אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליצמן שם את היד על הברז של תיירות המרפא צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

ליצמן שם את היד על הברז של תיירות המרפא

לידי כלכליסט הגיע תזכיר חוק של משרדי הבריאות והתיירות שמסדיר את התחום וקובע כי תיירים לא יוכלו עוד לשלם ישירות לרופאים

12.01.2016, 06:48 | מיקי פלד ושאול אמסטרדמסקי

שר הבריאות יעקב ליצמן ושר התיירות יריב לוין יפיצו השבוע טיוטת תזכיר חוק שתקבע את תנאי הרישוי, אופן התשלום והפיקוח על התיירות הרפואית מתוך כל הפעילות בבתי החולים. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

כיום יש תקנות מ־2014 שאמורות להסדיר את שעות הפעילות של התיירות הרפואית בבתי החולים הציבוריים, כך שייעשו משעה 15:00 בלבד, ואף להגביל את היקף הפעילות, אך לא ברור עד כמה הן נאכפות, אם בכלל.

בדיקה של אגף החשב הכללי באוצר ב־2014 גילתה כי לא פחות מ־75% מהטיפולים בתיירי המרפא נעשים בשעות הבוקר – כלומר על חשבון החולה הישראלי – וכי בתמורה לכסף הרב שמשלמים התיירים, בתי החולים פועלים כדי לקצר להם תורים, ועובדי בית החולים משמשים כסוכנים של התיירים וגורפים עמלות של אלפי שקלים.

חדר ניתוח באיכילוב (ארכיון), צילום: ינאי יחיאל חדר ניתוח באיכילוב (ארכיון) | צילום: ינאי יחיאל חדר ניתוח באיכילוב (ארכיון), צילום: ינאי יחיאל

בתי חולים יידרשו לדווח על זמינותם לישראלים

התקנה המשמעותית ביותר בהצעה הנוכחית היא שתיירי המרפא לא יוכלו יותר לשלם ישירות לרופאים, אלא לבתי החולים בלבד, ובתי החולים הם שישלמו לסוכני תיירות המרפא. כך יהיה קל יותר להסדיר את המחירים כיום בין בתי החולים ולמנוע תופעות של תשלומים "מתחת לשולחן". כמו כן, הצעת החוק קובעת קנסות ואף מאסר במקרי קיצון של הפרת ההסדר.

כדי שבית חולים ציבורי או פרטי יוכל לעסוק בתיירות מרפא, הוא יצטרך לקבל היתר לשלוש שנים ממנכ"ל משרד הבריאות. ההיתר יינתן רק אחרי שהמשרד יוודא שבית החולים מנהל מערכת חשבונאית נפרדת לנושא ושהוא יכול לדווח בצורה שוטפת למשרד על התפוסות וזמינות השירותים לחולים ישראלים, כדי שאלו לא ייפגעו מהתיירות הרפואית. כמו כן, תייר שמגיע לישראל לקבלת טיפול רפואי יוכל לקבל אותו רק אם יש לו הזמנה בכתב מבית החולים עוד לפני שהגיע ארצה.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר ל"כלכליסט" כי "העיקרון הבסיסי בהצעת החוק הוא הבטחת הקדימות למטופל הישראלי. בית החולים יחויב להעביר הזמנה מראש למטופל לפני הגעתו לישראל, ולא נאפשר קשר כספי בין המטופל למטפל. בנוסף נקפיד שבתי החולים יציגו תכנית מפורטת לייעוד משאבים מהתיירות הרפואית לחיזוק המערכת הציבורית".

350 מיליון שקל בשנה מתיירות מרפא בישראל

על פי משרד התיירות, כ־20 אלף תיירי מרפא מגיעים לישראל, ונכון ל־2013 השאירו כאן כ־350 מיליון שקל בחמשת בתי החולים הגדולים. חלק גדול מתיירים אלה הם תיירים רוסים, שמוכנים לשלם עשרות אלפי שקלים לניתוח פשוט במדינה ששירותי הרפואה בה ידועים כמצוינים ורבים מהצוות הרפואי בה מדברים רוסית.

עם זאת, התיירים הרוסים לא צפויים לכבוש שוב את בתי החולים בישראל. מאז 2014, עם קריסת הרובל הרוסי, מבצע צוק איתן והתחרות עם מרכזים רפואיים בטורקיה ובקפריסין, התמעט באופן דרמטי זרם תיירות המרפא מרוסיה. התוצאה היא שבבתי חולים גדולים כמו שיבא ההכנסות ירדו מ־120 מיליון שקל ב־2012 לכ־80 מיליון שקל כעבור שנתיים. לא בטוח שהתקנות החדשות יאפשרו לתחום לצמוח מחדש, אך לפחות הן אמורות לעשות סדר בתחום הפרוץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
מדינת חלם
בכל מדינה עם שכל(!)היו מעודדים תיירות מרפא לצד כמובן שמירה על האזרח המקומי. (כן, זה אפשרי ואפילו בקלות).תיירות מרפא היא משאב יצוא, כמו כל מחצב אחר,שיכולנו להכניס בזכותו הרבה מאד כסף למערכת הבריאות ולמדינה. אבל בגלל טמטום ופופוליזים (בלבד) אנחנו קוטעים את הענף החשוב הזה, שיש לו כל כך הרבה יתרונות.ראו מדינות מתחרות שלנו בתחום,כמו:גרמניה, טורקיה, קפריסין ועוד.מדינות אלה בונות, מעודדות, ומשווקות את התיירות הרפואית שלהן. ואנחנו פשוט מוותרים על זה!!! אין גבול לטמטום במדינה זו. כל יוזמה מחסלים.
מי שמבינה  |  02.04.17
23.
זו איוולת שבקלות ניתן לעקוף אותה.
סוכני וחברות תיירות המרפא יכולים בקלות לגבות "תשלום נוסף" מהחולה הזר, ולהפקיד תשלומים אלו בחשבונות בנק זרים על שם הרופא המטפל ו"לא נודע כי בא אל קירבו". כך ימשיכו רופאים מומחים להתעשר על חשבון נתינת טיפול לחולים ישראלים. כדי למנוע תופעה זו צריך להגביל את מספר הטיפולים שכל בית חולים וכל רופא יכולים להגיש לאזרחי חו"ל, וזאת בהתאם לדרישה לטיפול מסוים ביחס לתור הממתינים. כלומר לניתוחים שיש להם תור המתנה ארוך (מעל שבועיים) לא ינתנו טיפולים לתיירי מרפא.
12.01.16
22.
בועטים בדלי!
תייר מרפא מכניס לקופת המדינה פי 6 לעומת תייר רגיל.ענף התיירות בארץ בקריסה וכנראה זה הולך להיות המסמר האחרון בענף שהכניס מליונים לקופת המדינה. בקרוב נראה איך מנהלי בתי החולים מסתדרים ללא תיירי המרפא שהחליפו את ישראל ביעדים אטרקטיביים יותר,כמו ספרד,דרום קוריאה וגרמניה. שם ענף תיירות המרפא הוא בגדר פרויקט לאומי.רק אצלינו יודעים להרוס כל חלקה טובה. בנוסף המשבר הכלכלי שפוקד את רוסיה לא תורם לענף. בהצלחה לליצמן!.
מתי , מרכז  |  12.01.16
לכל התגובות