אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקו"ם דורשת 10% מהכנסות המועדונים צילום: facebook

בלעדי לכלכליסט

אקו"ם דורשת 10% מהכנסות המועדונים

האגודה, שגובה תמלוגים עבור השמעת שירים של אמנים בארץ ובעולם, מבקשת לקחת חלק מהכנסות מועדוני הלילה. "בלי מוזיקה אין להם זכות קיום", טוענים באגודה

19.01.2016, 06:52 | אלירן מלכי

אקו"ם, האגודה שאמונה על תמלוגים לאמנים, פונה לדרך חדשה להגדלת הכנסות. ל"כלכליסט" נודע כי אקו"ם שלחה לכל המועדונים בישראל הוראה חדשה, ולפיה מ־2016 והלאה יחויבו מועדוני הלילה בתשלום תמלוגים בגובה 10% מסך כל ההכנסות של המקום.

במכתב שנשלח נכתב כי "מבדיקה שערכה אקו"ם עולה כי התמלוגים שהמועדונים משלמים לאקו"ם הינם נמוכים ביותר ביחס לשימוש המסיבי ביצירות מוגנות מרפרטואר אקו"ם. ללא שימוש במוזיקה מוגנת עסקכם לא יכול לקיים את פעילותו העסקית. משכך, יש צורך לעדכן הן את התעריף החל על המועדון והן את היקף הרישיון שיוענק לכם, כך שיבטאו נכונה את נחיצות המוזיקה בעסקכם".

נוסף על היוצרים הישראלים אקו"ם מייצגת בישראל גם חלק מהרפרטואר הבינלאומי, ולפיכך התמלוגים מועברים על השמעת מוזיקה ישראלית ולועזית. עד היום חויבו המועדונים בתמלוגים לפי 16 שקל לאיש, כפול מספר האנשים שנכנסו למועדונים וכפול ימי הפעילות שלהם, והסכום הזה שולם רק פעם בשנה. אקו"ם הודיעה לבעלי המועדונים כי דרישת התשלום החדשה תהיה תקפה מ־1 בינואר. דרישת התשלום תקפה גם אם המועדון משמיע אמנים שאינם מוגנים במסגרת אקו"ם. באקו"ם דואגים לרמוז כי התשלום שקבעו הוא חלק אינטגרלי מתנאי רישיון העסק של המועדונים, ומועדון שלא יעביר את התשלום צפוי לסנקציות.

"קיבלנו את המכתב והעברנו אותו לעורך הדין שלנו", אומר רונן מיילי, בעלי המועדון החתול והכלב בתל אביב. "אנחנו עדיין מופתעים מדרישת התשלום. לאקו"ם אנחנו צריכים לשלם 10%, למס הכנסה 25%, ויש עוד מע"מ, בלאי מזון, משכורות, הוצאות שוטפות ובסוף אנחנו נסיים את החודש עם כמה שקלים בלבד. זו חוצפה, במיוחד כשאנחנו מביאים אמנים מהארץ

ומחו"ל".

מועדון החתול והכלב בתל אביב (ארכיון), צילום: facebook מועדון החתול והכלב בתל אביב (ארכיון) | צילום: facebook מועדון החתול והכלב בתל אביב (ארכיון), צילום: facebook

יוסי שוורץ, בעלי מועדון הפורום בבאר שבע, אמר כי "התוכנית והמודל העסקיים של עסקים מהסוג שלנו הם לעבוד כל השנה, להסתכן, לקחת אחריות ולהשקיע. בסופו של דבר, במקרה הרע נפסיד ונסגור, ובמקרה הטוב נרוויח את אותם 10%. כעת מגיעים אקו"ם, בעיני הזויים ושרלטנים, ודורשים לתת את כל הרווח. עד היום שילמנו לאקו"ם כמה עשרות אלפי שקלים בשנה, ולפי הנוסחה החדשה, התשלום יעלה במאות אחוזים לכמה מיליונים".

מאקו"ם נמסר: "בדיעבד, אקו"ם היתה צריכה לפנות בדרישה החדשה לפני שנים. מהות העסק של המועדונים היא מוזיקה, הרי ללא מוזיקה אין למועדונים יכולת קיום. כל מועדון שמשמיע מוזיקה נדרש לשלם 10% ליוצרים החברים באקו"ם כמקובל בעולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

43 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

42.
פאקינג חוצפנים!!
איךךךךךךךךךךךךךך?!?!?!? איך ייתכן שחבורת העבריינים בחסות החוק הזאת, תדרוש-ותקבל את רצונה??!?!? אק"ום קנו את הריהוט עליו יושבים האורחים?!?! קנו את הירקות/בשר/דגים/ אלכוהול, שהם צריכים לקבל רווחים ממנו?!?!? לאן הגענו?!?!?! עד לבג"צ אגיע עם הנבלות האלה, פשוט אוכלי נבלות עם רישיון מהמדינה!!!!
בעל פאב , שפלה  |  21.01.16
39.
גם אני נגד, אבל מרבית המגיבים הם טמבלים ובורים
איני עושה חשבון של איש ולא בודקת בכיסיו, אבל חייבים לשלם תמלוגים לאקו"ם, על מנת שהאמנים היוצרים (אקו"ם עוסקת בזכויות היוצרים ולא המבצעים...) יזכו לקבל שכר וגמול לעמלם ויצירתם. ברור שאין זה ראוי שהנהלת אקו"ם תגזור קופון שמן מהסכומים האלה על מנת לתחזק מינהלה שמנה שבעה ובזבזנית, אבל אין ספק שבעלי אולמות שמחות ומועדונים חייבים לשלם תמורת המוסיקה שהם משמיעים, כי הרי מי היה נכנס בכלל למועדון בלי מוסיקה, ובוודאי שלמועדון ריקודים. עניין זה מקובל ונהוג בכל העולם, מלבד בפקיסטן, אפגניסטן וסוריה.
טוטוריטו  |  20.01.16
לכל התגובות