אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשש בצמרת הבנקאות: מרקל תודח בגלל משבר הפליטים צילום: רויטרס

חשש בצמרת הבנקאות: מרקל תודח בגלל משבר הפליטים

בשיחות בדלתיים סגורות בדאבוס אמרו מנהלים בכירים כי סוף עידן מרקל יציב סכנות גדולות יותר לכלכלה מאשר פרישה של בריטניה מהאיחוד האירופי. "אנחנו מדברים על גורם הסיכון המפתיע הגדול של השנה"

23.01.2016, 11:00 | בלומברג

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל נאלצה לבטל את השתתפותה בפסגה הכלכלית בדאבוס השנה על רקע משבר הפליטים מבית, אך דווקא משום כך היתה אחד ממוקדי השיח באירוע.

קראו עוד בכלכליסט

בפגישות בדלתיים סגורות שנערכו במהלך הפורום, חזרה ועלתה האפשרות כי היא תודח בשל מדיניות הדלת הפתוחה שנקטה כלפי הפליטים מהמזרח התיכון. בעוד הלך רוח בגרמניה עדיין לא בשל לכך, מנהלים בכירים כבר מתחילים להביע חשש לגבי סיומו של עידן מרקל שנמשך כבר עשור. "אין מי שיחליף אותה", אמר איאן ברמר, ראש צוות החשיבה יורו־אסיה, בראיון לבלומברג ביום שישי. "אנחנו מדברים כאן על גורם הסיכון המפתיע הגדול של השנה", ציין.

היחלשותה של מרקל מתרחשת על רקע אי־ודאות פוליטית משני צדי האוקיינוס. משתתפי דאבוס הפגינו אובססיה לגבי השאלה אם יש לקחת ברצינות את עלייתו המטאורית של דונלד טראמפ. זאת בעוד באירופה משבר הפליטים מחזק מפלגות פופוליסטיות מפולין ועד צרפת.

שר האוצר ההולנדי ירון דיסלבלום ניצל את הופעתו בדאבוס כדי לקרוא לגיבוש מדיניות אירופית אחידה לשיטור הגבולות. "מה שקורה עתה זה שהחברות באיחוד נוקטות צעדים פרטניים ומתחילות לסגור גבולות, וזו אינה הדרך לנהל זאת", אמר בראיון לבלומברג.

 

מרקל. סוף העידן שלה מתקרב?, צילום: איי פי מרקל. סוף העידן שלה מתקרב? | צילום: איי פי מרקל. סוף העידן שלה מתקרב?, צילום: איי פי

צמרת הבנקאות העולמית שהתכנסה בדאבוס הביעה חשש כי זרם הפליטים המגיע לאירופה והסכנה שהדבר מציב לפני מרקל, מהווים איום גדול יותר ליציבות היבשת מאשר החלטתה של בריטניה אם להישאר באיחוד האירופי. שניים מבכירי הבנקאים, שביקשו לשמור על עילום שם, אמרו כי ייתכן מאוד שמרקל תודח השנה.

תחת לחצי השמרנים מקרב הקואליציה שלה, בשילוב הזעם הציבורי בעקבות התקיפות המיניות נגד אזרחיות גרמניות מצד מבקשי מקלט בחודשים האחרונים, מרקל תיאלץ במהרה לצמצם את מספר הפליטים הנכנסים לתחומי גרמניה. עם זאת, היא מסרבת להיכנע לקריאות להציב מכסה לפליטים, באומרה כי תמתין חודש נוסף עד לפסגה האירופית הבאה כדי לגבש החלטה בעניין. "לאחר מכן נוכל לבצע הערכות ראשוניות ולראות היכן אנו עומדים", אמרה מרקל בשבוע שעבר.

על רקע החששות שצפו ועלו בדאבוס, סקר של Emnid N24 שפורסם ביום שישי גילה כי 15% בלבד מהגרמנים תומכים במדיניות הגבולות הפתוחים של מרקל.

בינתיים, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד, אשר הפגינה את ביטחונה בשווקים הפיננסיים של סין בפאנל בדאבוס, זוכה לאהדה. לקראת סיום כהונתה ביולי הקרוב הביעו שרי האוצר של גרמניה, צרפת, בריטניה והולנד את רצונם כי תמשיך לכהונה נוספת. "אשמח למנות את לגארד לכהונה חדשה", צייץ שר האוצר הבריטי ג'ורג' אוסבורן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
אלוקים פשוט כיוון אותה למהלך הזה
היא פעל בנגוד להיגיון . להכניס מליון מוסלמים לגרמניה . זה אומר שאלוקים מבשל לנו משהוא עתידי . מרקל היתה השליחה שלו . בקרוב מאוד נדע אזה פורענות מתוכננת לנו היהודים . זה לא מפתיע אותי : בכל תקופה שבה היתה התבוללות קשה , העם היהודי חטף באבי אביו . דוגמאות : תקאינ המלאכים לאחר שלמה ( חורבן בית 1 ) , תקופת ההתייונות ( חורבן בית 2 ) , תקופת יזיציה - מליון יהודים הוצאו להורג , לפני 70 שנה , התבוללות יהדות ארופה , השואה . עכשיו - בארופה ואמריקה - % התבוללות. \ אלוקים ירחם .
יאיר  |  27.01.16
לכל התגובות