אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גלנט הורה לבדוק את עסקת השכרת בית עמידר למיקי פדרמן צילום: טל כהן

בלעדי לכלכליסט

גלנט הורה לבדוק את עסקת השכרת בית עמידר למיקי פדרמן

בשבוע שעבר השכירה חברת עמידר בניין בתל אביב לחברת מלונות דן ללא מכרז. שר השיכון והבינוי, אחרי פנייה של ח"כ מרב מיכאלי, יחל לבדוק איך קשורה רשות החברות לעסקה, אם הופעל לחץ על עמידר לפנות את משרדיה והאם התמורה שסוכמה נמוכה באופן חריג

20.01.2016, 07:02 | גולן חזני

חברת עמידר השכירה את בית עמידר בתל אביב לחברת מלונות דן, ללא שקיימה מכרז בין מתמודדים ובמחיר נמוך במיוחד לעסקאות מסוג זה. ל"כלכליסט" נודע כי החברה הסתפקה בשתי מודעות קטנות בשני עיתונים כלכליים יומיים, אף שמדובר בעסקת ענק מבחינתה.

בשבוע שעבר הודיעה עמידר כי השכירה את בית עמידר שנמצא בשדרות שאול המלך, מול אזור הקריה בתל אביב, לרשת מלונות דן בחוזה לעשר שנים. בבניין בן ה־4,100 מ"ר — הקרוי מגדל אשכול על שמו של ראש הממשלה לשעבר לוי אשכול, שהיה מיוזמי הקמת חברת עמידר — יש שמונה קומות, והוא כולל גם חניון תת־קרקעי. עמידר לא פרסמה את מחיר השכירות למ"ר, וההערכות של מקורבים לעסקה מדברות על סכום של 3 מיליון שקל לשנה, כלומר כ־60 שקל למ"ר — מחיר נמוך לעסקה בנכס במיקום כזה.

הרשת השוכרת, דן, מתכוונת להפוך את המבנה למלון שיאכלס בעיקר את אורחי אלביט מערכות שמגיעים לפגישות בקריה בתל אביב. הקשר בין מלונות דן ואלביט מערכות הוא בעל השליטה בשתי החברות, מיקי פדרמן — הלקוח העיקרי של משרד הביטחון ומי שעומד עם אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות, במרכזה של סערה שמעורר מכרז המדינה למכירת חברת תעש. אלביט נותרה המתמודדת היחידה במכרז, לאחר שארבעה מתחרים שלה בשלב הסופי פרשו וחלקם טענו כי המכרז נתפר למידותיה של אלביט.

קראו עוד בכלכליסט

בית עמידר בתל אביב. יהפוך למלון, mhkuo: גוגל סטריט וויו בית עמידר בתל אביב. יהפוך למלון | mhkuo: גוגל סטריט וויו בית עמידר בתל אביב. יהפוך למלון, mhkuo: גוגל סטריט וויו

רשות החברות ומשרד האוצר מקיימים בימים אלה דיונים אם וכיצד להמשיך בהליך המכרז שבו נותרה כאמור מתמודדת יחידה, אלביט. מבקר המדינה עצמו מקיים הליך לבדיקת מכרז תעש ואם ההליך היה תקין. ההחלטה על כך עשויה להתקבל מחר, יום חמישי. עוד נציין כי רשת מלונות דן מספקת גם שירותי הסעדה למשרד הבטחון וצה"ל.

לחצים על עמידר לעזוב

 

עמידר, בניהולם של ראובן קפלן והיו"ר איציק לקס, אמורה לעבור למשרדים במרכז עזריאלי בחולון, ולדבריה לחסוך במעבר הזה 3.5 מיליון שקל בשנה מסגירת סניפים שונים שיעברו גם הם למטה החדש בחולון.

זו הסיבה לרגישות שמעוררת עסקת עמידר, חברה ממשלתית שכפופה גם היא לרשות החברות. לדברי שמאים ומלונאים בכירים, כאמור מדובר במחיר נמוך שאינו משקף את המיקום המצוין של הבניין במרכז העיר תל אביב. אלה טוענים כי המחיר הסביר להשכרת נכס כזה הנו כ־75–80 שקל למ"ר. אחרים טוענים כי המחיר תלוי במצבו של הבניין שהנו מיושן ודורש שיפוץ, ובמידת ההשקעה שאמורה דן להשקיע בהסבתו למלון. מלונאים בכירים טענו כי לא קיבלו מידע על הכוונה של עמידר להשכיר את הנכס, וממילא לא יכלו להתמודד מכיוון שלא התקיים מכרז. נתון נוסף שמעורר תמיהה היא העובדה שהמודעות שפורסמו היו עבור בניין משרדים ובסופו של דבר הושכר המבנה למלונאות. הסבת היעוד של המבנה דורשת אישור של עיריית ת"א, אולם על פי ההערכות רשת דן לא תיתקל בבעיות שמכיוון שעיריית תל אביב מעודדת הוצאת בנייני משרדים מהעיר לטובת מגורים ומלונאות.

ש הבינוי והשיכון יואב גלנט, צילום: אוראל כהן ש הבינוי והשיכון יואב גלנט | צילום: אוראל כהן ש הבינוי והשיכון יואב גלנט, צילום: אוראל כהן

גלנט נדרש לתשובות

 

אתמול נודע כי חברת הכנסת מרב מיכאלי שלחה שאילתה לשר הבינוי והשיכון יואב גלנט, שבה טענה כי "בניין עמידר, כמו יתר הנכסים הנמצאים באחריות החברות הממשלתיות, הנו נכס השייך לציבור ובעל עניין ציבורי רב. יש לוודא כי תועלת הציבור אינה נפגעת וכי אף גורם אינו משתמש בנכס כאילו זה נכסו הפרטי".

מיכאלי ביקשה מגלנט תשובות לגבי ההליך שבו התקבלה ההחלטה להשכיר את המתחם, ומדוע לא התקיים מכרז שיאפשר לחברות נוספות או יזמים פרטיים להתמודד גם כן. לדבריה, "הערכות שמאים בכירים קובעות כי הערך ששולם הוא נמוך ממחיר השוק באזור", והיא מבקשת לקבל את הערכת השמאי שביצעה עמידר. עוד דרשה ח"כ מיכאלי לדעת מדוע המידע אינו שקוף ואינו מתפרסם באתר חברת עמידר; האם השכרת המבנה היתה בידיעת מנהל רשות החברות אורי יוגב; והאם נכון שרשות החברות לחצה על עמידר לפנות את המשרדים שלה.

גלנט קיבל לידיו את השאילתה של מיכאלי והורה לבדוק את הנושא. ככל הידוע מתכוון גלנט להורות לחברת עמידר ולאנשי מקצוע לקבל אינדיקציות לגבי המחיר הריאלי של השכירות בבניין לצורך מלונאות, וכן לבדוק אם הליך המכירה היה תקין.

מחברת עמידר נמסר: "החברה פעלה על פי כל דין ועל פי חוק חובת המכרזים. רשת מלונות דן הציעה את ההצעה הטובה יותר, ועל כן נחתם עמה הסכם להשכרת הבניין". ממלונות דן נמסר כי "הבניין הושכר במחירי השוק כפי שמקובל בסביבה ובהתאם לגיל הבניין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
מלונות דן
באשקלון יש לרשת מלנות דן מלון היא סגרה אותו בטענה של שיפוצים ופיטרה את כול העובדים. היום אתה רואה שהמלון הוסב להשכרה ללינה בתוך המלון לעובדים זרים . אין לי מושג מה ואך מלון הפך למגורים של פועלים עובדים זרים אך קבלו אישורים מי נתן להם אשור להפוך מלון מתוכנית של שיפוץ ופיטורי עובדים. להסבה ללינה לעובדים זרים??? תבדקו את זה רבותי אולי גם שם ראש עירית אשקלון מעורבב בזה.
אשקלוני , אשקלון  |  25.01.16
6.
רק בשבוע שעבר כתבתי כאן בכתבה על שלומי נבון על עובדת שפוטרה כי ידעה יותר מידי
שפיטרו עובדת בגלל שידעה יותר מידי וקוראים לה ליאת. היא היתה אחת התותחיות בעמידר בידיוק כמו ששלומי נבון היה תותח ונקי והלבישו עליו תיק גם עליה הלבישו עליה תיק וזה היה שקוף כמו שהיה שקוף שבסוף יתגלה למה ליכלכו את השם שלה והנה היום יש את הכתבה הזאתי שמסבירה הכל. גלנט שוה לך לבדוק אני אומר לך שהיא יודעת במיליון אחוז כי הבוס שלה טיפל בכל העיסקה הזאת וכל הפיטורים שלה היו מלוכלכים.
האמת מתחילה לצאת  |  20.01.16
4.
הכל נוטף סירחון
כל ה"מעונבים" למיניהם, מעמידים פנים של מכובדות ויושרה. אך בפועל מסתתרים אנשים אפלים, מפוקפקים ורודפי בצע ללא מעצורים. השחיתות פשטה בכל חלקה טובה במדינה. הכל הפך לחונתה מצומצמת, כשאין דריסת רגל והזדמנות לשאר האזרחים, המעוניינים להתקדם ולתרום תרומה משמעותית, לפיתוחה של המדינה. זכויות האזרח נרמסות ברגל גסה ואין פוצה פה. הדבר מחייב שינוי דרסטי בגישה לאזרח ולהעמיד אותו בסדר עדיפויות, בקו הראשון. אחרת אזרח הרוצה, באמת ובתמים לתרום לחברה ולמדינה, ימצא דלת נעולה בפניו. מי שעושה סיבוב, במשרדי המנהל הציבורי או בכל משרד ממשלתי אחר, ימצא רק דלתות נעולות ומקום המקרין ריחוק, התנשאות על כלל האזרחים. זו לא מדינה המשרתת את אזרחיה, זו מדינה שאזרחיה משרתים את המנהל הלא תקין ואת החונתה שעמה היא קשורה. ,
סמי  |  20.01.16
לכל התגובות