אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביקורת הצגה: יהודים רעים, הקאמרי צילום: גארד אלון

ביקורת הצגה: יהודים רעים, הקאמרי

שלושה בני דודים נפגשים בדירה ניו־יורקית משפחתית ביום הלוויה של סבם , כל אחד מהם "יהודי" בדרכו שלו. מתעורר מאבק חריף, שמעלה את שאלת הזהות היהודית של הדור השלישי באמריקה. המשחק משובח

10.01.2016, 09:10 | מאיה נחום שחל

תיאטרון הקאמרי מעלה את המחזה מאת ג'ושוע הרמון בבימוי עמרי ניצן ובהשתתפות אולה שור־סלקטר, אודי רוטשילד, דנה מיינרט ויובל סגל (לסירוגין עם דן קיזלר). את התלבושות הפעם בחרו השחקנים לעצמם בעזרתה של הדס אבנרי.

קהל היעד: גם ליהודים טובים.

דבר המבקרת: שלושה בני דודים יהודים אמריקאים נפגשים בדירה ניו־יורקית משפחתית ביום הלוויה של סבם המכונה "סבוש". דיאנה, המתעקשת שיקראו לה דפנה ומתכננת לעלות לישראל מיד עם סיום הלימודים, היא בת דודתם של ג'ונה וליאם (קוראים לו גם שלמה, אך הוא שונא שמכנים אותו כך), שפספס את הלוויה ומגיע היישר מחופשת סקי עם חברתו הגויה מֶלוֹדי. כל אחד מהם "יהודי" בדרכו שלו. מאבק חריף בין דיאנה לליאם סביב שאלת הבעלות על תליון ה"חי" ששרד עם סבם את השואה עומד במרכז המחזה המבריק, שמעלה את שאלת הזהות היהודית של הדור השלישי באמריקה. "לא הדלקת חנוכייה מגיל 15, אבל לפייסבוק אתה מעלה תמונות בכריסמס ליד העץ", מבקרת דיאנה את התרופפות הזהות היהודית של ליאם. הוא מצדו טוען: "אני לא אתן לספר בין אלפי שנים להכתיב לי איך ועם מי לחיות".

מתוך ההצגה "יהודים רעים". משחק משובח של כל המעורבים, צילום: גארד אלון מתוך ההצגה "יהודים רעים". משחק משובח של כל המעורבים | צילום: גארד אלון מתוך ההצגה "יהודים רעים". משחק משובח של כל המעורבים, צילום: גארד אלון

ניצן בחר להעלות את ההצגה באולם קאמרי 3 האינטימי, שבו עולה בימים אלה הצגה נוספת העוסקת בשאלת הזהות של הדור השלישי, "כבוד אבוד" שמה. בחוכמה מיקם ניצן את הסצנה היחידה המתרחשת מחוץ לדירה לפני הבמה, ממש בסמוך ליושבים בשורה הראשונה, ויש לכך כוח רב. כאן המקום לציין את ההשתחוויה המקורית שסוגרת את ההצגה, ובה רוקדים השחקנים לצלילי השיר "דיינו" בגרסה קצבית של The Maccabeats.

ארבעה שחקנים מניעים את גלגלי העלילה בבימויו המדויק של ניצן ובנוסח עברי קולח של רבקה משולח. סגל מצוין כג'ונה, שהוא בבחינת מים שקטים החודרים עמוק, לכאורה נקלע אל בין שני הניצים שהולכים מכות על תליון ה"חי" ומתאמץ לא להיות מעורב, אך בתמונה האחרונה חושף פרט מפתיע.

מיינרט מקסימה בתפקיד החברה של ליאם, בוגרת לימודי מוזיקה באוניברסיטה ומצטיינת בזיוף "Summertime" של גרשווין כשדיאנה כופה עליה לשיר. רוטשילד נפלא, סוער ומשכנע באחד מתפקידיו הטובים עד היום. הוא מגלם סטודנט ללימודי תרבות יפנית, עם תספורת מוהוק שתורמת לעיצוב דמותו וטענה עיקשת כי הסבא ייעד אליו את ה"חי" המבוקש. הוא פותח במלחמה מילולית ופיזית מול בת דודתו המעצבנת והצדקנית, שלא סותמת את הפה לרגע ומגולמת לעילא בידי שור־סלקטר הנהדרת — שחקנית בעלת מנעד בלתי נדלה של גוונים בקול ובכל, שחיה את הדמות בכל רמ"ח איבריה.

שורה תחתונה: ביצוע מרשים למחזה נפלא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות