אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכתובת על הקיר: בנקסי מוחה על היחס לפליטים על בניין שגרירות צרפת בלונדון צילום: banksy

הכתובת על הקיר: בנקסי מוחה על היחס לפליטים על בניין שגרירות צרפת בלונדון

אמן הגרפיטי צייר את הילדה מעלובי החיים דומעת מגז כחלק מסדרת יצירות שלו המבקרות את יחס המשטרה לפליטים במחנה קאלה; בתוך שעות ספורות כוסתה היצירה בקרשים על ידי עלי הבניין

25.01.2016, 16:38 | שירות כלכליסט
ציור קיר חדש של אמן הגרפיטי בנקסי הופיע מחוץ לשגרירות הצרפתית בלונדון, ונועד להעביר ביקורת על השימוש בגז מדמיע נגד המהגרים בקאלה. זוהי יצירת האמנות הראשונה של בנקסי שהיא גם אינטראקטיבית, וליד הציור יש ברקוד ניתן לסריקה על ידי הטלפון הנייד, שמציג סרטון מה-5 בינואר של המשטרה שפושטת על מחנה הפליטים הארעי שהוקם בקאלה.

קראו עוד בכלכליסט

הציור, שהופיע ביום ראשון בערב, מציג את הדמות הידועה של הילדה מעלובי החיים כשהיא דומעת מגז שמופיע מתחתיה. המסר הפוליטי מתייחס לשימוש של הרשויות הצרפתיות בגז מדמיע במחנה הפליטים. הסרטון, שפורסם גם ביוטיוב הוא באורך 7 דקות ומראה כיצד המשטרה השתמשה בכדורי גומי וגז מדמיע כדי ליצור אזור מופרד בין המחנה והכביש הראשי.

יצירה של בנקסי על בניין שגרירות צרפת בלונדון, צילום: banksy יצירה של בנקסי על בניין שגרירות צרפת בלונדון | צילום: banksy יצירה של בנקסי על בניין שגרירות צרפת בלונדון, צילום: banksy

הגרפיטי הזה הוא חלק משורה של ציורים שהקדיש בנקסי למחנה הפליטים בקאלה. לאחרונה הוא צייר על קירות המחנה פורטרט של מייסד אפל, סטיב ג'ובס, שהיה בעצמו בנו של מהגר סורי. אולם הגרפיטי הושחת וקשקשו עליו ציור אחר.

בקאלה מתגוררים בשלב זה מעל 3,000 פליטים, אך בממשלה הצרפתית מעוניינים להפוך אותו למתקן קבוע ומצומצם יותר, ולפיכך בכוונתם לפנות חלק ניכר מהפליטים במקום. ביום שבת האחרון נערכו הפגנות במקום, בדרישה לשיפור תנאי המחייה.

הידיעה על הגרפיטי החדש התפשטה במהירות ומעריצי האמן אצו לצלם סלפי לידו. אולם תוך שעות ספורות, הבעלים של הבניין עליו צויר כיסו אותו עם קרשים. הטענה הייתה כי הקרשים חוברו כדי למנוע גניבה של היצירה, שבעצמה צוירה על פלטת עץ המחוברת לבניין, זאת לאחר שאמש ניסתה כנופיה להוציא את הציור ולגנוב אותו. מסקוטלנד יארד נמסר כי הם שלחו שוטרים לחוקר את ניסיון הגניבה, אך החשודים ברחו מהמקום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות