אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות ההסכם עם איראן: ירידות חדות בבורסות המפרץ צילום: בלומברג

בעקבות ההסכם עם איראן: ירידות חדות בבורסות המפרץ

מדד תדאוול הסעודי נפל ביותר מ-5% לרמת שפל מאז מרץ 2011, הבורסה בדובאי נחלשה ב-4.6% והבורסה באבו דאבי ירדה ב-4.5%; אנליסט סעודי: "ההתאוששות של השוק תלויה בעליית מחירו של הנפט"

17.01.2016, 14:52 | שירות כלכליסט

הקלת הסנקציות נגד איראן והחשש כתוצאה מכך לזינוק נוסף ברמות המלאי העולמית של הנפט והמשך ירידות המחירים, גרמו לירידות בבורסות ברחבי המזה"ת. לעומת זאת, בבורסה בטהראן נרשמו עליות, זה היום השני ברציפות.

קראו עוד בכלכליסט

מדד תדאוול הסעודי נפל ביותר מ-7% לרמתו הנמוכה ביותר מאז מרץ 2011. בדומה, מדד DFM של דובאי נחלש ב-5.2%, הירידה החדה ביותר בחמשת החודשים האחרונים, ואילו מדד ADX של אבו דאבי התקרב אף יותר לטריטוריה של שוק דובי לאחר שנפל ב-4.5% לרמתו הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2013.

בנוסף, מדד DXM של קטאר ירד ב-6.7%, מדד MSM של עומאן נפל ב-3.2% והמדד בכווית הפסיד 3.2% ונפל לרמה הנמוכה ביותר מאז מאי 2004.

לבן - אבו דבי, כתום - סעודיה, צהוב - קטאר לבן - אבו דבי, כתום - סעודיה, צהוב - קטאר לבן - אבו דבי, כתום - סעודיה, צהוב - קטאר

יתרה מכך, מדד GCC 200 של בלומברג שעוקב אחר 200 החברות הגדולות ביותר במפרץ הפרסי, נחלש ב-5.6% לרמתו הנמוכה ביותר מאז מרץ 2011, לאחר שכל מדדי הבנצ'מרק באזור רשמו ירידות. מנגד, מדד TEDPIX של איראן טיפס ב-0.9%, זאת לאחר שביום שבת התחזק ב-2.1%.

באיראן, שמחזיקה בקרוב ל-10% מעתודות הנפט המוכחות בעולם, מתכוננים להעלאת הייצוא בעקבות הודעת הסוכנות לאנרגיה אטומית מיום שבת כי המדינה עמדה בתנאי ההסכם הגרעיני. אולם הגדלת הייצוא האיראני קרוב לוודאי שיפעיל לחץ נוסף על המחירים, שנפלו ביום שישי לשפל של יותר מעשור, ויפגע בכלכלות של מדינות המפרץ הפרסי, הנסמכות בעיקר על הנפט.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

"הנפט האיראני יגיע לשוק כבר היום או מחר", מעריך נאיאל קאהן, מחברת סעודי פרנסי קפיטל בריאד. "ההתאוששות של השוק תהיה תלויה בשאלה האם נוכל להשיב את הנפט מעל לרמה של 30 דולר לחבית".

באיראן מקווים גם למשוך השקעות זרות ישירות בגובה 30 מיליארד דולר לפחות בחמש השנים הבאות, כך לפי נאומו של הנשיא חסן רוחאני ששודר בטלוויזיה האיראנית. "עוד הוסיף כי ההכנסות מהנפט ישמשו "כתוספת הכנסה" למדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות