אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מוצרט יביא צדק חברתי

מוצרט יביא צדק חברתי

היזם הגרמני אריך פישר רוצה קפיטליזם מתורבת ומשתמש בכספו להנגשת המוזיקה הקלאסית להמונים

21.01.2016, 09:05 | מאיה נחום שחל

המניעים של היזם הגרמני אריך פישר, ראש הקרן הבינלאומית לתרבות במינכן, נתלים במורשת של מדינתו. "גתה אמר שמי שלא עושה דבר בשביל אחרים לא עושה דבר לעצמו", הוא אומר. "תרבות וציביליזציה הם שני הדברים החשובים לי ביותר. קשה לי לכנות את עצמי פילנתרופ, כי בעיניי זו מחויבות ברורה מאליה לבני אדם. ממש כמו רופא".

הקרן של פישר השקיעה 50 אלף יורו בפסטיבל ימי מוצרט שיחל היום במרכז אלמא שבזכרון יעקב. הפסטיבל, בניהולו המוזיקלי של צבי מניקר, מציין 260 שנה להולדת מוצרט ובמהלך שלושת ימיו יתקיימו 28 קונצרטים, הרצאות וסדנאות. במהלכו תנגן גם תזמורת מוצרט הישראלית בהובלת מתיו טרסקוט, הכנר הראשי של Orchestra of the Age of Enlightenment.

הכנר מתיו טראסקוט. מוביל את תזמורת מוצרט הישראלית, צילום: טראסקוט הכנר מתיו טראסקוט. מוביל את תזמורת מוצרט הישראלית | צילום: טראסקוט הכנר מתיו טראסקוט. מוביל את תזמורת מוצרט הישראלית, צילום: טראסקוט

פישר (77) הקים את הקרן הבינלאומית לתרבות ב־1995. עד להקמתה הוא היה בעליה של חברת האלקטרוניקה EBV

שנמכרה ל־Avnet האמריקאית. כיוון שהוא סבור שהשיטה הקפיטליסטית פשטה את הרגל הוא החליט לתת שליש מהחברה לעובדים, שליש לקרן ושליש לעצמו. מטרתו היתה ליצור פעילות עסקית המבוססת על עקרונות חברתיים על חלוקת רווח הוגנת ושיתוף אמיתי של העובדים גם בקבלת ההחלטות.

"נדבך נוסף ב'אוטופיה החברתית' שלי הוא מועצת עובדים שמשתתפת בכל ההחלטות האסטרטגיות והניהוליות", הוא אומר. "כולם יודעים שהקומוניזם נעלם והקפיטליזם עומד להתמוטט. הראיות הן חובות הענק של המדינות המתועשות, העלייה באבטלה העולמית, ההידרדרות של ההון הריאלי בשל אינפלציה מצד אחד וריבית אפס מצד שני. הפתרון היחיד הוא 'קפיטליזם מתורבת', שבו הרוב מקבל חלק הוגן יותר בעוגה".

מה היתה המטרה בהקמת הקרן?

"ראשית, לשפר את איכות החיים של אנשים מבוגרים ועניים באמצעות קונצרטים של מוזיקה קלאסית בבתי גיל הזהב ובאולמות מוזיקה. עד כה ערכנו כ־6,000 קונצרטים ליותר מ־600 אלף איש. שנית, לבלום את השפל בהתעניינות במוזיקה קלאסית, במיוחד אצל צעירים, וגם לעודד אותם ליצור. המוטו הוא 'לעשות מוזיקה במקום לצרוך'".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות