אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסופרליג: האם זה רק עניין של זמן עד שהיא תקום? צילום: אי פי איי

הסופרליג: האם זה רק עניין של זמן עד שהיא תקום?

קרל היינץ רומינגה העלה מחדש את הרצון של הקבוצות הגדולות לראות שינוי משמעותי בכדורגל האירופי. האם הפעם המועדונים הגדולים ילכו בכל הכוח נגד פיפ"א ואופ"א המוחלשות כדי להקים את הליגה הכי טובה בעולם?

18.01.2016, 11:29 | אוריאל דסקל

קרל היינץ רומניגה, יו"ר ה-ECA, איגוד המועדונים האירופאים, העלה מחדש את ההשערות לגבי השקת סופר ליגה אירופית.

רומינגה, המכהן גם כנשיא באיירן מינכן בנוסף להיותו ראש איגוד המועדונים האירופיים (ECA), אמר בשבוע שעבר לעיתון גרמני כי הוא אינו שולל את האפשרות להקים מתחרה לליגת האלופות בעתיד. "איני שולל את האפשרות שבעתיד תוקם סופר ליגה אירופית, שבה הקבוצות הגדולות יותר מאיטליה, גרמניה, ספרד וצרפת ישתתפו", הוא מצוטט בעיתון זידדויטשה צייטונג. "מערכת הכדורגל תתאים עצמה לאתגרים החדשים של הגלובליזציה. ניתן לארגן זאת תחת המטריה של אופ"א או באופן פרטי".

כדי לייצר עוד הכנסה, רומינגה מציע לקיים חלק מהמשחקים בארה"ב או באסיה, אך ב-ECA מיהרו לפרסם תגובה לפיה הרעיון מעולם לא עלה לדיון רשמי בפגישות, וזוהי לא עמדת הארגון. "בשלב זה מתנהלים דיונים רבים לגבי העתיד של התחרויות האירופיות, כפי שקורה תמיד לפני מחזור תחרות חדש", מסר דובר של הארגון. "אולם, הרעיון של ליגה אירופית כפי שדווח בעיתון לא עלה בשום דיון ב-ECA".

קרל היינץ. "איני שולל את האפשרות שבעתיד תוקם סופר ליגה אירופית", צילום: אי פי איי קרל היינץ. "איני שולל את האפשרות שבעתיד תוקם סופר ליגה אירופית" | צילום: אי פי איי קרל היינץ. "איני שולל את האפשרות שבעתיד תוקם סופר ליגה אירופית", צילום: אי פי איי

הרעיון כבר באוויר הרבה מאוד שנים ומוצף כל פעם מחדש כשמתקרבים לצומת מרכזי בתעשיית הכדורגל, למשל, הליך חידוש מכרזי זכויות השידור והחסויות של ליגת האלופות. התזמון של דבריו של רומינגה, אם כך, לא מפתיע: המחזור הכלכלי (חסויות וזכויות שידור) הנוכחי של הליגה האירופאית וליגת האלופות מסתיים בתום עונת 2017-18 וכבר עכשיו מתחילים הדיונים עם גופי שידור ונותני חסות לגבי חידוש חוזים. כך שהערותיו של רומינגה בוודאי עוררו את תשומת הלב של פיפ"א ושל אופ"א.

ב-1998 חברת שיווק ספורט ממילאנו בשם מדיה פרטנרס קיימה שיחות עם קבוצות מובילות ששקלו הקמת ליגה חלופית. פיפ"א איימה להטיל סנקציות, כולל השעיה על ההתאחדויות, המועדונים והשחקנים, אם הרעיון יצא לדרך, ואופ"א הצליחה בסופו של דבר לחסל אותו לאחר שהרחיבה את ליגת האלופות והפכה את הליגה ליותר משתלמת פיננסית לקבוצות הגדולות. בו זמנית, גביע מחזיקות הגביע ותחרויות הגביע של אופ"א אוחדו למה שהוא היום הליגה האירופית, אך שהתחרות הזו עדיין לא עומדת בראש סדר העדיפויות של חלק מהקבוצות המשתתפות בה. באופ"א מתכוונים לשנות את הגישה הזו על ידי כך שהמנצחות מעפילות ישירות לליגת האלופות. עם זאת, נראה שהקבוצות הגדולות, מרגישות שהגיע הזמן לשינוי משמעותי יותר.

פיפ"א ואופ"א מוחלשות בימים אלו בגלל פרשיות השוחד והשחיתות. ליגת האלופות נהפכה לטורניר משעמם וצפוי בעוד שהפרמיירליג הופכת ל"NBA של הכדורגל" ושואבת את הכוכבים הגדולים בעולם. בזמן הזה, הליגות המקומיות הופכות ליותר ויותר מקוטבות והמשחקים בהן לפחות ופחות מעניינים. מעט קבוצות מצליחות לייצר תחרות יציבה ואיכותית ל"סופר קלאבס" האירופאי ונראה שהמצב הנוכחי לא יכול להחזיק את הצמיחה הנדרשת על ידי אותם מועדונים.

האם זה רק עניין של זמן עד שמשהו גדול יקרה? הרמיזות על "אי שלילית" רעיון סופר ליגה אירופאית הן הסנונית הראשונה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות