אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיקי זוהר מנסה לבטל מס מעסיקים לעובדים זרים בבניין צילום: עומר מסינגר

מיקי זוהר מנסה לבטל מס מעסיקים לעובדים זרים בבניין

זוהר מאמין שביטול המס, המעודד העסקת עובדים ישראלים, יוביל להורדת מחירי הדיור

24.01.2016, 23:06 | אמיתי גזית

ועדת הכספים של הכנסת תדון מחר בהצעה של ח"כ מיקי זוהר לבטל את מס המעסיקים על עובדים זרים בענף הבניין. המס, בשיעור 15% משכרו של העובד, נקבע בחוק ההסדרים ב־2004 במטרה לשחוק בתמריץ להעסיק עובדים זרים, כדי למנוע דחיקתם של עובדים ישראלים. זוהר, לצד תאגידי כוח האדם שמעסיקים את העובדים הזרים, גורס כי ביטול המס יביא להפחתה מיידית של 6% בעלות הבנייה, שתתבטא בסופו של דבר בירידה של 2.5% במחירי הדירות.

באוצר טוענים כי מחירי הדירות כלל אינם תלויים בשכר העבודה וציינו בפני "כלכליסט" כי על פי נתוני הלמ"ס, מחירי הדירות עלו ב־20% בין 2012–2014 בעוד ששכר עובדי הבניין עלה רק ב־0.7%. עוד מדגישים באוצר כי המס מסייע לעובדים בעלי השכלה תיכונית ומטה להגיע למשכורות הקרובות לשכר הממוצע במשק.

פועלי בניין זרים, צילום: זהר שחר פועלי בניין זרים | צילום: זהר שחר פועלי בניין זרים, צילום: זהר שחר

אחת הבעיות בכוונה לבטל את מס המעסיקים היא היעדר היכולת לכפות על קבלנים ותאגידי כוח האדם לגלגל את החיסכון אל רוכשי הדירות. זוהר מוסר בנושא : "התחרות בשוק היא זו שתקבע את המחיר. אבל הצעתי נותנת לקבלן עוד כלי להוזיל את הדירה".

בארץ יש היום כ־7,000 עובדים זרים — מתוכם כ־4,000 מסין, 2,000 ממולדובה, רומניה ובולגריה, ועוד כ־1,000 של חברת ילמזלר הטורקית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות