אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנפט בירידה וכלכלת רוסיה התכווצה ב-2015 ב-3.7% צילום: בלומברג

הנפט בירידה וכלכלת רוסיה התכווצה ב-2015 ב-3.7%

רוסיה נמצאת במיתון כתוצאה ממחירי הנפט הנמוכים והסנקציות שהטילו עליה מדינות המערב סביב המשבר באוקראינה

25.01.2016, 11:15 | שירות כלכליסט

כלכלת רוסיה התכווצה ב-2015 בשיעור של 3.7%, על רקע הפגיעה של הכלכלה התלויה באנרגיה מירידת מחירי הנפט.

קראו עוד בכלכליסט

הנתונים שפרסמה היום (ב') לשכת הסטטיסטיקה המרכזית תואמים להערכות ראשוניות של משרד הכלכלה, עליהן התבסס הנשיא ולדימיר פוטין במסיבת העיתונאים השנתית שערך בדצמבר. הירידה הנוכחית מגיעה לאחר התרחבות של 0.6% בתמ"ג ב-2014.

אלווירה נביולינה, נגידת הבנק המרכזי של רוסיה, מילום: בלומברג אלווירה נביולינה, נגידת הבנק המרכזי של רוסיה | מילום: בלומברג אלווירה נביולינה, נגידת הבנק המרכזי של רוסיה, מילום: בלומברג

רוסיה, שכבר נמצאת במיתון כתוצאה ממחירי הנפט הנמוכים והסנקציות שהטילו עליה מדינות המערב סביב המשבר באוקראינה, עברה טלטלה נוספת בעקבות הירידות האחרונות במחירי הנפט, וגובר הלחץ על הממשלה לפעול לבלימת

ההאטה.

נגידת הבנק המרכזי, אלווירה נביולינה, אמרה בשבוע שעבר כי בפני הרשויות עומדים "כל האמצעים" הנחוצים כדי לחזק את היציבות, בעוד ששר האוצר אנטוני סילואנוב הודיע השבוע כי על המדינה להתאים את התקציב ל"מציאות החדשה".

לפי פוטין, הממשלה חישבה את התקציב עבור 2016 על פי הערכה שהנפט יעמוד על 50 דולר לחבית, נתון שהוא עצמו הודה כי הוא "הערכה אופטימית" של המצב. בשלב זה מחירי הנפט נעים סביב ה-30 דולר לחבית, והממשלה הכריזה על תכנית לתמיכה בסקטורים הפגועים של הכלכלה.

ברקע לנתונים הרובל הרוסי נחלש ב-1% מול הדולר לרמה של 79 רובל. בכך משלים המטבע צלילה של 26% ב-3 חודשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ל2. אין אף כלכלה מודרנית מצליחה שמבוססת על חקלאות
זה לא מה שיציל את רוסיה. מצחיק איך תומכי השלטון שכנעו את עצמם שאותם אנשים בדיוק שלא הצליחו לבנות כלכלה שלא תלויה בנפט במשך כבר יותר מ15 שנה יצליחו או ירצו לעשות משהו עכשיו. שלא לדבר על השאלה: אם הסתגרות ויצור עצמי כל כך טובים לכלכלה, למה לא עשו את זה לפני? מי מנע מהשלטון לעשות זאת? הרי אין אופוזיציה.
איליה  |  25.01.16
2.
לכל אורך ההיסטוריה
מנהיגי רוסיה ידעו תמיד להאכיל מרורים ולגרום סבל מיותר לתושביה. זה נמצא בגנים , שהעם הרוסי יחיה תחת עול של מנהיגים חסרי בינה ודעת. ומה עוד כשרק מתחיל להיות קצת יותר טוב, מנהיגי רוסיה עושים את כל הטעויות האפשריות, להמשיך לדכא את העם הרוסי. נראה שתושבי רוסיה מכורים למנת סבל מתמשכת, כך יש להם סיבה לשתות וודקה בכמויות, לשמח קצת את הדיכאון שהם שרויים בו, אולי לעד. הדימוי העצמי המעוות של מנהיגי רוסיה מאז ומתמיד, הוא הגורם למצבה העגום של העם הרוסי.
יהודה  |  25.01.16
1.
סנקציות וסגירת השוק שכנגד מוביל לפיתוח ענף החקלאות המקומית
רוסיה התבססה על נפט שנים, עכשיו יש הזדמנות נפלא ואולי חד פעמים לשקם את המשק. לפי ההיכרות האישית שלי הופיעו הרבה מאוד מוצרים רוסיים כתחליף למוצרים מאירופה, לדעתי רוסיה תקום על רגלי תוך כמה שנים עם או בלי סנקציות, בכל מקרה - היא תמיד יכולה לייצא פצצות אטום...
סריי  |  25.01.16