אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל יאפשר הקמת סניפי בנק ניידים שיסייעו לקשישים צילום: נמרוד גליקמן

בנק ישראל יאפשר הקמת סניפי בנק ניידים שיסייעו לקשישים

בטיוטת המפקחת על הבנקים נכתב כי הבנקים יוכלו לפרוס סניפים בתוך רכבים למשל, כדי לתת מענה ללקוחות המתקשים בשימוש בערוצי הבנקאות הדיגיטאלית, לתושבים בפריפריה ולתחרות בין הבנקים

14.01.2016, 16:51 | רעות שפיגלמן

המפקחת על הבנקים, חדוה בר, תאפשר לבנקים להקים סניפי בנק ניידים. בטיוטה ששלח הפיקוח על הבנקים הבוקר (ה') נכתב כי בנקים יוכלו להקים ולפרוס סניפים ניידים על מנת לתת מענה הולם ללקוחות המתקשים בשימוש בערוצי הבנקאות הדיגיטאלית - כמו אוכלוסיית הקשישים.

על רקע צמצום הנוכחות הפיזית של הבנקים והשימוש הגובר באמצעים הדיגיטאליים, כמו גם השימוש הגובר בכספומטים ובמכונות אוטומטיות להפקדת צ'קים – יוכלו הבנקים להקים סניפי בנק ניידים שיוכלו לספק כמעט את כל השירותים המסורתיים בסניף. הסניפים הניידים יאפשרו משיכת כספים, הפקדת צ'קים, קבלת הלוואות ועוד. מה שלא יתאפשר בסניפים אלו זה קבלת משכנתאות, החתמה על ערבות וקבלת ייעוץ השקעות.

הסניף הנייד של בנק הפועלים, צילום: בנק הפועלים הסניף הנייד של בנק הפועלים | צילום: בנק הפועלים הסניף הנייד של בנק הפועלים, צילום: בנק הפועלים

הדרישה להמשך הנגשת הבנקאות גם באמצעים מסורתיים הופיעה גם בחודש שעבר בחוזר שהוציא הפיקוח לגיבוש מדיניות דיגיטאלית. במכתב הוסבר כי "הפעילות במסגרת היתר זה תתבצע בסניף שימוקם בחדר מתאים עם שילוט של הבנק או באמצעות סניף הניתן לניוד ותפעול ממקומות שונים, לרבות מתוך רכב מתאים". פריסת הסניפים הניידים תסייע גם לבנקים הקטנים בהגברת התחרות מול הבנקים הגדולים. הבנקים הקטנים יותר שצפויים להינות מכך הם בנק ירושלים, בנק אגוד, בנק מזרחי והבנק הבינלאומי.

סניף נייד של בנק לאומי , צילום: יחצ סניף נייד של בנק לאומי | צילום: יחצ סניף נייד של בנק לאומי , צילום: יחצ

בפיקוח על הבנקים מסבירים כי "על מנת לאפשר לבנקים לתת מענה ללקוחות כאמור, ולאפשר נגישות רבה יותר לשירותים הבנקאיים לכלל האוכלוסיה, לרבות ביישובים המרוחקים מהסניפים הרגילים של הבנקים, ואשר אין בהם בהכרח כדאיות כלכלית לפתיחת סניף רגיל, גובשה מתכונת ההיתר".

זוהי לא הפעם הראשונה שאנו נתקלים בסניפים ניידים. גם בתקופות של מתיחות ביטחונית כמו מלחמת לבנון השנייה הופעלו סניפים במתכונת הזו, אך פעילותם היתה זמנית בלבד. כעת, יאפשר הפיקוח להפעיל סניפים כאלו במתכונת קבועה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות