אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נטפליקס: נחסום גולשים שיתחזו לתושבי מדינה אחרת צילום: Alex Washburn/Wired

נטפליקס: נחסום גולשים שיתחזו לתושבי מדינה אחרת

החברה תחסום גולשים שמשתמשים בשירותי VPN ופרוקסי שמשנים את תעבורת הרשת, כך שהם נראים כבעלי כתובת דיגיטלית במדינה אחרת

15.01.2016, 08:17 | הראל עילם
מספר ימים לאחר ההשקה הבינלאומית, שירות הסטרימינג נטפליקס עומד להתחיל ולחסום גולשים המשתמשים בשירותי VPN ופרוקסי. כך כתב אמש (ה') סמנכ"ל ארכיטקטורת הפצת התוכן של החברה, דוויד פולגר, בבלוג הרשמי של החברה.

קראו עוד בכלכליסט

שירותי פרוקסי למיניהם מאפשרים למשתמשים לשנות את תעבורת הרשת כך שבפועל הם נראים כבעלי כתובת דיגיטלית הממוקמת במדינה אחרת, לרוב בארצות הברית. המטרה היא לרוב לאפשר לגולשים מחוץ לארצות הברית לגשת לשירותים שאינם זמינים באותה המדינה. הכלים האלו נפוצים במיוחד במדינות כגון סין, טורקיה ואיראן, שם הצנזורה המקומית חוסמת את הגישה ללא מעט שירותים, אתרים ורשתות חברתיות.

לא מעט ישראלים השתמשו בכלים האלו על מנת להתחבר לנטפליקס לפני שהשירות היה זמין בארץ. אבל כעת, כשהשירות זמין בכל העולם, החברה מעוניינת לחסום את הגישה לשירותים. זאת בעיה, בין השאר למשתמשים ישראלים, בגלל הפער הנוכחי בין כמות התכנים הזמינה בישראל דרך נטפליקס וזו שזמינה בארצות הברית. לפי בדיקות "כלכליסט", רק שליש מהתכנים זמינים בארץ, אם כי נציגי נטפליקס אמרו ל"כלכליסט" בעבר כי הפער צפוי להצטמצם בעתיד.

ההחלטה הזו סותרת את הדברים שמנכ"ל נטפליקס, ריד הייסטינג, ומספר סמנכ"לים אחרים, אמרו לכלי התקשורת בישראל - בין השאר הם ציינו שהם מודעים לכך שלא מעט ישראלים כבר מחוברים לשירות וכי עקרונית הם אינם מנטרים תעבורת VPN ואינם מוטרדים ממנה.

נטפליקס. הסוף למתחזים? נטפליקס. הסוף למתחזים? נטפליקס. הסוף למתחזים?

השינוי צפוי לצאת לפועל במהלך השבועות הקרובים, אם כי החברה לא ציינה אילו כלים היא מתכוונת להפעיל על מנת לחסום את הכלים - נכון לרגע זה, גם חומת האש הסינית אינה יכולה לחסום את כל כלי הפרוקסי השונים. פולגר הודה כי יש לנטפליקס עוד עבודה רבה לפני שהיא תוכל להציע לכל המשתמשים בעולם את הגישה לאותם סרטים ותוכניות טלוויזיה. "נכון לעכשיו, בהתחשב בכך שזכיונות הפצה חולקו באופן היסטורי לפי אזורים גיאוגרפיים, ימשיכו להיות הבדלים, ואנו נמשיך לכבד את החוק ולאכוף את זיכיונות ההפצה לפי מיקום גיאוגרפי".

נטפליקס מצידה חייבת להמשיך ולכבד את הסכמי ההפצה הקיימים, אם היא רוצה לשכנע בעתיד את חברות התוכן למכור לה זיכיונות הפצה בינלאומיים. זה אומר שהיא צריכה לפחות להראות כאילו היא נלחמת בתופעת ה-VPN, אם כי אין לה באמת את הכלים הטכנולוגיים לעשות זאת בצורה מלאה ואפקטיבית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
למגיב 7 , גם אם אתה צודק זה לא מסביר את הצורך שלהם
להתנהג כמו שוטר מול הלקוחות שלהם כדי לאכוף באופן כל כך אקטיבי מדיניות של איזורים. הניסיון מראה שכל הפעולות האלו בסוף מסבכות את השרות ופגעות גם בלקוחות שאין להם שום קשר לפעילויות כאלו. לגופו של עניין לי המבחר בישראל מספיק אבל אני חושב שפעולות כאלו גורמות לפעמים לקשיים גם אצל משתמשים שלא בצעו שום פעולה. דוגמה דומה היא השרות YES GO. למי שלא מכיר , שרות שמאפשר למנוי YES לצפות בתוכן בדפדפן או אפליקציה בנייד. ברור ש YES חוששים שגישה לשרות תהפך פתוחה מידי כך שתעבור בין משתמשים ולא משתמים .. ולכן נקטו שפ מספר צעדים שכוללים רישום מיגע של מכשירים ברמת הדפדפן עצמו (מספר מכשירים ספורים) . מדיניות שמאפשרת עדכון מאד מוגבל של מספר המכשירים שרשומים. מנוי רווק ומשפחה עם 3 ו 5 ממירים מקבלים את אותן ההגבלות ומה שיצא זה שאני כלקוח משלם התייאשתי והפסקתי להשתמש בשרות מפני שכל פעם גילינו שמכשיר רשום לא עובד. ושצריך לנקות הסיטוריה ושלל בעיות למרות שמעולם לא בצענו כמשפחה שום דבר שנגד את ההגדרות של יס. פשוט לא עמדנו בזה יותר. ברגע ששרותים מניחים שהמשתמש תחמן בדרך כלל המשתמש הלגיטימי נפגע.
n  |  16.01.16
9.
ל-6 ההתנהגות שלהם בסדר גמור
נטפליקס בעצמם קונים תוכן ומוגבלים לפי החוזים עליהם הם חותמים - ספק A אומר להם שתוכן X מוגבל לאמריקה, ספק B אומר להם שתוכן Y מוגבל לאמריקה ואירופה וכו' אם הם יפיצו בלי הגבלה, הם יתבעו וגם לא יסכימו להפיץ דרכם יותר. מה שכן, הם צריכים לתמחר בהתאם - שליש תוכן, שליש מחיר.
16.01.16
8.
למגיב 6, הטענות שלך אינן הגיוניות או תואמות את המציאות.
קודם כל, עם כל הכבוד לנטפליקס כוחם מוגבל הרבה יותר ממש שאתה חושב וכמות התוכן שהם מייצרים קטנה ולא משמעותית במיוחד בהשוואה לשוק העולמי. שנית, והכי חשוב, נטפליקס מפיקים תוכן בלעדי בכדי לקדם את השירות שלהם, ולא כדי למכור אותו לשירותים אחרים. הסיבה שהם מכרו מלכתחילה ליס והוט את בית הקלפים, ועוד כמה סדרות, הייתה שהם עצמם לא פעלו בישראל. עכשיו, כשהם פעילים בארץ הם לא יימכרו יותר תוכן ליס והוט אך את ההסכמים הקיימים הם חייבים לכבד. ליס והוט אין סיבה לשנות את ההסכמים שכן, כאמור, אין לנטפליקס כוונה למכור להם סדרות חדשות. הוט ויס יאלצו לכן להסתפק ב"מבחר מצומצם" של הפקות של NBC-UNIVERSAL, ABC,CBS, FOX, HBO, SHOWTIME, FX, FXX, STARZ, AMC, WARNER,SONY, BBC, ITV,CHANNEL 4 ועוד. בסופו של דבר נטפליקס תלויה במפיצים, ולא להיפך ומי שישאר בלי תוכן במקרה של הפעלת לחץ זה הם, שכן מלבד הסדרות הבלעדיות שלהם (ועם כל הכבוד, מדובר כאמור על כמות קטנה בהשוואה לאחרים, ועם פופולריות מוגבלת) שאר התוכן מגיע מאותם מפיצים שהזכרתי כשנטפליקס משמשת רק כשוק משני, בו הסדרות והסרטים משודרים לאחר שכבר שודרו בלעדית במקום אחר ויצאו למכירה על DVD ו BLU-RAY, ואינו נמכר, בהכרח באופן בלעדי לנטפליקס (כך שסרט או סדרה בנטפליקס יכולה להופיע גם בשירותי סטרימינג מתחרים).
אמיר  |  16.01.16
לכל התגובות