אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדים במגה לביהמ"ש: למנות מנהל מיוחד שיחקור את נסיבות קריסת הרשת צילום: נמרוד גליקמן

פרסום ראשון

עובדים במגה לביהמ"ש: למנות מנהל מיוחד שיחקור את נסיבות קריסת הרשת

לדבריהם, "רב הנסתר על הגלוי בכל הקשור לקריסתה של רשת מגה ויש חשש ממשי שמידע שפורסם עד כה הינו רק קצה הקרחון"; באמצעות בא כוחם, עו"ד אופיר רונן, הם מבקשים מביהמ"ש למנות את רו"ח יהודה ברלב כמנהל המיוחד וכחוקר

20.01.2016, 18:33 | זוהר שחר לוי

חלק מעובדי מגה פנו היום (ד') לבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד בדרישה למנות בעל תפקיד נוסף שישמש כמנהל מיוחד לצורך ניהול חקירה אודות הנסיבות והגורמים שהביאו לקריסת הרשת. "במקרה שלפנינו, רב הנסתר על הגלוי בכל הקשור לקריסתה של רשת מגה ויש חשש ממשי שמידע שפורסם עד כה הינו רק קצה הקרחון", נכתב לבית המשפט.  

קראו עוד בכלכליסט

העובדים, באמצעות בא כוחם, עו"ד אופיר רונן, מבקשים מבית המשפט למנות את רו"ח יהודה ברלב כמנהל המיוחד וכחוקר לבחינת נסיבות הקריסה.

"יש להורות לחוקר לפתוח בחקירה במסגרתה תיבדק ההתנהלות ו/או אחריות לקריסת רשת מגה", כתב עו"ד רונן לבית המשפט וציין כי הבדיקה תכלול את הגורמים הבאים: שרגא בירן, דודי ויסמן וכל חברי הדירקטוריון של כל אחת מהחברות הבאות: מגה קמעונאות, רבוע כחול נדל"ן, אלון ריבוע כחול ישראל וחברות נוספות של קבוצת אלון.

עוד מבקשים העובדים לבדוק את התנהלותם של אותם הגורמים בקשר להעברת נכסי הנדל"ן של מגה לחברת ריבוע כחול נדל"ן וכן לגבי גביית "דמי השכירות המופקעים" מרשת מגה. לפי המסמך שהוגש לבית המשפט, מבקשים העובדים לבדוק האם התנהלות הזו "מהווה עילה להרמת מסך בין מגה לבין חברת ריבוע כחול נדל"ן".

במידה וחברת רבוע כחול נדל"ן תימכר, דורשים העובדים כי בית המשפט יורה כי כל כספי התמורה מהמכיר יופקדו בחשבון מיוחד ונפרד שיפתח על ידי נאמני מגה ואלה יחולקו אך ורק בהתאם להחלטת בית המשפט, בכפוף לתוצאות הבדיקה של המנהל המיוחד.

"בהתאם ובכפוף לתוצאות החקירה של האירועים", נכתב עוד, "יש להורות לחוקר לפעול כנגד הגורמים שהוזכרו לרבות הגשת תביעות אישיות, בקשות לעיקול זמני על מניות חברות הקבוצה או חברות קשורות לשם הבטחת מלוא הזכויות המגיעות לעובדים וכן להבטחת תשלום החובות לשאר נושי החברה".

עו"ד אופיר רונן, צילום: עמית שעל עו"ד אופיר רונן | צילום: עמית שעל עו"ד אופיר רונן, צילום: עמית שעל

"לבדוק אם חלוקת הדיבידנדים בוצעו כדין"

לדברי עו"ד רונן, מפרסומים שהיו לאחרונה עולה כי במספר הזדמנויות חברת מגה חילקה דיבידנדים לבעלי השליטה שלה בשיעור של מאות מיליוני שקלים. "בהתחשב בעובדה שמגה הייתה במועדים הרלוונטים חייבת סכומים אדירים לנושיה", כך נטען, "על החוקר שימונה, יהיה לבדוק האם חלוקת הדיבידנדים והבונוסים כאמור, בוצעו כדין והאם יש עילה לחייב את הגורמים הרלוונטים להשיב לקופת הנאמנים, את כל הדיווידנדים והבונוסים הנ"ל".

עוד מצויין במסמך שהוגש לבית המשפט כי מפרסומים נוספים עולה כי קיים פער של כמיליארד שקלים בין הפסדי הרשת בפועל לנתונים שפרסמה בזמנו החברה האם. "ההפסדים הכבדים של מגה", נכתב, "לא פורסמו בדוחות הכספים של חברת האם והוסתרו גם מנושי הרשת". אין ספק, שהסתרת ההפסדים האמיתיים של מגה, השפיעה על קבלת החלטות של העובדים, לרבות הוויתורים שהם עשו על זכויות המגיעות להם ממגה, במסגרת התקופה האחרונה. החוקר שימונה, יוכל לבדוק את ההשלכות ואת התוצאות של הסתרת המידע כאמור והאם הדבר יהווה עילה להרמת מסך כנגד הגורמים הרלוונטים".

רו"ח יהודה ברלב , צילום: יוסי זליגר רו"ח יהודה ברלב | צילום: יוסי זליגר רו"ח יהודה ברלב , צילום: יוסי זליגר

לפי העובדים, במקרה שלפנינו, "רב הנסתר על הגלוי בכל הקשור לקריסתה של רשת מגה ויש חשש ממשי שהמידע שפורסם בכלי התקשורת הינו רק קצה הקרחון". לכן, לשיטת העובדים, יש למנות חוקר שיבדוק מהן הסיבות שלמעשה הביאו לקריסת הרשת והאם יש עילה להרמת מסך או עילה לתביעות אישיות נוספות כנגד בירן, ויסמן ודירקטורים נוספים של קבוצת אלון, וכן כנגד חברות קשורות למגה, לרבות ריבוע כחול נדל"ן בע"מ.

בדרך כלל נוטה בית המשפט למנות חוקר רק לאחר חודשים רבים ממועד תחילת הקפאת ההליכים, אבל לדברי העובדים, בנסיבות שבמקרה זה "אם החקירה תתחיל באופן מידי, יהיו סיכויים יותר למצוא ראיות שיעזרו לניהול החקירה ולבדיקה מקיפה, אם יש עילות להרמת מסך ולהגשת תביעות אישיות כאמור. במקרה שלפנינו, אם החוקר יצליח במסגרת בדיקתו למצוא עילות להרמת מסך כנגד הדירקטורים וחברות קשורות למגה, הסכומים שיוזרמו לקופת הקפאת הליכים יכולים להיות סכומים אדירים".

בעל התפקיד המוצע מטעם העובדים הוא כאמור רו"ח יהודה ברלב, ששימש בין היתר כמנהל המיוחד משותף של הבנק למסחר וביצע את כל החקירות בתיק,כמו גם חקירות במסגרת תיק אגרסקו ותיקים רבים נוספים ברלב אף מונה ע"י ועדת החקירה הפרלמנטרית של הכנסת לאיתור חשבונות הבנקים של קורבנות השואה.

בתחילת השבוע הורה בית המשפט המחוזי מרכז שבלוד על מתן צו הקפאת הליכים כנגד מגה למשך 30 יום ומינה כנאמנים של החברה את רו"ח גבי טרבלסי ועוה"ד אהוד גינדס ואמיר ברטוב. הנאמנים, פועלים בימים אלה בייצוב פעילות החברה ושמירתה כעסק חי במטרה למכור אותה כמקשה אחת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות