אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שערורייה בעולם הטניס: שחקני צמרת היטו משחקים? צילום: איי אף פי

שערורייה בעולם הטניס: שחקני צמרת היטו משחקים?

מתחקיר רחב היקף של BBC ו-BuzzFeed עולה כי טניסאי צמרת, בהם גם כאלה שזכו בטורנירי גרנד סלאם, היטו תוצאות רבות של משחקים. לפי החשדות המסתמנים, מדובר ב-16 טניסאי טופ 50, שמונה מהם יקחו חלק באליפות אוסטרליה הפתוחה

18.01.2016, 09:49 | ynet

שעות בודדות לפני יריית הפתיחה של אליפות אוסטרליה הפתוחה, רעידת אדמה בעולם הטניס. תחקיר של רשת BBC שהתפרסם אמש (א') חשף כמה פרשיות הימורים חמורות, שהיו ידועות לרשויות הענף אך נשמרו בסוד במשך שנים.

מקבצים שהגיעו לידי העיתונאים ג'ון טמפלון והיידי בלייק התברר כי 16 טניסאי טופ 50 בעברם נחקרו בחשד כי היטו תוצאות של משחקים כדי לשרת מהמרים סינדיקטים מרוסיה וצפון איטליה, נגד אף אחד מהם לא הופעלו סנקציות בנושא. שמונה מהם, אגב, אמורים לשחק על-פי ההערכות כרגיל באליפות במלבורן שנפתחה הלילה.

במשך שבע שנים אספו הרשויות הממונות ראיות משכנעות נגד רשת של שחקנים שזייפו תוצאות של משחקים שונים בטורנירים גדולים. בווימבלדון, בין היתר, נראה כי לפחות שלושה משחקים הוכרעו שלא כדין. כולם המשיכו לשחק כרגיל לאחר מכן, ולא נענשו. גורמים בתוך הענף הם אלו שהעבירו את המסמכים המדהימים למערכות של BBC ו-BuzzFeed.

ניקלואי דוידנקו.  היה מעורב לכאורה בפרשה חמורה כשהשתתף בטורניר סופוט ב-2007, צילום: איי אף פי ניקלואי דוידנקו. היה מעורב לכאורה בפרשה חמורה כשהשתתף בטורניר סופוט ב-2007 | צילום: איי אף פי ניקלואי דוידנקו.  היה מעורב לכאורה בפרשה חמורה כשהשתתף בטורניר סופוט ב-2007, צילום: איי אף פי

ברשימת 16 השחקנים, כך נטען לפי התחקיר, אפשר למצוא גם כאלה שזכו בטורנירי גרנד-סלאם ביחידים ובזוגות. בין השאר מובא סיפורו של ניקלואי דוידנקו הרוסי, שהגיע בשיאו למקום השלישי בעולם, והיה מעורב בפרשה חמורה כשהשתתף בטורניר סופוט בשנת 2007.

בתחקיר נטען עוד כי השחקנים הימרו על סכומי עתק, בהיקפים של מיליארדים, והיו נתונים לאיומים אלימים מצד גורמים מפוקפקים. מארק פיליפס, שחקר את ההימורים בענף ב-2007, סיפר ל-BBC: "יש קבוצה של בערך עשרה שחקנים שלכאורה עמדו בשורש העניין. הראיות נגדם היו חזקות מאוד. נראה שהיה סיכוי טוב להוציא את התפוח הרקוב מהענף".

אגב, הסיבה ששמות השחקנים לא פורסמו היא שללא גישה לטלפון שלהם, לחשבון הבנק או למחשב שלהם, לא ניתן להוכיח שהם היו מעורבים אישית בהטיית משחקים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות