אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

דיור ציבורי: עברה הצעת החוק שתגדיל את ההנחה על מכירת דירות

תקרת ההנחה לרכישת הדירה למתגוררים בדיור הציבורי תעלה ל-915 אלף שקל. ח"כ אלי כהן: "מ-2008 מחירי הדירות עלו ב-70% ותקרת ההנחה נותרה על 705 אלף שקל". עלות החוק: כ-250 מיליון שקל

18.01.2016, 14:52 | דותן לוי

ועדת הכלכלה אישרה היום (ב') את הצעת החוק להעלאת תקרת ההנחה לרוכשי הדיור הציבורי לקראת קריאה שנייה ושלישית שצפויה להיות בשבוע הבא במליאת הכנסת. במסגרת ההצעה שהוגשה על ידי ח"כ אלי כהן עם חברי כנסת רבים נוספים מהאופוזיציה ומהקואליציה, תעלה תקרת ההנחה לזכאי הדיור הציבורי מ-705 אלף שקל ל-915 אלף שקל, זאת, לאחר שמשנת 2008 לא היה כל עדכון בגובה ההנחה - בזמן שמחירי הנדל"ן עלו בשיעור של קרוב ל-70%. לחוק היו התנגדויות בעיקר מצד פקידי האוצר, שכן עלות החוק מוערכת בכ-250 מיליון שקל.

כיום, תקרת ההנחה למתגוררים בדיור הציבורי הזכאים לרכוש את דירתם עומדת על 705 אלף שקל. עבור דיירים נכים, תקרת ההנחה עומדת על 881 אלף שקל. מחיר דירה ממוצעת שנמכרה על ידי עמידר היה בשנת 2008 774 אלף שקל ובשנת 2014 - 1.308 מיליון שקל - עלייה של כ- 69%.

קראו עוד בכלכליסט

בניין של דיור ציבורי, צילום: אוראל כהן בניין של דיור ציבורי | צילום: אוראל כהן בניין של דיור ציבורי, צילום: אוראל כהן

הסיבה ליוזמת התיקון לחוק היה חוסר ההלימה בין מחירי הדיור לתקרת ההנחה שהוביל לכך שחוק זכויות הרכישה, לפיו דיירי דיור ציבורי זכאים לרכוש את דירתם בהנחה משמעותית, אינו מממש את תכליתו וזכאי הדיור הציבורי מתקשים לרכוש את הדירה.

העלייה האמורה במחירי הדירות מצמצמת באופן משמעותי את שיעור ההנחה ומחייבת את דיירי הדיור הציבורי להביא הון עצמי גבוה במיוחד אשר מקשה על יכולת הרכישה שלהם, היות ובדירות הללו מתגוררות אוכלוסיות מוחלשות. עיקר הפגיעה היא בדיירי הדיור הציבורי באזורי ביקוש, לרבות ירושלים וערי המכרז, שכן בהן מחירי הדירות גבוהים יותר.

מטרת חוק הדיור הציבורי ובעיקר זכויות הרכישה, לטפל בעיקרון הצדק החלוקתי ובצמצום פערים חברתיים בנושא הדיור. החוק מקנה לדיירי הדיור הציבורי את הזכות הטבעית להיות הבעלים של אותה דירה, כאשר המעבר לבעלות מקל גם על חברות הדיור הציבורי אשר לא נדרשות לתחזק אותן.

עוד נקבע בהצעת החוק, כי הכספים מהדירות שיימכרו מעתה והלאה יופקדו בקרן שתנוהל על ידי משרד השיכון ושייעודה יהיה רכישת דירות לדיור הציבורי בלבד. הכספים בקרן זו יתווספו למדיניות הרכישה של הממשלה ולא יבואו במקומה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
האיש מאחז עינים ומטעה את הציבור .אין כוונה להוזיל הדיור!!!
השלטון הקיים לא רוצה לטפל בבעיה ומפזר סיסמאות נבובות חסרות תכלית . אריק שרון רצה והביא פתרון מידי ,מידי, מידי -למליון העולים בהסדר קארוונים באיזורי הביקוש והתעסוקה (עד לבניית דירות קטנות קטנות קטנות לכל ). כשרוצים עושים ואלי כהן וחבורתו לא רוצים ולא עושים דבר ולא יעשו דבר !
משיח  |  25.01.16
1.
למה אני צריך לממן למשהו מתנה של מליון ש"ח
חברי כנסת וטפילים נכבדים, אני לא רואה כל סיבה שאני אמשיך לשלם מיסים כאשר אתם דורשים ממני לממן בהם מתנות על סך מליון ש"ח לכל מני אנשים. הדיור הציבורי הפך להיות בעצם מתנה של דירה לכל מני אנשים בעצם בלי סיבה. במקום שהדירות הללו ינתנו לתקופה מדודה לנזקקים שיצטרכו לנצל את הזמן הזה כדי להתאושש ולפנות את הדירה לנזקק הבא. מתנחלי הדיור הציבורי בעצם כבר שנים מנכסים לעצמם את הדירות ועכשיו עוד יקבלו ממני מתנה. אם היה לי מספיק כדי לחלק מתנות של מליוני ש"ח הייתי נותן לילדים שלי דירות
רמי , מרכז  |  18.01.16