אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איילת שקד נגד פיקוח על שכר הדירה: "באירופה זה הוביל לעליית מחירים" צילום: אלכס קולומויסקי

איילת שקד נגד פיקוח על שכר הדירה: "באירופה זה הוביל לעליית מחירים"

שרת המשפטים, העומדת בראש ועדת השרים לחקיקה התייחסה לרעיון להקים רשם שכירויות ארצי: "אנחנו לא רוצים להקים עוד הליכים שרק יסרבלו ויהוו מנגונים רגולטוריים. לא אתן להעביר חוק רק כדי להעביר חוק"

11.01.2016, 12:09 | זוהר שחר לוי

שרת המשפטים איילת שקד, העומדת בראש ועדת השרים לחקיקה התייחסה היום להצעת חוק לפיקוח על שכר הדירה: "יש חברי כנסת שמובילים שורת חוקים שאמורים לטפל בנושא השכירות – שכירות הוגנת. מטרתם טובה והם רוצים להיטיב עם השוק אבל כמו שזה היום נראה שרצו לברך ויצאו מקללים. באירופה זה הוביל לעליית מחירים"

קראו עוד בכלכליסט

איילת שקד, צילום: חגי דקל איילת שקד | צילום: חגי דקל איילת שקד, צילום: חגי דקל

"בנוגע לרעיון להקמת רשם שכירויות ארצי – אני לא אסכים על זה – הממשלה ואני בתוכה עובדים כל הזמן לפשט ביורוקרטיה ורגלוציה ואנחנו לא רוצים להקים עכשיו עוד הליכים כאלה שרק יסרבלו ויהוו מנגונים רגולטוריים. אנחנו בודקים אפשרות שכל רשות מקומית אם תהיה מעוניינת תוכל להקים מרשם כזה אצלה. לא אתן להעביר חוק רק כדי להעביר חוק".

הצעת החוק של רועי פולקמן, שנועד להסדיר את שוק השכירות הפרטי ולעודד שכירות לטווח ארוך תוך הגנה על המשכיר והשוכר, כללה הטבות מס כמו גם את הקמת רשם השכירויות, ממשלתי או עירוני, שישמש כמאגר נתונים שקוף להשוואת מחירים בין משכירים שונים. 

 

 

במקביל, הצעת חוק נוספת, שיזמו פולקמן וסתיו שפיר, צפויה לעלות ביום רביעי לקריאה טרומית במליאה. ההצעה תוגש במתכונת המקורית שהגישו השניים בקדנציה הקודמת, על אף שמשרד האוצר מתכוון לשנות את ההצעה תוך הליכי חקיקה. עם זאת, ל"כלכליסט" נודע כי פולקמן עשוי לסגת מהצעת החוק המשותפת ובכך להכשיל אותה אם לא יושגו הסכמות בנושאים אלו.

בחוק המקורי הוצעו מנגנוני פיקוח על גובה שכר דירה, אך בעקבות ההתנגדות של שקד הם צפויים להתבטל לחלוטין, ובמקומם יהיו תמריצים חיוביים לעידוד משכירים שלא להעלות את שכר הדירה בתמורה להקלות מס.

הצעת החוק הזו עברה כבר את ועדת שרים לחקיקה ועם החלפת הממשלה ביקשו שפיר ופולקמן, להעביר אותו בשנית. אך שקד התנגדה למנגנון הפיקוח מחשש שהגבלת מחיר השכירות תיצור שוק שחור שבו שוכרים ישלמו למשכירים מתחת לשולחן כדי לזכות בדירות הנחשקות ביותר. ביולי 2015 הושגה פשרה שלפיה יוחלף מנגנון הפיקוח בהטבות מס שיינתנו למשכירים הוגנים. שקד תמכה בפתרון הזה, אך במקביל עלה חשש שרשות המסים לא תוכל לעמוד בו. כדי לזרז את ההליכים, העדיפו באוצר לקדם את החוק כפי שהוא ולאחר מכן לערוך את השינויים הללו תוך כדי הליכי חקיקה.

 

ח"כ שפיר בתגובה לדברי השרה שקד: "השרה שקד מפגינה ניתוק מהמצב בשוק השכירות הישראלי וחוסר בקיאות בחקיקה הבינלאומית בנושא. אני וח"כ פולקמן כבר הגענו להסכמות מול משרד האוצר והמשפטים לגבי חוק השכירות, שלא כרוך בפיקוח אלא בתמרוץ בעלי הבית לחוזי שכירות הוגנים בתמורה להטבות במס שבח. אבל שקד מתנהלת כרדופת שד וחוזרת על אותן ססמאות, ובסרבנותה מפקירה 2 מיליון שוכרים בישראל שאין להם הגנה מינימלית על מהמדינה. אני מציעה לשרה שקד להצטרף אלי לביקור בדירה שכורה ולהקדיש כמה דקות מזמנה כדי לשמוע על מצוקותיהם של מאות אלפי שוכרים צעירים ליד המכללה בתל חי, ליד מכללת ספיר בשדרות, בבאר שבע ובתל אביב - ולהבין כמה כסף הם נאלצים לשפוך על הדירות השכורות שלהם, מתי הם נדרשים לצאת למסע המייגע של חיפוש דירה חדשה ובמה זה כרוך להחליף שכונה פעם בשנה כשיש לך שני ילדים בגן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה