אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: המערכת הפיננסית יציבה יחסית אך חשופה לסיכונים צילום: אלכס קולומויסקי

בנק ישראל: המערכת הפיננסית יציבה יחסית אך חשופה לסיכונים

שני הסיכונים המהותיים שמאיימים על המשק הם הריבית הנמוכה מצד אחד, והסכנה להידבק במשבר פיננסי שיתפרץ בעולם מצד שני

18.01.2016, 13:36 | שאול אמסטרדמסקי

המערכת הפיננסית בישראלי יציבה יחסית, והמשיכה להיות יציבה גם בחצי השנה האחרונה, אולם חשופה לסיכונים שעלולים להביא למשבר פיננסי במשק. כך עולה מדו"ח היציבות הפיננסית החצי שנתי שפרסם היום בנק ישראל.

על פי מחברי הדו"ח, שני הסיכונים המהותיים שמאיימים על המשק הם הריבית הנמוכה מצד אחד, והסכנה להידבק במשבר פיננסי שיתפרץ בעולם מצד שני. הריבית הנמוכה מביאה לכך שהיא מעלה מאוד את מחירי הנכסים, לא רק נדל״ן אלא גם מניות וכיוצא באלה.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג

עליות המחירים האלה מסכנות את המערכת הפיננסית אם הריבית תעלה בחדות, למשל. לדוגמא, מי שלקחו משכנתאות שחלק גדול מהן צמוד לריבית הפריים צפוים לראות גידול משמעותי בהחזר החודשי שלהם אם הריבית תעלה באופן משמעותי ובמהירות.

בבנק ישראל טוענים כי אם הריבית תעלה כתוצאה מצמיחה בריאה במשק, אזי הדבר לא יהווה סיכון. אבל אם הצמיחה תהיה חלשה ממה שהעריכו בעבר, הרי שמחירי הנכסים צפויים לרדת, דבר שיפגע במשקיעים (במשקיעי הנדל״ן ובכל החוסכים באופן כללי), ובגם בבנקים ובגופים הפיננסיים האחרים.

בנק ישראל טוען כי למרות החשיפה המשמעותית של המערכת הפיננסית לשוק הדיור, ובעיקר של הבנקים, הבנק פעל בשנים האחרונות להטלת מגבלות שהפכו את המשכנתאות שנלקחות לפחות מסוכנות, כך שהסיכון הכללי בתיק של הבנקים הצטמצם.

הסיכון השני הוא חשיפה למשבר פיננסי בין לאומי. ״מוקד הסיכון ליציבות הפיננסית העולמית נדד מהמשקים המפותחים למשקים המתעוררים״, כותבים בבנק ישראל, ״ובפרט התגברו הסיכונים הנובעים מהטלטלות שעובר במשק הסיני, מהירידה המתמשכת במחירי הסחורות והמאמזן של משקים מתעוררים בעלי חוב גבוה במט״ח״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
מוסד הבל מגוחך -ונגידת ברירת מחדל-שערוריה
כמה עצוב לראות את אזרחי המדינה המיואשים והזועמים על כל מה שהמנותק הטיפש גרם,על המימון החולני של מנגנון רקב ממשלתי מאוס שהולך וצומח למימדי מחלה ממארת,בהמצאת חוקי הבל מקוממים כדי לרצות עסקני פח [היגענו כבר לתשלום-125 משכורות ח"כ בגין השקשוקה הזו,לראות את החרדים המשתמטים-שחיים על חשבון כולנו ורוצים לנהל לנו את החיים,חורבן כלכלי שהביא-3 מיליון אזרחים עניים לפשיטת רגל-ומול כל החורבן הזה אנו צופים בממשלה ובכנסת מהעלובות והמבישות מאז ומעולם -שעוסקים בריבים פלגנות סכסכנות-לוקים בניוון מערכות טוטלי-הזניחו את כולנו והביאו עלינו טרור מס קטסטרופה כדי לממן את כל התחלואים שלהם תוספות השכר המחייבות ועדת חקירה ובזבוז מיליארדים מכספי המסים על השרדות.מדינה בתהליך חורבן-ולאף מטומטם בירושליים זה לא מזיז.ואם הציבור לא יצא מהאדישות לרחובות כדי לעצור את החורבן-כולנו נהיה הומלסים שמשרתים את משפחת נתניהו -המנותקת והאשמה בחורבן.
אליפז וגמלאי צה"ל  |  18.01.16
5.
הבנקים עוברים בהצלחה את "מבחני הלחץ", אז למה הם בסכנת קריסה ב"רגע האמת"?
מבחני הלחץ אמורים לדמות תרחיש של הרעה סבירה (למשל, ירידה של 30% במחירי הדיור). אם הבנקים עברו אותם בהצלחה, אז בנק ישראל לא צריך לדאוג. כנראה ש"מבחני הלחץ", של בנק ישראל שווים כמו התוארים האקדמיים הפיקטיביים בהתכתבות.
אחת העם  |  18.01.16
לכל התגובות