אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית של כחלון וכץ תנסה להוציא מעוני 21 אלף אמהות חד הוריות צילום: צביקה טישלר

תוכנית של כחלון וכץ תנסה להוציא מעוני 21 אלף אמהות חד הוריות

עלות התוכנית: 100 מיליון שקל בשנה: קצבת הבטחת ההכנסה של הורים יחידים עובדים לא תקוצץ באופן חד ותורחב הזכאות למס הכנסה שלילי. במשרד הרווחה מקווים שתוך שנתיים התוכנית תורחב לכלל מקבלי הבטחת ההכנסה

20.01.2016, 15:17 | מיקי פלד

תוכנית חדשה של שר האוצר משה כחלון ושר הרווחה חיים כץ תנסה לעודד אמהות חד הוריות להגדיל את היקף העבודה שלהן באמצעות הרחבת מענקי העבודה (מס הכנסה שלילי) וקצבאות הבטחת ההכנסה. התוכנית תתוקצב בכ-100 מיליון שקל בשנה ואמורה לפנות לכ-21 אלף אמהות חד הוריות שאינן עובדות או שהיקף המשרה שלהן הוא חלקי מאוד, שרובן ככולן חיות מתחת לקו העוני או קצת מעליו.

התוכנית המקורית של כץ כללה גם שינוי בדיסריגרד (גובה הבטחת ההכנסה שנקבע ביחס לשכר) של כלל מקבלי הבטחת ההכנסה. באוקטובר האחרון יצא כץ בהודעה לפיה הוא כבר הגיע לסיכום עקרוני בנושא עם כחלון, אך גורמים באוצר הכחישו את ההסכמה – שנוגדת את המדיניות ארוכת השנים של האוצר – ואמרו כי הסיכום הוא רק בנושא חד הוריות המקבלות הבטחת הכנסה בביטוח הלאומי, סיכום שנעשה בתיווך מקורבו של כחלון, חבר הכנסת אלי כהן מסיעתו. במשרד הרווחה אומרים כי התוכנית הנוכחית היא פיילוט לשנתיים שאם יעבוד כהלכה, יורחב בהמשך על מקבלי הבטחת הכנסה.

על פי התוכנית הנוכחית, הורים יחידים שמקבלים קצבת הבטחת הכנסה יוכלו להמשיך ולקבל קצבה כלשהי גם אם הם משתכרים שכר גבוה יותר מאשר 6,250 שקל בחודש ברוטו. כיום, על כל שקל שההורה החד הורי משתכר, מקצצים לו 60 אגורות מקצבת הבטחת ההכנסה ואם הוא משתכר מעל 6,250 אינו מקבל קצבה כלל. בתוכנית הנוכחית, היחס בין השכר והקצבה לא ישתנה משמעותית, אך הסכומים יוגדלו. כך אם בשכר של 3,060 שקל  - כיום קצבת הבטחת הכנסה עומדת על 1,919 שקל בחודש, ואילו לאחר יישום התוכנית, הקצבה בשכר כזה תהיה 2,698 שקל בחודש. כך שבשכר של 6,773 שקל בחודש ברוטו, תינתן לחד הוריות קצבת הבטחת הכנסה של 495 שקל בחודש.

השאיפה היא שהשינוי לא רק יעודד את ההורים היחידים לצאת לעבוד, אלא גם יעודד אותם לעשות זאת שלא ב"שחור", אלא עם תלוש משכורת מסודר ולכן גם להפריש לפנסיה ולקבל תנאים סוציאליים על העבודה שהם מבצעים.

שר הרווחה חיים כץ, צילום: עמית שעל שר הרווחה חיים כץ | צילום: עמית שעל שר הרווחה חיים כץ, צילום: עמית שעל

כמו כן, סוכם בין השניים כי תורחב האפשרות לקבל מענק העבודה (מס הכנסה שלילי) להורים יחידים שאינם מקבלים הבטחת הכנסה. כיום מענק כזה להורה יחיד עם שני ילדים ניתן עד שכר של 6,137 שקל בחודש ברוטו והכוונה היא להגדיל זאת ל-9,450 שקל בחודש ברוטו.

בתוך כך, כץ הודיע אתמול (ג') כי ירחיב באופן דרמטי את כוח האדם שמטפל באוכולסיית האוטיסטים בישראל, ומספר תקני העובדים הסוציאליים בלשכות הרווחה המיועדות לכך יעלה משבעה בלבד כיום ל-107 בשנה הקרובה. העלות של כל תקן היא כ-150 אלף שקל בשנה. כמו כן, כלל התקציב המיועד לאוכלוסית האוטיסטים יעלה מ-180 מיליון שקל ל-280 מיליון שקל. במקביל כץ וחברי הכנסת יאיר לפיד (יש עתיד) ואורלי לוי אבוקסיס (ישראל ביתנו) אמורים לשלב שלוש הצעות חוק להגדרת סל טיפול לאוכלוסית האוטיסטים.

כחלון אמר היום כי "מדובר במהלך חברתי, ערכי, צודק, מוסרי ונכון מבחינה כלכלית. האחריות שלנו כמדינה הוא לעודד כמה שיותר אנשים לצאת ולעבוד ולהתפרנס בכבוד. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר באוכלוסיות שצריכות את העזרה שלנו". כץ הוסיף: "זהו צעד גדול והדרך הנכונה להוציא מהעוני אלפי משפחות. תוכנית משולבת שתאפשר לאנשים לקבל הכשרה מקצועית ותיטע בהם מוטיבציה לצאת לעבודה מבלי שיחששו מפגיעה בקצבתם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות