אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה במערכת הבנקאית: בנק לאומי ינפיק אג"ח קוקו סחיר צילום: לאומי יח"צ

לראשונה במערכת הבנקאית: בנק לאומי ינפיק אג"ח קוקו סחיר

מדובר במכשיר המאפשר השתתפות בהפסדי הבנק או מחיקה של החוב במקרה של חשש ליציבותו. בניגוד לאגרות הקוקו של מזרחי טפחות שהונפקו למוסדיים בלבד, בלאומי תהיה גם הנפקה ציבורית, במסגרת של עד מיליארד שקל

18.01.2016, 11:04 | רעות שפיגלמן

בנק לאומיהולך בעקבות בנק מזרחי טפחות. מחר יתקיים השלב המוסדי במסגרת הנפקת אג"ח הקוקו, ובהמשך השלב הציבורי. זאת בניגוד לאגרות הקוקו של מזרחי טפחות שהונפקו בהנפקה פרטית לגופים מוסדיים בלבד. בנק לאומי קיבל מסגרת להנפקה של עד כמיליארד שקל, אולם על פי ההערכות ינסה לגייס מחצית מהסכום - 500 מיליון שקל. מזרחי טפחות השלים לפני כמה שבועות גיוס ממוסדיים בבהיקף נמוך יותר של 417 מיליון שקל - גם מתוך מסגרת גיוס מקסימאלית של מיליארד שקל.

אג"ח קוקו הוא מכשיר מיוחד שמאפשר השתתפות בהפסדי הבנק או מחיקה של החוב כאשר קורה אירוע חריג בו יש חשש ליציבות הבנק. אגרות הקוקו מומרות למניות או נמחקות (מופעל הטריגר) כאשר יחס הלימות (היחס בין ההון העצמי להיקף נכסי הסיכון של הבנק כמו תיקי משכנתאות או תיקי ני"ע) ההון של הבנק יורד מתחת אל 5% או כאשר הפיקוח על הבנקים מחליט בעצמו שהבנק הגיע למצב מסוכן. השימוש במכשיר זה החל לתפוס תאוצה לאחר משבר הסאב פריים ב-2008, כאשר ממשלות סייעו לבנקים שלא לקרוס או הלאימו אותם, ואילו בהמשך התפתחה תפיסה של השתתפות הציבור בהפסדי הבנקים כדי למנוע הוצאות כבדות לממשלות במקרים כאלו. כדי שיופעל הטריגר, הבנקים צריכים למחוק מחצית מההון העצמי שלהם, שזהו תרחיש קיצוני יחסית.

סניף של בנק לאומי, צילום: אוראל כהן סניף של בנק לאומי | צילום: אוראל כהן סניף של בנק לאומי, צילום: אוראל כהן

ההבדל בין הקוקו של מזרחי לקוקו של בנק לאומי הוא שהאג"ח קוקו של מזרחי לא סחיר וכולל מנגנון מחיקה עם התרחשות של הטריגר , ואילו האג"ח של לאומי יהיה סחיר וכולל מנגנון המרה למניות. זו יכולה לגם להיות הסיבה לתמחור של השוק - אג"ח מזרחי הונפק במרווח של 3%-3.25% מעל אג"ח ממשלתי מקביל ואילו הקוקו של בנק לאומי צפוי להיות מונפק במרווח של 2.9% - מרווח נמוך יותר. זאת יותר מכיוון שעצם סחירות האג"ח ומנגנון ההמרה למניות שכולל גם פוטנציאל עתידי להשתתפות ברווחי הבנק ככל שמצבו הפיננסי ישתפר בעתיד לאחר התרחשות הטריגר - הוא מנגנון מפצה יותר לעומת הקוקו של מזרחי, שכולל מנגנון מחיקה של הקרן ושל הריבית.

האג"ח קוקו של לאומי קיבל דירוג של AA מחברת הדירוג מעלות, דירוג גבוה יותר לעומת הדירוג שקביל הקוקו של מזרחי, דירוג AA מינוס. הקוקו של בנק לאומי ישלם את הקרן בעוד 10 שנים. סדרות הקוקו שהנפיק מזרחי טפחות לשלושה מוסדיים שונים (מנורה מבטחים, הלמן אלדובי והפניקס) ישולמו תוך 10-7 שנים.

מחר צפוי גם בנק לאומי, בניהולה של רקפת רוסק עמינח, לבצע גיוס אג"ח נוסף באמצעות הרחבה של סדרת אג"ח רגילה (סדרה 177)- הרחבה של עד 1.5 מיליארד שקל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות