אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חולדאי מציע: מסחר מצומצם בשבת תמורת תחבורה ציבורית צילום: יריב כץ

חולדאי מציע: מסחר מצומצם בשבת תמורת תחבורה ציבורית

במכתב לח"כים כתב ראש עיריית ת"א: "כמו שמועצת בני ברק יכולה להכריח את העסקים בתחומה לסגור בשבת, כך מועצת עיריית ת"א יכולה לקבוע את אופייה של השבת ברחובותיה"

13.01.2016, 17:20 | אלירן מלכי

ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, מציע אמנה חברתית חדשה שתתיר מסחר מצומצם בשבת תמורת תחבורה ציבורית.

חולדאי שלח היום (ד') מכתב לחברי הכנסת וראשי הרשויות השונות בעקבות סערת חוק השבת של ח"כ מיקי הזוהר (הליכוד) והדיון הציבורי שהצעת החוק עוררה.

במכתבו מבהיר חולדאי את תפיסתו בדבר יום השבת כיום המנוחה. "תל אביב-יפו – לפני ואחרי חוק העזר שנקבע על ידנו - היא עיר שנחה בשבת לא פחות ואולי אף יותר מערים רבות אחרות! תל אביב-יפו, העיר 'ללא הפסקה' עם הפעילות המסחרית, העסקית, והתעשייתית האינטנסיבית המאפיינת אותה במהלך השבוע – משנה את פניה לגמרי בשבת. הפעילות העסקית-מסחרית מפנה את מקומה לפעילות של בילוי, תרבות ונופש - המתאימה ליום המנוחה ובכך משרתת עירנו גם את המטרופולין כולו. אפילו 'הקניונים' הגדולים אינם פועלים בתל אביב-יפו בניגוד למה שמקובל בערים רבות אחרות".

תחבורה ציבורית, צילום: ענר גרין תחבורה ציבורית | צילום: ענר גרין תחבורה ציבורית, צילום: ענר גרין

מועצת עיריית ת"א החליטה לתקן את חוק העזר העירוני כך שמתוך 50 אלף עסקים הפועלים בעיר, כ-200 קיוסקים ומרכולים הפועלים כבר שנים בשבת, יקבלו אישור להמשיך לפעול על מנת לתת שירות לתושבי העיר המעוניינים בכך.

חולדאי מציע לאפשר את פתיחת העסקים תמורת אישור תחבורה ציבורית בשבת "התחבורה הציבורית צריכה להיות במתכונת המאפשרת לכל אזרחי ישראל גישה למערכת השירותים והצרכים הנדרשים ביום המנוחה והפנאי שמן הסתם תהיה שונה מהמתכונת הנהוגה ביום חול. כך תתאפשר גם למי שאינו מחזיק רכב פרטי נגישות לבתי חולים, לביקור

קרובים, מופעי ספורט ותרבות, רחצה בחוף הים ועוד. זו אינה סוגיה מקומית או תל אביבית אלא עניין כלל ארצי. מדוע רק מי שיש לו רכב יוכל לבקר את קרוביו, ליהנות ממופעי תרבות וספורט או בילוי בחוף ים בשבת?! מדוע הסבתא מטבריה או מבאר שבע לא תוכל לבקר בשבת את נכדיה בהרצליה או בת ים?! ובראייה כוללת של איכות הסביבה והכלכלה – תחבורה ציבורית בשבת תאפשר להוריד מהכביש כלי רכב פרטיים רבים שמוחזקים על ידי אלו שאין להם דרך אחרת להתנייד ביום המנוחה".

חולדאי מסיים את המכתב בהשוואת העיר תל אביב לבני ברק ומציין כי "כפי שמועצת העיר בבני ברק יכולה להכריח את העסקים המוגדרים כפנאי הפועלים בתחומה לסגור בשבת, כך ראוי לכבד את סמכותה של מועצת עיריית תל אביב לקבוע את אופייה של השבת ברחובותיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
חולדאי מציע כפייה חילונית
חולדאי מציע לכפות על השכבות החלשות לשרת את השכבות החזקות ביום השבתון שלהם. כפייה חילונית במייטבה! הסבתא מטבריה או מבאר שבע היא פנסיונרית ויכולה לבקר את נכדיה בהרצליה או בת ים בכל ימי השבוע, יכולה לקחת מונית שירות בשבת, יכולה לעשות שבת אצל הילדים. בניגוד לסבתא מטבריה או מבאר שבע, נהגי האוטובוס למשל, עובדים כל השבוע ויכולים לבלות עם משפחתם והחברים רק בשבת. הטיעון השחוק של "מי שלא רוצה לא חייב לעבוד בשבת" עובד טוב מאד כבר שנים עבור ברמנים ומלצרים. מי שלא מוכן לעבוד בשבת לא מתקבל לעבודה בכלל. חולדאי מספר סיפורי סבתא, כמו ילד בן שבע. "למה הדתיים יכולים ואני לא?". חולדאי בסך הכל רוצה כפייה חילונית. אז אני מאחל לחולדאי שיעבוד בשבתות בעירייה, בזמן שכל עם ישראל מבלה עם המשפחה והחברים, ואם הוא לא רוצה לעבוד בשבת, פשוט נחליף אותו במישהו אחר כמו שנהוג אצל מלצרים וברמנים... בהצלחה עם זה!
ערן , רחובות  |  13.01.16