אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן פנסיה אמריקאית: מחרימים בנקים ישראלים צילום: איי אף פי

קרן פנסיה אמריקאית: מחרימים בנקים ישראלים

קרן של הכנסיה המתודיסטית המאוחדת הכניסה ל"רשימה שחורה" את הפועלים, לאומי, הבינלאומי הראשון, דיסקונט ומזרחי - וגם את שיכון ובינוי; מקורות בבנקים אומרים: "מדובר ברשימת מעקב"

13.01.2016, 12:59 | רעות שפיגלמן ושירות כלכליסט

קרן הפנסיה של הכנסייה המתודיסטית המאוחדת (United Methodist Church), שלה מעל 7 מיליון חברים בארה"ב, הכניסה 5 בנקים ישראלים לרשימת החברות שהיא לא מוכנה להשקיע בהן בשל הפרה של זכויות אדם, כך מדווח הניו יורק טיימס. הבנקים שנכנסו לרשימה השחורה הם: הפועלים, לאומי, הבינלאומי הראשון, דיסקונט ומזרחי טפחות.

הרשימה כוללת 39 חברות ממספר מדינות שהוצאו מפורטפוליו ההשקעות של הקרן בטענה שלא עמדו בקריטריונים של מדיניות ההשקעה בכל הקשור לעמידה בזכויות אדם.

קראו עוד בכלכליסט

חרם מוצרים על ישראל (ארכיון), צילום: איי אף פי חרם מוצרים על ישראל (ארכיון) | צילום: איי אף פי חרם מוצרים על ישראל (ארכיון), צילום: איי אף פי

קולט ניאס, דוברת מטעם קרן הפנסיה שבסיסה בגלנוויו אילינוי, אמרה בתגובה לעיתון כי הקריטריונים אושרו על ידי הדירקטוריון ב-2014, והם נוגעים ל-14 אזורים שונים ברחבי העולם, כולל המזה"ת. הרשימה כוללת גם את חברת שיכון ובינוי הישראלית, שנטען כי היא מעורבת בבנייה בהתנחלויות. עם זאת, ניאס הוסיפה כי הקרן משקיעה "בסביבות 18 חברות ישראליות שעומדות בקריטריוני ההשקעה שלנו".

על פי הדו"ח השנתי שפרסמה הקרן, שווי הנכסים שלה ב-2014 עמד על 20.9 מיליארד דולר. לשם השוואה, קרן הפנסיה הגדולה בישראל היא של מנורה מבטחים והיא מנהלת כ-72 מיליארד שקל. מגדל מנהלת 45 מיליארד שקל.

זו ככל הנראה הפעם הראשונה שקרן פנסיה של כנסייה אמריקאית גדולה נוקטת בצעד מסוג זה נגד בנקים ישראלים. הטענה שלהם היא שהבנקים מממנים בנייה בהתנחלויות.

פעילים פרו פלסטינים תיארו את המהלך כצעד חיובי בקמפיין החרם (BDS), שמנסה להפעיל לחץ כלכלי על ישראל. קמפיין אותו כינה ראש הממשלה בנימין נתניהו כמאמץ להרוס את ישראל. סוזאן הודר המייצגת קבוצה בתוך הכנסייה שתמכה בחרם הישראלי טענה כי מדובר במהלך חשוב מכיוון שהוא הרחיב את מגוון החברות הישראליות שנחשבות עכשיו פגיעות ללחץ של החרם בעקבות קשרים לבנייה בהתנחלויות. "למיטב ידיעתנו זו הפעם הראשונה" שבנקים ישראלים נחשבים מחוץ לתחום ההשקעה של קרן פנסיה של כנסייה אמריקאית, ציינה.

עם זאת, חברים בכנסייה אמרו כי הטענות מטעות והכנסייה ממשיכה להשקיע בחברות ישראליות אחרות.

ביולי הצביעה הכנסייה המאוחדת של ישו (United Church of Christ) שלה מיליון חברים בעד חרם על מוצרים מהתנחלויות. להצבעה אמנם לא הייתה השפעה כלכלית, אך הממשלה הישראלית טענה שהעמדה של הכנסייה היא מעוותת.

בבנקים עצמם ובאיגוד הבנקים ביקשו שלא להגיב.

לפי מקורות במערכת הבנקאית בישראל אין הדבר וודאי שתופסק ההשקעה של הקרן בבנקים בישראל שנכנסו לרשימה אלא מדובר במעין רשימת מעקב שאמורה להוות המלצה או התרעה. נערכת בדיקה בידי הגורמים הנוגעים בדבר, לגבי היקף הסכומים המנוהלים בידי הקרן שמושקעים בחמשת הבנקים הגדולים בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות