אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עמוס לוזון קנה את קבוצת דורי; "לא באתי לעשות סיבוב" צילום: אורן אהרוני

עמוס לוזון קנה את קבוצת דורי; "לא באתי לעשות סיבוב"

איש העסקים והבעלים של מכבי פ"ת רכש 80% מהמניות של קבוצת דורי והיתרה נמכרה בשוק היום. לוזון: "אני אחזיר את דורי לגבהים שהיא הייתה בה. אני מבין בנדל"ן"

14.01.2016, 17:40 | אורן פרוינד

"לא באתי לעשות סיבוב – אני אחזיר את דורי לגבהים שהיא הייתה בה. אני מבין בנדל"ן ואני נכנס לדורי להשקעה לטווח ארוך. אין לי ספק שאפשר להחזיר אותה לרווחיות". כך אמר עמוס לוזון בשיחה עם "כלכליסט" בהתבטאות ראשונה לאחר שרכש היום (ה') את קבוצת דורי. לוזון הכחיש כל קשר למשפחת אדלסבורג שמחזיקה ביתרת המניות (7.6%) בדורי. "אין לי שום קשר לאדלסבורג. לא מכיר אותם" הוא אמר.

לוזון הוא פעיל בנדל"ן בישראל ומשמש כנשיא ובעלים של קבוצת הכדורגל מכבי פ"ת. הוא ניסה להתמודד על רכישת התחנה המרכזית בתל אביב במרץ האחרון ללא הצלחה. ביולי האחרון הוא רכש ביחד עם חברת תדהר קרקע בפ"ת תמורת 60 מיליון שקל להקמת פרויקט משרדים. המהלך הזה למעשה הופך את לוזון לבעלים של חברת דורי קבוצה שאחזקותיה הן תחנת הכוח הפרטית דוראד (18.75% ביחד עם אלומיי קפיטל), קבלנית הפרויקטים למגורים בפולין רונסון, ובקבלנית הבנייה הכושלת דורי בניה. לוזון יצטרך לתמוך בחובות של 270 מיליון שקל למחזיקי האג"ח של קבוצת דורי ולהוציא את דורי בניה מבור ההפסדים שבו היא נמצאת. 

קראו עוד בכלכליסט

ברקע לרכישה של לוזון עומדת שקיעתה של דורי בניה, שמושכת מטה את קבוצת דורי, כשהשיא היה היום בבורסה: מניית קבוצת דורי התרסקה ב-84%.  אגרות החוב של קבוצת דורי נפל גם הן: אג"ח ו' התרסקה היום ב-24% ואג"ח ז' צללה ב-11%. סך ההתחייביות של קבוצת דורי באג"ח ו' עומדות על 204 מיליון שקל, כשהתשלום הקרוב על סך 28 מיליון שקל הוא ביוני השנה. סך ההתחייבויות באג"ח ז' עומד על 121 מיליון שקל. בנוסף, שבוע לאחר שמונה לתפקיד יו"ר דירקטוריון דורי בניה במקומו של אבי ורטהיים התפטר היום אריה מינטקביץ  - ובעקבותיו התפטרו כל חברי הדירקטוריון.

שלשום פקד את חברת הבנייה הכושלת עוד זעזוע בשרשרת הזעזועים שלה בחמש השנים האחרונות. המנכ"ל אסף מור, מי שנחשב להבטחה הגדולה ליציאה של דורי בניה מבור ההפסדים, הודיע במפתיע על התפטרותו מהחברה ויעזוב אותה רשמית ביולי 2016.

ההתפטרות של מור היא חוליה נוספת בשרשרת זעזועים שפוקדת את דורי בניה בשלוש השנים האחרונות. זה התחיל בסוף שנת 2013 בתקופתו של המנכ"ל אריק וילנסקי כאשר בחברה נתגלעו סטיות באומדני העלויות בפרויקטים שלה בהיקף של 37 מיליון שקל שהכניסו אותה לסחרור של הפסדים מתמשכים.

בעקבות ההפסדים והסטיות באומדנים החליטו בהנהלת גזית גלוב, שעד היום היתה החברה האם של קבוצת דורי, להחזיר את מור לתפקיד. מור, שהיה אמור להחזיר את החברה למסלול של רווחיות, פתח את הכהונה שלו בניקוי אורוות מינה ועדה חיצונית עם בודק מומחה שגילה סטיות של 440 מיליון שקל באומדני העלויות של הפרויקטים של החברה, ואילץ אותה לבצע צעד מביש של תיקון לאחור של הדו"חות הכספיים. אלא שגם לאחר ניקוי האורוות מור לא הצליח להחזיר את דורי בניה למסלול של רווחיות וההפסדים המשיכו להיערם.

בתשעת החודשים הראשונים של 2015 רשמה דורי בניה הפסד מצטבר של 183 מיליון שקל ושרפה מזומנים בהיקף של 162 מיליון שקל, והבור של סטיית האומדנים דורי תפח מ־440 מיליון שקל ל־715 מיליון שקל, זאת, אף שבמהלך תקופתו של מור לא נוספו פרויקטים נוספים לחברה מעבר ל־21 הפרויקטים של בנייני המגורים שהיא בונה. נתון זה בהחלט מעיד על חוסר הסדר בדורי בניה וביכולת ניהול הפרויקטים שלה. כפי שזה נראה כרגע, הבור צפוי להמשיך להעמיק.

 

עמוס לוזון
עמוס לוזון צילום: אורן אהרוני

המחוזי דחה את ערעור עמוס לוזון

בינואר 2014 גזר שופט בית משפט השלום בכפר סבא מיכאל קרשן קנס מצטבר של 15 מיליון שקל על 7 נאשמים, בהם לוזון, אפרים מאיר, לוי שטרית וחברות שבבעלותם, לאחר שהורשעו בעבירות תכנון ובנייה בנוגע למתחם המסחר בפתח תקווה. הרשעתם של המעורבים התבססה על כתב אישום שהוגש 7 שנים קודם לכן ובמסגרת הסדר טיעון שבמסגרתו הודו בעבירות ובהפעלת המתחם ללא היתרים.

 
 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות