אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דאבוס 2016: פליטים, רובוטים, ולאונרדו דיקפריו צילום: אי פי איי

דאבוס 2016: פליטים, רובוטים, ולאונרדו דיקפריו

הפסגה בדאבוס נפתחה בצל ההאטה של כלכלת סין והדאגה מפני השתלטות הבינה המלאכותית על משרות העתיד. בין פאנלים על משבר הפליטים ושקיפות תאגידית, המשתתפים התנסו במשקפי מציאות מדומה

20.01.2016, 23:38 | שירות כלכליסט

הפורום המעונב בדאבוס נפתח אתמול באקלים קודר של צניחת מחירי נפט לשפל חדש של 12 שנה, דיווחים על המשך ההאטה בסין וזעזועים בשווקים הפיננסיים. ואכן, בראש סדר יומם של באי הפסגה, שתינעל ביום שבת, ניצב הקשר ההדוק בין ההאטה הסינית למחירי הרצפה של הנפט.

"בשנה הקרובה יהיו סיכונים רבים בסין ובשווקים המתעוררים", הזהיר הכלכלן קנת' רוגוף, ממשתפי הכנס. בה בעת הוא הדגיש כי העלאת הריבית בארה"ב אינה קשורה לצניחות בשוקי המניות וכי את האשמה לכך יש לתלות בסין. ברוח המתקפה נגד סין הזהיר מנכ"ל בלאקרוק לארי פינק את החברות הסיניות כי עליהן לערוך רפורמות, שאם לא כן סין תמצא את עצמה משתרכת מאחור. עוד ציין פינק באחד הפאנלים כי על חברות באופן כללי להגביר את השקיפות של האסטרטגיות העסקיות שלהן. "אנו זקוקים למהפכה", אמר בהקשר של ארה"ב. "אך לרוע המזל, בשלב זה המהפכה היא בדמותו של דונלד טראמפ", ציין.

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית עסקה באחד הנושאים הבוערים — משבר הפליטים באירופה — אשר התנהלותן של מדינות אירופה בהתמודדות עמו הפכה לשנויה מאוד במחלוקת בשבועות האחרונים, בעיקר על רקע הקריאות בגרמניה להקל על גירוש פליטים בגלל ריבוי מקרי תקיפה מינית מצדם במדינה, וכן על רקע הצעת חוק בדנמרק ליטול מהם חפצי ערך כדי לממן את שהותם. לגארד ציינה כי זרם הפליטים המגיע ליבשת אמנם יעלה את התמ"ג, אבל "בשיעור קטן". ההשפעה העיקרית, לדבריה, תהיה על המדינות שהם מרוכזים בהן. את דבריה אמרה לגארד על רקע דו"ח שפרסמה קרן המטבע הבינלאומית שלשום, שחישבה כי 4 מיליון מהגרים לכל היותר צפויים להיכנס לאירופה עד סוף 2017. הדו"ח ציין כי כוח העבודה אמנם יעלה, אך בטווח הארוך עדיין אין לדעת עד כמה תהיה תמיכתם בכלכלה האירופית מהותית.

פאנל של חברת סולאר אימפלס למטוסים סולאריים בדאבוס, צילום: אי פי איי פאנל של חברת סולאר אימפלס למטוסים סולאריים בדאבוס | צילום: אי פי איי פאנל של חברת סולאר אימפלס למטוסים סולאריים בדאבוס, צילום: אי פי איי

התנסות במשקפי מציאות מדומה, צילום: אי פי איי התנסות במשקפי מציאות מדומה | צילום: אי פי איי התנסות במשקפי מציאות מדומה, צילום: אי פי איי

בתוך כך, ברוח הנושא המרכזי של הכנס — המהפכה התעשייתית הרביעית — אורח כבוד באירוע השנה אינו נגיד בנק או פוליטיקאי, כי אם דווקא רובוט דרום־קוריאני עטור פרסים בשם הובו. את הצגת התכלית שלו ביצע הובו מול קהל המשתתפים, וברקע הדאגה הגוברת מפני השתלטות הרובוטים על משרות אנושיות במסגרת המהפכה התעשייתית העתידית.

דו"ח חדש שפרסם בנק UBS לקראת דאבוס צופה כי הרמות הגבוהות של אוטומציה יחמירו את אי־השוויון הקיים ממילא, על ידי הגדלת הפערים בין כלכלות מפותחות ומתפתחות. "המהפכה התעשייתית הרביעית פוגעת בפוטנציה ביתרון התחרותי אשר נהנו ממנו השווקים המתפתחים בשל עלות כוח האדם הנמוכה", נכתב בדו"ח של הבנק. אך בינתיים, בפורום הכלכלי העולמי, נראו המשתתפים חסרי דאגות לחלוטין בעודם מצלמים בהמוניהם את הובו בסמארטפונים ומשתעשעים במשקפי מציאות מדומה בשולי הכנס.

כמדי שנה בשנה, גם הפעם יגיעו לכנס כ־2,500 משתתפים רשמיים, מהם 1,500 מנהלים בכירים מהעולם העסקי, 300 אנשי ציבור וכ־40 ראשי מדינות. אך המספר האמיתי גבוה הרבה יותר. אלפים רבים התנקזו לעיירת הנופש המושלגת המונה 10,000 תושבים בתקווה לקשור קשרים עסקיים משמעותיים. יש גם מי שהביאו עמם בני זוג או בני משפחה כדי ליהנות, על הדרך, מחופשת סקי. שני הרחובות הראשיים של העיירה יהיו לפיכך פקוקים ועמוסים בימים הקרובים, עם נוכחות בולטת ללימוזינות ורכבי שטח שיסיעו את המשתתפים לאירועים ולמסיבות המתקיימים בד בבד עם הפסגה הכלכלית. 

דיקפריו רוצה להציל את כדור הארץ

בעוד מחירי הנפט מוסיפים לצנוח, ניצל כוכב הקולנוע לאונרדו דיקפריו את הבמה בכנס הפורום הכלכלי שנפתח אתמול בדאבוס כדי לתקוף את תעשיית האנרגיה העולמית.

דיקפריו, שהשתתף בטקס הענקת פרסים בתחומי החברה והסביבה, קרא לנקיטת פעולות נוספות נגד שינויי האקלים וגינה את מי שמתכחשים לקיומה של בעיה. דיקפריו, שקיבל פרס על עבודתו בתחום ההגנה על הסביבה, הסביר כי ראה במו עיניו את ההרס שנגרם ליבולים חקלאיים מהמסת הקרחונים. "איננו יכולים להרשות לעצמנו לאפשר לחמדנות התאגידית של תעשיות הפחם, הגז והנפט לקבוע את עתיד האנושות", אמר דיקפריו בטקס שהשתתפו בו בכירים מעולם העסקים ומנהיגי מדינות. "מספיק עם זה.

ההיסטוריה תפנה אצבע מאשימה היישר אליהם".

דיקפריו הוסיף ואמר כי הפתרון להגבלת התחממות כדור הארץ הוא להניח לעתודות הנפט, הגז והפחם. "לא נוכל להציל את כדור הארץ אלא אם נשאיר את הדלקים המאובנים באדמה, שם מקומם הטבעי. לפני 20 שנה הגדרנו את הבעיה הזאת כהתמכרות. כיום יש בידינו כלים לסיים את התלות". דיקפריו המשיך והכריז כי העמותה שהקים תחלק מענקים בסכום כולל של 15 מיליון דולר לתמיכה בפרויקטים להגנת הסביבה. אלה יילכו בין השאר לטובת שמירה על יערות הגשם באי האינדונזי סומטרה מפני "ההתנהלות הפולשנית וההרסנית" של תעשיית שמן הדקלים.

ליאונרדו דיקפריו, אתמול, צילום: אי פי איי ליאונרדו דיקפריו, אתמול | צילום: אי פי איי ליאונרדו דיקפריו, אתמול, צילום: אי פי איי

נוסף על דיקפריו זכו בפרסים חברתיים גם השחקנית הסינית יאן צ'ן בגין פעילותה למען העלאת המודעות הציבורית לסוגיית הפליטים, והראפר will.i.am שהקים את עמותת אנג'ל המסייעת לילדים נזקקים.

דיקפריו הגיע הישר מהוליווד לדאבוס המושלגת ימים אחדים אחרי זכייתו בגלובוס הזהב על סרטו "האיש שנולד מחדש", שזיכה אותו גם במועמדות לאוסקר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות