטיות, כאמור, כנראה לאחר שקיבלה אינדיקציות על ההתנגדות והסיכוי הנמוך להצלחת הצעת הרכש. מחיר של 50 אגורות למניה, שהיה נמוך ב־7% מהמחיר בבורסה עת הוגש, משקף מחיר של 18 מיליון שקל לכלל מניות המיעוט. המחיר החדש שהגישה גזית גלוב משקף שווי של 23 מיליון שקל לאחזקות הציבור. כעת, המחיר שבו רכש אדלסבורג את מניות פסגות, בהנחה שלא ימכור במחיר הפסד, תעמיד את תג המחיר לכלל מניות המיעוט על יותר מ־25 מיליון שקל.

פסגות החזיק (7.61%) מקבוצת דורי באמצעות הגמל וקרנות הנאמנות. גופים מוסדיים אחרים שמחזיקים בקבוצת דורי הם אנליסט, אילים (שבבעלות אמיר איל), מיטב דש ואחרים שמחזיקים יחד ב־4% ממניות הקבוצה. כדי שהצעת הרכש של גזית גלוב תתקבל, עליה להשיג היענות שתביא אותה לאחזקה של יותר מ־95% בקבוצת דורי. במקרה כזה היא תוכל לכפות על בעלי מניות המיעוט הנותרים למכור לה את אחזקותיהם. סירוב להצעה מצד המניות שרכש אדלסבורג, משמעותו כישלון הצעת הרכש, וזה מה שצפוי לקרות היום.

גזית גלוב מחזיקה (84.91%) בגזית ישראל, וזו מחזיקה בדורי בניהבאמצעות קבוצת דורי. מטרתה של הצעת הרכש שהגישה גזית גלוב למחזיקי מניות המיעוט בקבוצת דורי הוא שיטוח מבנה השליטה בגזית גלוב והעלאה של ההפסדים הצבורים לצורכי מס רמה אחת למעלה. קבוצת דורי סובלת ממשבר קשה בשנתיים האחרונות. בדו"חות 2014 של דורי בניה התגלו כשלים חמורים בהערכת העלות העתידית של פרויקטים שהיא מקימה עבור יזמי נדל"ן בארץ, והיא נאלצה לתקן את דו"חותיה לאחור. כשלים אלה גררו את דורי בניה, אחת מחברות הביצוע הגדולות בישראל, ואת קבוצת דורי להפסדי עתק של מאות מיליוני שקלים מאז תחילת 2014, כשרק תמיכה אגרסיבית של גזית גלוב, בהיקף המגיע כבר לכ־750 מיליון שקל, מנעה את קריסתן. לדורי הון עצמי של 268 מיליון שקל וחוב של 480 מיליון שקל למחזיקי האג"ח ולבנקים. ביתרת מניות גזית גלוב ישראל מחזיק רונן אשכנזי, שהיה מנכ"ל קבוצת דורי ויו"ר דורי בניה עד לאחר פרוץ המשבר.

גזית נחושה למחוק את קבוצת דורי ודורי בניה מהמסחר, למכור את אחזקותיהן — 800 דירות בדורי בניה, והאחזקות בדוראד ורונסון (פועלת במזרח אירופה ונסחרת בפולין), ולסגור את הפעילות בשתי החברות. המהלך של אדלסבורג צפוי להציף את המאבק בינו לבין שותפיו בדוראד, וכישלון ההשקעה בדורי, שעלתה לגזית גלוב מאות מיליוני שקלים, רחוק מלהגיע לסיום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות