אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היקף המשכנתאות בינואר: 6% מעל הממוצע ב־2015 צילום: שאטרסטוק

בדיקת כלכליסט

היקף המשכנתאות בינואר: 6% מעל הממוצע ב־2015

העלייה בהיקף המשכנתאות נמשכת גם לתוך 2016, וינואר צפוי להסתיים עם 5.7 מיליארד שקל משכנתאות חדשות — זינוק של 27% לעומת ינואר 2015, שאופיין בקיפאון בענף בהמתנה ל־0% מע"מ

25.01.2016, 06:52 | אביב גוטר

העלייה המתמשכת בנטילת משכנתאות לא נעצרה ב־2016. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי היקף המשכנתאות החדשות שיינתנו עד סוף ינואר יסתכם ב־5.7–5.9 מיליארד שקל — עלייה של לפחות 27% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, ושל 1%–4% לעומת דצמבר. בהשוואה לממוצע החודשי ב־2015 מדובר בעלייה של 6% לפחות.

על פי הנתונים שפרסם אגף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל נטל הציבור 9,200 הלוואות בחודש, בממוצע של 11 החודשים הראשונים של 2015, בסכום ממוצע של 5.3 מיליארד שקל. לאור זאת, מספר ההלוואות שנטל הציבור צפוי לנוע סביב 10,000 משכנתאות בינואר.

עלייה לאחר שנת שיא

 

2015 היתה שנת שיא בנטילת משכנתאות חדשות והסתכמה ב־65 מיליארד שקל. הסיבה המרכזית לכך היא היציאה מהקיפאון ששרר בתחילת השנה בעקבות ההמתנה לפטור ממע"מ על דירות חדשות לזוגות צעירים שקידם שר האוצר אז יאיר לפיד, שהסתיימה עם ביטולה על רקע ההליכה לבחירות. סיבה משמעותית שנייה היא התנפלותם של משקיעים על שוק הדיור למגורים בעקבות כניסתו של משה כחלון למשרד האוצר, והצהרתו על כוונתו להעלות את מס הרכישה למשקיעים כדי לנסות ולצמצם את היקף הביקושים — מהלך שיצא לפועל בסוף יוני.

כחלון. צפי לשיווק קרקעות ל־70 אלף דירות עד סוף השנה , צילום: אלכס קולומויסקי כחלון. צפי לשיווק קרקעות ל־70 אלף דירות עד סוף השנה | צילום: אלכס קולומויסקי כחלון. צפי לשיווק קרקעות ל־70 אלף דירות עד סוף השנה , צילום: אלכס קולומויסקי

 

שנת מבחן לכחלון

 

השנה הקרובה צפויה להיות שנת המבחן לשר האוצר, שעומד בראש קבינט הדיור, לאחר שבחצי השנה האחרונה נקט כמה פעולות כדי לטפל במצוקת הדיור ולבלום את העלייה במחירים, ובראשם תוכנית מחיר למשתכן המשווקת על ידי משרד השיכון ומחייבת את היזמים להציע דירות במחיר הנמוך ב־20%–40% ממחיר השוק כדי לזכות במכרז על הקרקע.

עם זאת, מתנגדי התוכנית טוענים כי היא מעודדת יזמים שלא להשקיע בדירות ולחסוך ככל האפשר — מה שיוביל לבנייה ברמה ירודה. כמו כן יש הטוענים שהתוכנית לא תצליח לבלום את עליית המחירים אלא אף תעלה אותם לאחר ששוק הדיור יתפצל לשניים — שוק הדיור בשוק החופשי ושוק הדיור במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. הסיבה לכך היא שהיצע הדירות אינו עומד במחסור הקיים — משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל אמורים לשווק קרקעות ל־70 אלף דירות עד סוף השנה, בשעה שהמחסור הארצי מוערך ביותר מ־100 אלף דירות.

משרד השיכון טרם פרסם כיצד יתבצעו ההגרלות של מכרז מחיר למשתכן, ובינתיים ניכר כי הציבור לא ממתין וממשיך לרכוש דירות במחירים הנוכחיים.

מהלך נוסף שישפיע על רוכשי הדירות הוא עדכון גובה מדרגות מס הרכישה שביצעה רשות המסים לפני כשבועיים, בהתאם לשיעור עליית מדד שירותי הדיור שעלה ב־2% בשנה שעברה. כך למשל, במקרה של דירת מגורים יחידה — אם ב־2015 לא שולם מס על שווי דירה של עד כ־1.57 מיליון שקל, הרי מעתה לא ישולם מס על שווי של עד 1.6 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
רק עזרה לצעירים ברכישת דירה אחת תעזור. אחרת המדינה תוצף בהומלסים ממורמרים
שגם מגיבים פה ולא תמיד לענין, אבל המצוקה מובנת. הממשלה מקבלת מספיק מיסים בשביל לתת מענק לכול צעיר להתחלת הדרך. קדימה כחלון תרים את הכפפה, הרווחת מיסים מעל ומעבר לצפי, תפסיקו שם לחגוגו עליהם ותתנו לנו גם משהו!
נאווה  |  25.01.16
לכל התגובות