אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האייפון עשוי לאבד מגדולתו ולגרור את נובה לתחתית

האייפון עשוי לאבד מגדולתו ולגרור את נובה לתחתית

אפל תציג היום לראשונה תחזיות לירידה במכירות האייפון. התפוגגות אבק הכוכבים נותנת את אותותיה גם בשרשרת הייצור של המכשיר. כך, מניית נובה, שמספקת בקרה לייצור שבבים, נפלה ב־31% בחצי שנה בשל החשש מפגיעה בלקוחותיה

26.01.2016, 07:09 | שלומי כהן

מדד נאסד"ק פותח את שבוע המסחר האחרון בחודש ינואר בנפילה של יותר מ־8%. כעת התשואה הסופית לחודש האדום הזה תלויה לא מעט בתוצאות של ארבע חברות מובילות ב־2015: אפל (AAPL), שתוצאותיה יתפרסמו הלילה אחרי המסחר בארה"ב; פייסבוק (FB), שתפרסם מחר; ואמזון (AMZN) ומיקרוסופט (MSFT), שיפרסמו ביום חמישי הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

התוצאות של אפל צפויות להשפיע גם על כל שרשרת המזון של ייצור האייפונים, ובעיקר על מגזר השבבים ויצרניות הציוד לחברות השבבים. אין ספור מילים כבר נכתבו על הירידה השנתית הראשונה אי פעם שצפויה להתרחש במכירות אייפונים ברבעון הראשון של 2016, והיום צפויים באפל לרמוז עד כמה חריפה תהיה הירידה במכירות באמצעות התחזיות הכלליות לרבעון ובהסברים הנלווים בשיחת האנליסטים אחרי פרסום התוצאות של שנת 2015.

שאלת מיליון הדולר לגבי התחזיות של אפל היא אם הן יאכזבו מאוד את המשקיעים, שהציפיות שלהם לרבעון הראשון גם ככה כבר נמוכות. אם אפל אכן תאכזב, עולה השאלה אם עידן הצמיחה של האייפון, שהוא ללא ספק "המצאת המאה", הסתיים בשל רוויה בשוק או בשל עייפות יצירתית אצל מפתחי אפל. שאלה נוספת היא אם אייפון 7 שיושק בספטמבר הקרוב יהיה מספיק חדשני כדי לעודד שדרוגים ולהחזיר לקדמותו את קצב הצמיחה.

טאואר ואורבוטק לא צפויות להיפגע מאפל

בין החברות הישראליות שנשענות דרך קבלני משנה של אפל על מכירות האייפונים, בולטות טאואר (TSEM), אורבוטק (ORBK) ונובה מכשירי מדידה (NVMI). לטאואר, שמתמחה בנישה של שבבים אנלוגיים, יש כמה לקוחות שמספקים רכיבים לאפל, אבל מדובר בהסכמי ייצור ארוכי טווח, ועל פי הערכות, לא צפוי זעזוע משמעותי אם אפל תאכזב.

באורבוטק מדובר בעיקר בציוד תעשייתי יקר לבדיקות וייצור מסכים ומעגלים מודפסים, ולכן לא צפוי שינוי דרמטי במכירות על בסיס רבעון כזה או אחר של אפל. יתרה מכך, כל מעבר דור במוצרי אפל, בלי קשר ישיר לצפי המכירות, דורש מקבלני המשנה, שמייצרים מעגלים ומסכים, ביצועים גבוהים יותר. אורבוטק היא בין היחידות בתחום שיודעות לספק את צורכיהם, אם בציוד ואם בשירותים או בתוכנות.

לנובה, שעוסקת בפתרונות מדידה ובקרה מתקדמים בתהליכי ייצור של שבבים, ישנה התלות הגבוהה ביותר במכירות האייפונים. זאת בשל תלותה הרבה ב־TSMC הטייוואנית, היצרנית הגדולה ביותר בעולם של שבבים למעבדים בכלל ולמעבדי אפל בפרט (ישירות ודרך קוואלקום). אמנם התלות פחתה משמעותית כשנובה רכשה את ריוורה (ReVera) האמריקאית ב־2015, אך TSMC היא עדיין משמעותית מאוד לנובה. ריוורה הכניסה את נובה לנישה חדשה עם לקוחות חדשים, אך על פי הערכות, TSMC אחראית ליותר מ־10% מהכנסות החברה הישראלית.

TSMC דיווחה בתחילת החודש שתשקיע השנה בקווי ייצור כ־10 מיליארד דולר לעומת 8.1 מיליארד דולר אשתקד, אך הבנקאים של בנק נומורה היפני מצננים את ההתלהבות.

הם מזכירים שב־2015 החברה הטייוואנית נתנה תחזיות להשקעות גבוהות של כ־12 מיליארד דולר, אך בסוף השנה התברר שההשקעות היו נמוכות יותר. להערכתם, רמת ההשקעה של TSMC תלויה מאוד בהיקף המכירות של אפל לאורך השנה.

מנכ"ל נובה מעריך ש־2016 תהיה מאתגרת

מניית נובה מדשדשת סביב תחתית של 8.6 דולר אחרי שנפלה ב־31.3% מאז השיא של 13 דולר ביוני האחרון. זאת אף על פי שב־17 בפברואר היא צפויה לדווח על שנה שלישית ברציפות של שיא במכירות, שיעמדו על כ־148 מיליון דולר, זינוק של 23% לעומת 2014. בנוסף, הרווח למניה שלה צפוי לעמוד על יותר מ־70 סנט. ההכנסות זינקו בין השאר בשל תרומת ריוורה, אך גם בשל היכולות הטכנולוגיות של פלטפורמות החומרה והתוכנה שלה. צניחת מניית נובה מרמזת על חשש מהשנה הנוכחית בקרב המשקיעים. עם זאת, מניית המתחרה נאנומטריקס (NANO), שיש לה רמת רווחיות נמוכה בהרבה, מחזיקה מעמד ורחוקה מהתחתית. התמונה צפויה להתבהר במעט כשהמובילה בתחום KLA–Tencor תדווח על תוצאותיה ביום חמישי ומנהליה יפזרו במעט את הערפל לגבי ציפיות השוק ב־2016 לחברות של בקרת התהליכים מסוגה של נובה.

מנכ"ל נובה איתן אופנהיים העריך במצגת, שהעביר בתחילת החודש בכנס של בנק ההשקעות נידהם, ש־2016 תהיה "אתגרית" ליצרני הציוד. זאת כנראה בשל אי־הוודאות הרבה שיש בשוק סביב המכירות של אפל והשפעתן על יצרני השבבים, שהם לקוחותיה של נובה. אופנהיים מקווה שנובה תמשיך לצמוח גם בשנה הנוכחית ולדווח על רבעונים רווחיים כפי שדיווחה ב־25 הרבעונים האחרונים ברציפות.

בינתיים, נראה שמחירה של מניית נובה אטרקטיבי גם כאשר רמת אי־הוודאות בשוק שלה כל כך גבוהה. היא נסחרת בשווי של 250 מיליון דולר, רק פי 1.6 מהמכירות לשנה הנוכחית. הרווח למניה לשנה צפוי לעמוד ב־2016 על 75 סנט, שפירושו מכפיל רווח נמוך של פחות מ־12, ובקופת החברה יש יותר מ־90 מיליון דולר במזומן ללא חובות.

הכותב הוא יועץ ומשקיע בני"ע שונים

השורה התחתונה: למרות התלות באפל ואי־הוודאות הרבה בשוק של נובה, בינתיים מחירה הנמוך של המניה הופך אותה להשקעה אטרקטיבית. הרווח למניה צפוי לעמוד על 75 סנט ב־2016
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות