אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית ירושלים: לחלט ערבות של 5 מיליון שקל מהולילנד צילום: אלכס קולומויסקי

עיריית ירושלים: לחלט ערבות של 5 מיליון שקל מהולילנד

מאז התפוצצות פרשת השחיתות, העירייה דורשת מחברת הולילנד פארק שבשליטת פולאר תשלום בעבור השלמת היטלי השבחה. ההערכות הן כי הבקשה לחילוט נובעת מהמשבר התקציבי בעירייה

26.01.2016, 08:46 | דותן לוי

התפתחות נוספת בפרשת הולילנד. עיריית ירושלים הגישה אתמול בקשה לחלט ערבויות בהיקף של חמישה מיליון שקלים מחברת הולילנד פארק שמחזיקת המניות העיקרית בה (60%) היא חברת פולאר. מדובר בחלק מהערבויות שהעמידה פולאר לטובת הפרויקט כבטוחה לתשלום היטלי השבחה ותשלומים נוספים הקשורים לבניה בהולילנד, שפולאר הייתה אחת השותפות המרכזיות בו. היקף הערבות המלא עומד על 18 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר התפוצצות פרשת הולילנד, עיריית ירושלים הקפיאה את הפרויקט והסבה נזק של מאות מיליוני שקלים לחברות שטרם השלימו את הבניה, ובהן חברת פולאר. מאז חלפו חמש שנים, אך ברקע עדיין מנהלת הוועדה המקומית לתכנון ובניה תביעה להשלמת היטלי השבחה בגובה 129 מיליון שקל נגד החברות הולילנד תיירות, הולילנד פארק, קלדש בנייה וכן נגד יזם הנדל"ן הלל צ'רני. לבסוף שינתה העירייה את התוכנית למתחם, ובמקום בניית ארבעה מגרשים בצד המערבי של הפרוייקט - הוחלט לנצל השטחים לטובת מבני ציבור ושטחים פתוחים לציבור.

מתחם הולילנד. הערבויות שבידי העירייה מסתכמות ב־18 מיליון שקל, צילום: אלכס קולומויסקי מתחם הולילנד. הערבויות שבידי העירייה מסתכמות ב־18 מיליון שקל | צילום: אלכס קולומויסקי מתחם הולילנד. הערבויות שבידי העירייה מסתכמות ב־18 מיליון שקל, צילום: אלכס קולומויסקי

הסיבה לתביעה להשלמת היטלי ההשבחה היא טענת העירייה כי בעקבות השוחד שניתן לבכירים בעיריית ירושלים במסגרת הפרשה - החברה שילמה היטלי השבחה מופחתים. הערכה היא כי תזמון הבקשה לגביה אינו נובע מהתפתחויות חדשות בפרשה, אלא דווקא ממצבה של עריית ירושלים ומרצונה להעמיק את הגביה במקומות בהם היא יכולה.

בתקופה האחרונה נאבקה עייריית ירושלים במשרד האוצר ואף הכריזה על משבר תקציבי, זאת על רקע מענק הבירה אותו ביקש ראש העיר ניר ברקת להכפיל. לפני המשבר, המענק עמד על 440 מיליון שקל, ואילו ברקת דרש תוספת של 400 מיליון שקל בשלוש שנים. בסופו של דבר, הצדדים הגיעו להסכמות לפיהן העירייה תקבל תקציב של 499 מיליון שקל בשנת 2016 - גידול של כ־50 מיליון שקל מהתקציב שקיבלה העיר בשנה שעברה.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה "מדובר בחוב של היטל השבחה שלדעת העירייה הגיע הזמן לשלם. לאור בקשת בא כח החברה, הוסכם לעכב החילוט לשבועיים ולנסות להסדיר הנושא בהסכמה". בהודעה שפרסמה פולאר נכתב כי היא תתנגד לחילוט הערבויות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות



5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
אין לכם מושג כמה רע זה עושה לי
כמה פעמים בשבוע אני עובר ליד המפלצת הזו שנקראת מגדלי הולילנד - ממש Holy (אולי חולי-לנד?) - ואין לכם מוגש כמה רע זה עושה לי. אני רואה את המקום הזה וישר מתחילות לרוץ לי בראש אסוציאציות של שחיתות, קומבינות, פרוטקציה, מעטפות, פגישות במקומות מסתור, תיאום עדויות. כל הרוע בהתגלמותו. חשבתי שזה יעבור לי אבל זה קורה לי מזה שנים וזה לא עובר. זה התחיל כאשר הבנייה לגובה החלה וראיתי שהבניינים צומחים בלי סוף ולא משתלבים בנוף הירושלמי המוכר והטוב. הגובה, הגשרים למעלה. ראיתי שזה לא יכול להיות אמיתי. שמשהו מסריח מאד. לא טעיתי. אני מוכן שהפינוי יתבצע מתקציב המדינה ואפילו להשתתף בעלות פינוי הדיירים שקנו את הדירות (במלוא כספם) ולפצות אותם בעוד 50% מעלות הנכס ולהרוס אותו. פשוט להפיל את מגדלי השחיטות וסמל הרוע הזה. להשאיר רק את המדורגים שעל מדרון ההר. אני אשמח אם בשטח ייבנה פרק ציבורי ובמרכזו מוזיאון קטן בו כל תלמיד בית ספר ילמד את ההסטוריה של הכתם הזה, כולל שמות ופרטי המורשעים או במילים אחרות, מה צריך לעשות כדי להרוס חברה-קהילה-מדינה-עם מבפנים ובלי לשפוך טיפת דם אחת.
RONIAL  |  26.01.16