אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הריכוזיות מודה: נכשלנו בהחלשת דלק, פז, שיכון ובינוי והחברה לישראל

ועדת הריכוזיות מודה: נכשלנו בהחלשת דלק, פז, שיכון ובינוי והחברה לישראל

בדו"ח סיכום ל־2015 ציינה הוועדה כי בשל מיעוט מועמדים מתאימים היא לא הצליחה למנוע מהחברות הריכוזיות מלהתמודד במכרזים להקמת כביש 16 בכניסה לירושלים ולחוות הדלק בשדה התעופה בערבה

18.01.2016, 20:35 | רוני זינגר
הוועדה לקידום התחרות וצמצום הריכוזיות הגישה את הדו"ח הראשון על פעילותה לממשלה ולוועדת הכספים. הוועדה הוקמה ב־2010 על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לטפל בבעיית הריכוזיות במשק, ועל פי חוק הריכוזיות היא מגישה דיווח על ההחלטות שקיבלה בשנה האחרונה.

קראו עוד בכלכליסט

מהדיווח שהוגש עולה כי למרות תפקידה הוועדה לא תמיד יכולה להתמודד עם הריכוזיות במשק. כך לדוגמה במכרז להקמת כביש 16 בכניסה לירושלים אפשרה הוועדה את התמודדותה של החברה הריכוזית שיכון ובינוי. כמו כן, במכרז להקמת חוות דלק סילוני בשדה התעופה החדש בערבה, אפשרה את התמודדותן של פז, דלק והחברה לישראל.

עם זאת, הנימוקים לכך הם העובדה שאם לא יאושר לאלה להשתתף, לא יהיו די משתתפים בהתמודדות במכרזים.

כביש 6, צילום:  ששון תירם כביש 6 | צילום: ששון תירם כביש 6, צילום:  ששון תירם

ביולי פנתה החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי־בויאנג'ו וביקשה את עצת הוועדה, שבראשה עומד ממלא מקום הממונה על הגבלים עסקיים אורי שוורץ, בנוגע לאפשרות השתתפותה של חברת שיכון ובינוי במכרז לבניית כביש 16 בכניסה לירושלים. שיכון ובינוי מוגדרת כחברה ריכוזית כלל משקית. הוועדה בחנה את הבקשה והגיעה למסקנה שבגלל שמדובר בפרויקט בניה ב"היקף מוגבל", וכי יתר המתמודדות מפעילות פרויקטים משמעותיים גם הן כמו כביש 6 והנתיב המהיר, ובנוסף החשש למספר נמוך של מתמודדות במכרז, כל אלו הביאו להחלטה כי אין מקום למנוע את השתתפותה של שיכון ובינוי במכרז.

ביולי האחרון פנתה רשות שדות התעופה לוועדה בבקשה לקבל ייעוץ לקראת מכרז להקמת חוות דלק סילוני בשדה התעופה המוקם "רמון" בדרום. כל הגורמים שביקשו להשתתף במכרז מוגדרים כ"גורמים ריכוזיים מאוד" - פז, דלק והחברה לישראל. הוועדה דנה והחליטה כי אין מקום לתת עדיפות כלשהי למי מהגורמים הריכוזיים באותה מידה, שמתמודדים ואיפשרה את קיום המכרז.

עוד ייעצה הוועדה בשנה האחרונה בנושא מכרז לרישיונות שידור לערוצים נושאיים והגבילה את התמודדותן של גופי השידור הקיימים על ערוץ חדשות ייעודי, וכן ייעצה שלא לאפשר לשורה של חברות ריכוזיות להתמודד בהליך הקצאת הזכויות בחברת דואר ישראל, כלומר במסגרת הליך ההפרטה שלה ובהן בנקים, חברות תקשורת, קופות חולים, חברות תחבורה ועוד שלהן ריכוזיות גדולה במשק ושאין לאפשר להן לקבל שליטה גם על הדואר המחזיק בשליטה מונופוליסטית בשירותי דואר דומיננטיים במשק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות