אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרעי רוצה להרחיב את ההנחות בארנונה, ושוב עם הקמת ועדה צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

דרעי רוצה להרחיב את ההנחות בארנונה, ושוב עם הקמת ועדה

שר הפנים הנכנס החליט להקים צוות שימליץ לו על ביצוע התאמות במודל הנחות הארנונה הקיים. אלא ששתי ועדות דומות הוקמו בעבר ע"י השרים רוני בראון ואלי ישי, והמלצותיהן התמסמסו. דרעי: "רוצה לאפשר למשפחות מרובות ילדים לחיות בכבוד"

21.01.2016, 06:52 | עמרי מילמן

שר הפנים הנכנס ח"כ אריה דרעי מקים צוות לבחינת מודל ההנחות הקיים בארנונה ולהמליץ לשר על ביצוע התאמות במודל הקיים. כך נודע ל"כלכליסט". השר עצמו מעוניין להרחיב את היקף ההנחות בארנונה.

הצוות יורכב ככל הנראה מנציגי משרד הפנים ונציגי השלטון המקומי. מכיוון שדרעי הודיע לאנשי המשרד כי אין בכוונתו לפגוע ברשויות, המהלך יצטרך להיות מתואם עם משרד האוצר, כדי לתת שיפוי לרשויות על הפסד עתידי בהכנסות בשל הרחבת ההנחות.

קראו עוד בכלכליסט

אריה דרעי , צילום: אוהד צויגנברג אריה דרעי | צילום: אוהד צויגנברג אריה דרעי , צילום: אוהד צויגנברג

סטודנטים מול אברכים

אנשי משרד הפנים הונחו להיפגש עם אנשי השטח ולשמוע הערות בנוגע לטבלת ההנחות הקיימת היום. כיום הטבלה קובעת סכומים לפי מספר נפשות במשפחה, כאשר אם משפחה מרוויחה פחות מהסכום הנקוב בטבלה היא זכאית להנחה כאוכלוסיה חלשה. אחת השאלות שתעסיק את הצוות היא האם הסכומים שקבועים בחוק ומתעדכנים על פי השכר הממוצע במשק רלבנטיים לעלויות שיש למשפחה בישראל היום. שאלה נוספת היא מה נחשב להכנסה לצורך חישוב ההנחה. היום כל הכנסה נכנסת לשכלול הזכאות להנחה, להוציא כמה חריגים כמו קצבת ביטוח לאומי לילד נכה ותגמול מילואים.

הנוקשות בחוק היום מביאה לעיוותים רבים בכל הנוגע להנחות. חישוב גובה השכר מבוסס על ממוצע שלושת החודשים האחרונים של השנה הקודמת לשנה הנוכחית (אוקטובר־דצמבר של 2015 במקרה זה). אחת האוכלוסיות שמופלות לרעה כיום היא אוכלוסיית הסטודנטים, שכן מבחינתם מדובר בחודשים שבהם הם יכולים לעבוד ולהרוויח כסף לחודשי הלימוד שבהם הם עובדים פחות בדרך כלל. כך נוצר מצב שבו החודשים שלפיהם ההכנסות מחושבות לצורכי הנחה הם לעתים קרובות החודשים בעלי ההכנסה הגבוהה ביותר של הסטודנטים. הוועדה צפויה לעסוק גם בנושא הסטודנטים. לאורך השנים נכשלו ניסיונות להכניס את הסטודנטים למעגל הזכאים, ואילו בישיבות זוכים להנחה ניכרת.

עיוות נוסף בחישוב הארונונה נוגע להנחה שניתנת היום לפי רמת הכנסה מתוך התעלמות משאלת כושר ההשתכרות, כך שללא תלות בשאלה אם אזרח היה יכול לעבוד ובחר שלא לעבוד – אם ההכנסה (המדווחת) נמוכה, הוא יקבל הנחה אוטומטית.

הממשלה היתה אמורה לקדם את מבחן מיצוי כושר ההשתכרות כתנאי להנחה, והצעת חוק בנושא היתה כלולה בחוק ההסדרים ב־2013, אך בסופו של דבר השינוי, שיפגע בעיקר באוכלוסייה החרדית, פוצל ממנו ועדיין לא עלה לדיון בוועדת הכספים של הכנסת.

פקידי האוצר התנגדו

אין זה הצוות הראשון שקם בנושא. ב־2011, בעקבות המחאה החברתית הורה שר הפנים אלי ישי מש"ס על הקמת צוות דומה בראשות מנכ"ל משרד הפנים דאז דב קהת. הוועדה הגישה שורת המלצות, ביניהן לערוך חישוב שנתי של הכנסה כדי להחליט בנוגע לזכאות התושב להנחה, ולא להסתמך רק על החודשים אוקטובר־דצמבר, אלא שרוב ההמלצות נדחו על ידי האוצר. עם זאת המלצת הצוות להגדיל את ההכנסות ב־25% (כך שמשפחות עם הכנסות גבוהות יותר החלו לזכות בהנחות) נכנסה לפועל על אף התנגדות האוצר. קודם לכן, ב־2008 הקים שר פנים אחר, רוני בראון צוות בראשות עו"ד אודי ברזילי שמעולם לא הגיש את מסקנותיו.

דרעי מסר כי "בכוונתי לבחון את נושא ההנחה בארנונה לקראת 2017. אני מכיר מקרוב את המצוקה הכלכלית שבה נתונות משפחות מרובות ילדים ובכוונתי לאפשר להם לחיות בכבוד ולשלם את מסי הארנונה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
עזוב ועדה אני אתן לך את הפתרון
זה הפתרון המוסרי והנכון א. ביטול מוחלט של כל ההנחות שקשורות לגודל המשפחה ב. תשלום ארנונה לפי מספר נפשות ולא לפי גודל או שויי דירה ג. ביטול הטבות וקצבאות לכל משפחה שחיה על חשבון משלם המיסים ומחליטה לעשות עוד ילד ד. הורים שבוחרים לא לעבוד ולפרנס את הילדים שלהם למרות שהם יכולים, לוקחים להם את הילדים מי שלא מסתדר בגלל גודל משפחה שיפסיק לעשות ילדים, למה אני צריך לממן את השרותים העירוניים של משהו שלא מסוגל להפסיק לזיין את אישתו ואפילו לא מוכן ללכת לפרנס את ילדיו
רמי , מרכז  |  21.01.16
4.
עוד פעם גועל הנפש הזה. שוב הנחות לחרדים ושהחילונים ימותו
חבל שהחילונים לא מתעוררים. הם עם הראש בתוך המחשב ולא שמים לב ששודדים אותם. כל פעם שדרעי, כחלון וליצמן ושאר הגזלנים עובדים - הם נותנים הנחות רק (!) למגזר שלהם. רק לדתיים, רק למי שלומד תורה, רק למשפחות עם מעל 5 ילדים (כמה חילונים כאלה אתם מכירים), רק למי שהכנסתו נמוכה מאד (ותודה לחרדים שממבטיחים שהעניים ישארו עניים), רק מי שלא עובד (מתאים בול למצביעים של ש"ס ויהדות התורה). ומי משלם? - "המדינה". כן הידעתם שיש יישות כזאת שנקראת "המדינה"? היא גוף עצמאי שהכסף שלה צומח מהעצים... אז זהו, שלא! זה שוב אותו חילוני, שעובד ומרוויח כסף - מספיק גבוה כדי להיות מחוץ לאלו שיהנו מההטבות שמסדרים דרעי, כחלון וליצמן למצביעים שלהם. ולאותו חילוני שעובד הרי אין 12 ילדים, אז הוא לא יהנה משום הטבה. ואם חלילה אתה מרוויח 20 אלף, אז בכלל אתה פושע ויעלו לך מיסים (כפי שעשה כחלון עכשיו על הפקדות המעסיק לפנסיה). שימו לב - העלו קצבאות ילדים - מי הכי נהנה מזה? העלו קצבאות אברכים - מי היחיד שנהנה מזה? נתנו הנחה בביטוח חובה לדתיים - מי היחיד שנהנה מזה? נתנו ביטוח חיים חינם לאברכים - מי היחיד שנהנה מזה? נותנים ביטוח סיעודי חינם לזקנים שמרוויחים מעט מאד- מי הכי נהנה מזה? נותנים הנחות ל"ערים חלשות" (שמלאות באנשים שבוחרים לא לעבוד) - מי הכי נהנה מזה? ומי משלם על זה? למי העלו עכשיו את המס על הפקדות המעסיק לפנסיה (נטו קטן במאות ש"ח בחודש) - לחילוני העובד! למי יעלו עכשיו ביטוח בריאות ב-2% (נטו קטן במאות ש"ח בחודש) - לחילוני העובד! כן, במקום להוריד מיסים, אז מעלים אותם. במקום להגיד תודה לחילוני העובד שמשלם מיסים, אז מענישים אותו וקונסים אותו עוד יותר! ואיפה לפיד? נרדמת? ואיפה מחאת החילונים העובדים? ולמה הממשלה הזאת לא נופלת? ולמה החילונים לא מקימים מפלגה של חילונים? ולמה לא עולים לכנסת עם צמיגים בוערים?! אתם רוצים להמשיך לממן אחרים? ועוד איזה אחרים - חבורת פרזיטים? התעוררו - אתם לא רואים איך ליצמן, דרעי וכחלון לוקחים לכם כסם בשקט? כאילו במתלות של דאגה לזולת- אבל כל עוד זה הזולת שלהם ולא הזולת שלכם? ואת החשבון לאוכלוסייה שלהם הם מגישים לכם? ח-י-ל-ו-נ-י-ם ! ! ! ה-ת-ע-ר-ר-ו ! ! !
יותם  |  21.01.16
לכל התגובות