אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קריסה של קבוצת דורי מסכנת בעיקר פרויקטים של קבוצות רכישה צילום: נמרוד גליקמן

קריסה של קבוצת דורי מסכנת בעיקר פרויקטים של קבוצות רכישה

חוסר היציבות בקבוצת דורי בעקבות מכירתה לעמוס לוזון עלולה לגרום לעיכוב רב בפרויקטים של דורי בניה. עסקאות של קבוצות רכישה שאינן מוגנות בחוק המכר עלולות להיתקע

17.01.2016, 08:21 | אביב גוטר
למכירת קבוצת דורי לעמוס לוזון כמה השלכות גם על שוק הנדל"ן. בקבוצה פועלת חברת דורי בניה, המספקת שירותי קבלנות לפרויקטים של יזמים שונים: שלה עצמה, של חברה אחרת או של קבוצת רכישה. עבור כל אחת השלכות אחרות לחוסר היציבות בדורי קבוצה, בהנחה שעסקת המכירה לא תצלח; או שלוזון לא יצליח לייצב את החברה והיא תועמד למכירה שוב; או שתלך לכינוס נכסים או פירוק.

במקרה שבו קבלן הפרויקט הוא דורי בניה, בין שהיזם הוא דורי קבוצה ובין שיזם אחר, הבנייה עצמה עלולה להתעכב לאורך זמן רב. "חוק המכר — הבטחת השקעת רוכשים" אמנם מגן על רוכשים מתשלום נוסף במצב של עיכוב הפרויקט (באמצעות ערבות בנקאית מהבנק המלווה את הקבלן), אך הכניסה לדירה עצמה עלולה להידחות לזמן רב.

אך בניגוד לקניית דירה מיזם, חוק המכר לא מגן על עסקאות של קבוצות רכישה שאינן מוגנות במסגרת חוק המכר. אם כבר סגרה קבוצת הרכישה חוזה עם דורי בניה, קיימות ערבויות מול הבנקים ועל כן החברה תמשיך בעבודותיה. מובן שהבנק עשוי לבחון את מחויבותם ללוות את הקבלן ואף להחליף אותו אם החריגות מהסכמי הליווי יהיו משמעותיות, אך ברוב המקרים לא סוגרת קבוצת הרכישה חוזה עם הקבלן מבעוד מועד — ובמצב שכזה הפרויקט עשוי להידחות, והעלויות יגולגלו על מחירי הדירה ועד לגובה של מאות אלפי שקלים.

עמוס לוזון, שרכש את קבוצת דורי, צילום: ראובן שוורץ עמוס לוזון, שרכש את קבוצת דורי | צילום: ראובן שוורץ עמוס לוזון, שרכש את קבוצת דורי, צילום: ראובן שוורץ

אם אחד החברים בקבוצה לא יוכל להרשות לעצמו את דחיית הפרויקט, חוזה ההתארגנות קובע לרוב כי הוא ייאלץ למכור את דירתו כדי לא להחזיק את שאר בעלי הדירות כבני ערובה. אך משום שהפרויקט בסכנה, מחירו בשוק עלול לרדת משמעותית והרכוש עלול להיקלע להפסדים. אם כמה חברים לא יוכלו לממן את ההתייקרות, הפרויקט עלול להיתקע למשך זמן ארוך וליצור עיכובים משמעותיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות