אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל המדד: הטבת המס לרכבים ירוקים קטנה בעשרות שקלים צילום: יח"צ

בלעדי לכלכליסט

בגלל המדד: הטבת המס לרכבים ירוקים קטנה בעשרות שקלים

ההטבה, שניתנת לרכבים לפי מידת זיהום האוויר שהם פולטים, מחושבת על בסיס מדד המחירים שירד בשנה החולפת, ולכן היא הופחתה ב־0.9%

12.01.2016, 08:44 | תומר הדר

זיכוי המס על זיהום אוויר מופחת במכוניות הופחת ב־0.9% בתחילת ינואר, כך עולה מפרסומים של רשות המסים. ההפחתה בגובה של עשרות שקלים נובעת מעדכון תקופתי המתרחש בכל תחילת שנה ומושפע, בין היתר, ממדד המחירים לצרכן, שירד בשיעור זה בשנה החולפת.

קראו עוד בכלכליסט

על כל המכוניות המשווקות בישראל מוטל מס קנייה בגובה 83%. ממס קנייה זה מנוכים סכומים שנעים בין אפס ל־15 אלף שקל ומחושבים בהתאם לכמות המזהמים שפולט הרכב כמו פחמן דו־חמצני ופחמימנים.

זיהום אוויר, צילום: shutterstock זיהום אוויר | צילום: shutterstock זיהום אוויר, צילום: shutterstock

בנוסחה שפורסמה ב־2009 נקבע כי סכומי הניכויים יוצמדו בין היתר למדד המחירים לצרכן, מה שמביא לשינויים בגובה ההטבות המתרחשים בכל שנה.

כך, למכוניות הירוקות ביותר, כאלה שפליטת המזהמים שלהן ממקמת אותן בקבוצה השניה מבין 15 קבוצות (הראשונה היא רכבים חשמליים שאינם משווקים עוד בארץ), כמו טויוטה פריוס, תופחת הטבת מס ב־148 שקל והיא תעמוד על 16,384 שקל. למכוניות בקבוצת הזיהום העשירית, כמו מרצדס e250, תופחת ההטבה ב־54 שקל לרמה של 6,009 שקל.

השנה נרשמה ירידה בגובהה של הטבת המס בכל הקבוצות, פרט לקבוצה ה־15 המייצגת את קבוצת המכוניות המזהמות ביותר, שבה לא מתקבל כלל זיכוי במס הקנייה.

בשנה שעברה נמסרו יותר מ־254 אלף מכוניות - עלייה של 7% לעומת 2014 שהביאה לשיא כל הזמנים. ועל פי תחזיות בענף גם השנה יימסרו יותר מ־200 אלף מכוניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות