אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שווי כל נדל"ן עולמי עומד על-217 טריליון דולר, פי 12 מהתמ"ג האמריקאי צילום: activerain

שווי כל נדל"ן עולמי עומד על-217 טריליון דולר, פי 12 מהתמ"ג האמריקאי

עפ"י נתוני סבילס הבריטית, בעולם יש נדל"ן השווה פי 3 יותר מאשר ההכנסה הכוללת; צפון אמריקה מחזיקה ביותר מ-20% מהשווי של נדל"ן המגורים בעולם, אירופה ב-28% ואילו אמריקה הלטינית, המזה"ת ואפריקה ביחד רקב ב-5%

25.01.2016, 12:56 | שירות כלכליסט

השווי של כלל הנדל"ן בעולם טיפס בשנת 2015 ל-217 טריליון דולר, פי 12 מהתמ"ג האמריקאי ופי 21 מהסיני. זו הפעם הראשונה שהנתון הזה מחושב, והוא מבוסס על מחקר שערכה חברת הנדל"ן הבריטית סבילס (Savills), ואינו כולל נדל"ן מסחרי (לא כולל נדל"ן מסחרי שלא נרשם רשמית כמו חנויות).

הנתון הזה מכסה את השווי של הנדל"ן בכל רחבי העולם, כולל נדל"ן מסחרי ומגורים, וכן יערות ושטחים חקלאיים. בעולם יש נדל"ן השווה פי 3 יותר מאשר ההכנסה הכוללת. הנדל"ן גם יקר פי 36 מהשווי הכולל של זהב שנכרה אי פעם ועומד על כ-6 טריליון דולר, גבוה פי 2.3 משווי האג"ח שהונפק – 94 טריליון דולר וגבוה פי 3.9 משווי המניות הכולל, שעומד על 55 טריליון דולר.

השווי של נדל"ן המגורים עומד על 162 טריליון דולר, שהם 75% מהסכום הכולל. בסבילס הסבירו כי לקחו בחשבון שיש 2.5 מיליארד משקי בית בעולם, והמחיר הממוצע לבית עומד על 43 אלף דולר.

פרויקט One57 במנהטן. מחירי השכירות בשמים, צילום: portzamparc.com פרויקט One57 במנהטן. מחירי השכירות בשמים | צילום: portzamparc.com פרויקט One57 במנהטן. מחירי השכירות בשמים, צילום: portzamparc.com

"השווי של הנדל"ן העולמי עוקף בקרוב לשליש את השווי הכולל של המניות הנסחרות בעולם והאג"ח ביחד, וזה מדגיש את התפקיד החשוב של הנדל"ן בכלכלות ברחבי העולם", מסרה בתגובה יולנדה ברנס, שעומדת בראש חטיבת המחקר של סבילס. "הנדל"ן הוא מעמד הנכסים הבולט שיושפע במידה הרבה ביותר על ידי התנאים המוניטאריים בעולם ופעילות ההשקעות, ובמקביל יש לו את הכוח להשפיע במידה המשמעותית ביותר על הכלכלות הלאומיות והבינלאומית".

לפי ההערכות של סבילס, כשליש מהשווי של שוק הנדל"ן העולמי הוא בר-השקעה בעוד ש-145 טריליון דולר הנותרים לא נסחרים בצורה משמעותית, אך בבעלות ישויות קטנות.

בצפון אמריקה אמנם מתגוררת רק 5% מכלל אוכלוסיית העולם, אך היא מחזיקה ביותר מ-20% מהשווי של נדל"ן המגורים בעולם. השליטה של צפון אמריקה באה לידי ביטוי גם בשוק המסחרי, ומחצית מהשווי של הנדל"ן המסחרי נמצא שם. אירופה מייצגת 28% מהשווי, בעוד שאמריקה הלטינית, המזה"ת ואפריקה ביחד מסתפקות ב-5%.

בדו"ח מעריכים עוד כי שיעור הצמיחה של המחירים יעמוד השנה על 1.77%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות