אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקים קטנים, כדאי שתכירו: ההטבות שמגיעות לכם מהמדינה צילום: שאטרסטוק

עסקים קטנים, כדאי שתכירו: ההטבות שמגיעות לכם מהמדינה

עסקים בירושלים שהכנסותיהם ירדו ב-25% בחודשים האחרונים זכאים למענק של עד 50 אלף שקל. מה לגבי העסקים הקטנים והבינוניים בשאר איזורי הארץ?

18.01.2016, 12:43 | הדס שרים

בשבועות האחרונים נחשפנו למודעות ענק בעיתונות המבקשות ליידע את בעלי העסקים הקטנים והבינוניים בירושלים כי ייתכן והם זכאים למענק של עד 50 אלף שקל. המודעה פונה לעסקים ירושלמים שחוו קיטון במחזור ההכנסות בהיקף של 25% לפחות במהלך חודשי ספטמבר-דצמבר 2015, בהשוואה לתקופה המקבילה בשנים 2014 ו-2013. כזכור, במהלך חודשים אלה חוותה ירושלים האטה כלכלית בעקבות פעולות טרור במדינתנו.

חשוב להגיד בצורה ישירה - כל הטבה שהמדינה מטיבה עם בעלי העסקים שלה הנה מבורכת. ההכרה בכך שהייתה פגיעה כלכלית משמעותית בעסקים הקטנים והבינוניים בירושלים במהלך חודשים אלה, ובהבנה כי יש להאטה ז וגם השלכות רוחביות מעבר לנראה לעין ולכן יש לתמוך בעסקים הפגועים, היא הסתכלות נבונה ובריאה למשק הישראלי בכלל, ולזה הירושלמי בפרט.

לא רק בעלי העסקים הירושלמים זכאים לסוגים שונים של סיוע מצד גופי המדינה. עבור עסקים קטנים ובינוניים בכל הארץ עומדות מגוון הטבות שכדאי מאוד להיות מודעים אליהן:

1. הלוואות בערבות מדינה

ההלוואה מיועדת לעסקים קטנים ובינוניים, אשר נבדק והוכר כי ישנה הצדקה כלכלית להמשך קיומם, ולאחר קבלת אישור מוועדת אשראי למימון המדובר. בכדי ליהנות מההלוואה האמורה יש לעמוד במספר תנאי סף כגון מחזור שנתי של עד 100 מיליון שקל והסכמה לעריכת בדיקה כלכלית של הגוף המתאם, של הבנק ושל נציג הציבור בוועדת האשראי.

סכום ההלוואה נע לרוב בין 100 אלף שקל ועד לכ-500  אלף שקל, הכול תלוי בהיקף המחזור, כאשר עסק עם מחזור של 100 מיליון שקל יכול ליהנות מהלוואה של כ-8% מהמחזור.

עסק בהקמה יצטרך להעמיד רק כ-10% בטחונות להלוואות, עד לסכום של 300 אלף שקל, כאשר את הייתרה תשלים המדינה. בכך נהנה עסק קטן מקבלת ערבות כנגד בטחונות בשיעור נמוך - אין ספק שמדובר על רמת סיכון גבוהה לבנק. תקופת ההלוואה הינה עד ל-5 שנים, כולל אפשרות דחיית הקרן ("גרייס") לתקופה של חצי שנה.

בתי הקפה הריקים בירושלים. מענק לעסקים הקטנים בבירה, צילום: עמית שאבי בתי הקפה הריקים בירושלים. מענק לעסקים הקטנים בבירה | צילום: עמית שאבי בתי הקפה הריקים בירושלים. מענק לעסקים הקטנים בבירה, צילום: עמית שאבי

2. סיוע מדינה להרחבת השיווק בחו"ל

הטבה נוספת נקראת "המאגד", אשר הינה למטרת קידום השיווק בחו"ל של מוצרים קיימים לשווקים חדשים, או קידום שיווק מוצרים חדשים לשווקים קיימים של מספר עסקים במשותף. ההטבה מיועדת לעסקים אשר משווקים (או מתכננים לשווק) לחו"ל מוצרים תעשייתיים כגון מוצרי תעשייה, שירותים מקצועיים, תוכנה ועוד כאשר ניתנת עדיפות ל"מאגד". כלומר שאותם עסקים קטנים, המשלימים אחד את השני מבחינה שיווקית, יחברו יחדיו על מנת להקטין את סכום הסיכון הכספי לכל אחד. על מנת ליהנות מהטבה זו צריכים להיכלל במאגד לפחות 5 עסקים באותו ענף רלוונטי, כאשר בענף הקלינ-טק ישנה הקלה ייעודית, על פיה ניתן שרק 2 בתי עסק יכללו במאגד. מעל הכל ישנה הדרישה, כמובן, שקווי היצור השליטה והניהול יופעלו מישראל.

ההטבות העיקריות בתוכנית הינם קבלת מימון לפעילות השיווק בחו"ל דהיינו הוצאות כגון אחזקת המשרדים בחו"ל, פרסום, נסיעות לצורכי פעילות שיווקית, ביטוח סיכוני סחר חוץ, השתתפות בכנסים ותערוכות וכו'.

ההטבה תינתן בדרך של מענק בשיעור של 50% מהוצאות השיווק על פני תקופה של 3 שנים.

3. הטבות מס על קליטת עובדים באזורי עדיפות לאומית

הטבה נוספת הינה בדרך של מסלול סיוע ועידוד לקליטת עובדים באזורי עדיפות לאומית ובקרב אוכלוסיות ששיעור השתתפותן בתעסוקה נמוך בעסקים קטנים בארץ, וזאת באמצעות מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה.

ההטבה הינה בדרך של קבלת מענקים כאחוז משכרם של העובדים. הסכום ינוע בין 5% ל- 35% מעלות שכרו של העובד, ועד לתקרה של 15,000 שקל.

ישנה דרישה ש-90% מהעובדים בעסק יהיו מהאוכלוסיות ששיעור השתתפותן נמוך.

בנוסף לאפשרויות אלו, קיימות הטבות נוספות העומדות לטובת העסקים הקטנים והבינוניים בארץ. אלו משתנות בהתאם לגודלו של העסק, מחזור הכנסותיו, מיקומו הגיאוגרפי, מספר העובדים שמעסיק, תהליך יצור ומו"פ ועוד. מומלץ מאוד לכל בעל עסק להעמיק ולבחון את כלל המסלולים בעניין הזה, דרך הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה. הרבה בעלי עסקים נוטים לחשוב שמעצם היותם עצמאיים הם "לבד במערכה". לא תמיד זה כך.

הכותבת היא שותפה וראש חטיבות המס וה-SMB (עסקים קטנים ובינוניים) בפירמת בייקר טילי ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה