אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"גלי ההדף של השינויים בסין יגרמו לאי-יציבות בעולם עד 2020" צילום: אי פי איי

"גלי ההדף של השינויים בסין יגרמו לאי-יציבות בעולם עד 2020"

בגולדמן זאקס סבורים כי הניסיון של סין להקטין את התלות ביצוא ולהגדיל את הצריכה הפרטית לא יתבצע בצורה חלקה; רוב הפגיעה תהיה בשווקים המתפתחים, אבל גם המדינות המפותחות יסבלו

22.01.2016, 09:23 | שירות כלכליסט

השינויים האדירים שעוברים על כלכלת סין יפעילו לחצים על השווקים המתפתחים בחמש השנים הקרובות - כך קובעים כלכלני גולדמן זאקס. הם מייעצים ללקוחותיהם להתאים את החשיפה שלהם לשווקים אלה, לתחזית זו.

קראו עוד בכלכליסט

"סין מנסה לאזן את הכלכלה שלה - להקטין את ההסתמכות שלה על יצוא והשקעות, ולהגדיל את הצריכה", אומרים בבנק ההשקעות. "מעולם לא בוצעה רפורמה כל כך מורכבת - השינוי בכלכלה הסינית, אם יושג, לא צפוי להתרחש בצורה חלקה".

המשמעות, לפי גולדמן זאקס, היא שהכלכלה הסינית תיצור תנודתיות ואי-יציבות בשווקים בחמש השנים הקרובות; מי שצפויים לספוג את מרבית גלי ההדף הם השווקים המתפתחים. בבנק מציינים כי "גם הכלכלות המפותחות לא יהיו מחוסנות מאי היציבות שמקורה בסין, אבל ההשפעה עליהן תהיה קטנה יותר. עם זאת אנו מצפים לתגובה מוגזמת של השווקים הפיננסיים במדינות אלה - כמו החודש ובאוגוסט 2015".

בגולדמן מצפים לתשואה של 5.6% על המניות בסין ב-2016, ושל 4% בממוצע לשנה עד 2020. עם זאת מזהירים שם כי שוק המניות הסיני עלול לחוות ירידה הדומה לזו שנרשמה בשוק היפני בשנות התשעים - בשיעור של 7%-8% בשנה.

בבנק אומרים כי סין תנסה לבצע פיחות של היואן בשנים הקרובות - דבר שצריך להדאיג את השווקים המתפתחים; הם חוזים כי המטבע המקומי ייחלש ב-10%-20% בשנתיים הקרובות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות