אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עידן חדש באיראן: איך הסרת הסנקציות תשפיע על העולם? צילום: בלומברג ורויטרס

עידן חדש באיראן: איך הסרת הסנקציות תשפיע על העולם?

הסנקציות הכלכליות הוסרו, ביניהן האמברגו על רכישת נפט איראני והגבלת המסחר. איך זה ישפיע על מחיר הנפט, מדוע הבנקים לא ימהרו לעשות עסקים עם איראן ואילו קשיים צפויים לחברות המערביות?

17.01.2016, 18:40 | שירות כלכליסט
איראן מתכוננת לעידן חדש, זאת בעקבות הסרת הסנקציות הכלכליות, ביניהן האמברגו על רכישת נפט איראני והגבלת המסחר. "חיכינו ליום הזה במשך שנים. צפויים שינויים גדולים", אמר ל-BBC מייקל טוקוס, מנהל לשכת המסחר הגרמנית – איראנית.

לכן בדקו ב-BBC כיצד תשפיע הסרת הסנקציות על תחומים שונים.

קראו עוד בכלכליסט

מיכלית נפט במפרץ הפרסי, צילום: איי אף פי מיכלית נפט במפרץ הפרסי | צילום: איי אף פי מיכלית נפט במפרץ הפרסי, צילום: איי אף פי

השפעת הסרת הסנקציות על איראן

במחירים הנוכחיים, הסרת הסנקציות בסקטור האנרגיה פירושה שאיראן תוכל להעלות את ההכנסות שלה מייצוא נפט ב-10 מיליארד דולר עד השנה הבאה. בנוסף לכך, בבנק המרכזי של המדינה מעריכים כי הסרת הסנקציות על סקטור הבנקאות תאפשר להשיב 30 מיליארד דולר ביתרות מט"ח בחשבונות שהוקפאו ברחבי העולם. אם כי במשרד האוצר האמריקאי מתעקשים כי הסכום עומד על 50 מיליארד דולר.

הסרת הסנקציות תעזור לאיראן ליהנות מצמיחה של 5% בתמ"ג בשנה הבאה, משיעור נוכחי הקרוב ל-0, כך לפי הערכות קרן המטבע הבינלאומית. סגן נשיא איראן אשאק ג'הנגירי מעריך כי הסרת הסנקציות תחסוך למדינה 15 מיליארד דולר בשנה בזכות הוזלת המסחר.

מסגד האמאם באספהאן. איך הסנקציות ישפיעו על התיירות?, צילום: ויקיפדיה מסגד האמאם באספהאן. איך הסנקציות ישפיעו על התיירות? | צילום: ויקיפדיה מסגד האמאם באספהאן. איך הסנקציות ישפיעו על התיירות?, צילום: ויקיפדיה

ההשפעה על שוק הנפט

איראן תוכל כעת לייצא נפט ללא הגבלה. בשנים האחרונות היא מוכרת מעט מעל מיליון חביות ביום, בעיקר לסין, הודו, יפן ודרום קוריאה. אולם כעת מעריכים בטהראן כי יעלו בטווח הקרוב את המכירות ב-500 אלף חביות ביום, ובשנים הבאות כבר יעלו לרמה של 2.5 מיליון חביות ביום. התוספת הזו של נפט תגרום לירידה נוספת במחירים. השוק גם ככה מוצף בנפט זול, והתוספת של הנפט האיראני תוביל לכך שיהיו הרבה יותר חביות בשוק מאשר קונים. באיראן מתכוונים להשיג בחזרה לקוחות על ידי הצעת הנחות על המחירים, שגם ככה בשפל של קרוב ל-12 שנים. כלומר, ההערכה היא שהשיבה של איראן לשוק עלולה להצית גם מלחמת מחירים עם יריבתה המרה סעודיה, שבעצמה נאבקת לשמור על נתח השוק שלה.

חנות שטיחים פרסיים בטהרן, צילום: איי אף פי חנות שטיחים פרסיים בטהרן | צילום: איי אף פי חנות שטיחים פרסיים בטהרן, צילום: איי אף פי

ההשפעה על הבנקים

איראן אמנם תחובר מחדש למערכת הפיננסית העולמית, אך בשלב זה עוד לא ברור כמה בנקים ישובו לעשות איתה עסקים. "כשאני מדבר עם הבנקים הגדולים בגרמניה, הם אומרים שנחכה קודם להסרת הסנקציות, ואחר כך נחכה עוד 12 חודשים, ואז אולי נוכל לדבר איתם על עסקים עם איראן", אומר טוקוס מלשכת המסחר הגרמנית – איראנית.

אחת הסיבות לחוסר הנכונות נובעת מכך שבשנים האחרונות הטילו הרשויות האמריקאיות קנסות על בנקים שהואשמו שעקפו את הסנקציות. לפיכך, ההערכה היא כי מרבית הבנקים האירופיים יבקשו "אור ירוק" רשמי ממשרד האוצר האמריקאי לפני שיחלו להיענות לבקשות הנוגעות לאיראן מצד הלקוחות. טוקוס מוסיף כי במקרה שלא יצליחו לשכנע את הבנקים לספק מימון משמעותי, הם יפנו לבנקים קטנים יותר. אולם, המימון הזה עלול לא להספיק לפרויקטים רחבי היקף כמו שיפוץ מערכת פסי הרכבת על ידי סימנס הגרמנית או רכישת מטוסים מאיירבוס.

שטרות ריאל. מתי הבנקים ישובו לעשות עסקים עם איראן?, צילום: רויטרס שטרות ריאל. מתי הבנקים ישובו לעשות עסקים עם איראן? | צילום: רויטרס שטרות ריאל. מתי הבנקים ישובו לעשות עסקים עם איראן?, צילום: רויטרס

 

בעיות משפטיות

ארה"ב מסירה את הסנקציות המשניות שנוגעות לחברות ואנשים שאינם אמריקאים, אך האיסור על חברות אמריקאיות לעשות עסקים עם איראן עדיין בתוקף, כך שיש לא מעט אזורים אפורים, לדוגמה בנוגע לחברות בת לא אמריקאיות של חברות אמריקאיות. לכן, חברות רבות מעדיפות להמתין להנחיות מפורטות מצד משרד האוצר האמריקאי לפני שיחליטו על הצעדים הבאים שלהן באיראן.

בנוסף, החברות המערביות עלולות להיתקל בקשיים בניסיון לייצא מוצרים לשוק האיראני הרעב. "שחיתות היא מגיפה", אומר חבר הפרלמנט האיראני אחמד טבקולי. לדבריו, לא תמיד אפשר להשיג את אישורי הייבוא מבלי לספק "תשלום נוסף" לפקידים. "כרגע יש אושר, אך בהמשך צפויות הפתעה ואכזבה", מסכם בכיר בחברת הנדסה מטהראן. "רבים יבינו שהסנקציות היו רק חלק מהבעיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות