אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההפחתה בהפקות מקור ל־HOT ו־yes עלולה לפגוע אנושות בחברות ההפקה צילום: עומר מסינגר

ההפחתה בהפקות מקור ל־HOT ו־yes עלולה לפגוע אנושות בחברות ההפקה

המלצות ועדת פילבר על הקלות משמעותיות ל־HOT ו־yes והפחתת כ־50% מהמחויבות שלהן להפקות מקור הן בגדר חלום בלהות לתעשיית הטלוויזיה המקומית

26.01.2016, 08:39 | אלירן מלכי

ועדת פילבר שהגישה אתמול (ב') את מסקנות הביניים שלה ממליצה להעניק הקלות משמעותיות ל־HOT ו־yes וכן להפחית כ־50% מהמחויבות שלהן להפקות מקור. כיום חברות הכבלים והלוויין מחויבות להשקיע בין 8%–12% בהפקות מקור – שיעור המסתכם בכ־350 מיליון שקל בשנה.

קראו עוד בכלכליסט

ההמלצות מדברות על צמצום ל־4% בשנה הראשונה עד 2.5% בשנה הרביעית לתיקון החוק. החוק הקיים קושר בעצם בין ההכנסה של החברות לבין ההשקעה בתכני מקור, אך המודל החדש שעלה בוועדה קובע סכום השקעה בהפקות מקור לכל השוק הישראלי ומחלק אותו בין כל השחקניות כאשר תאגיד השידור הציבורי החדש אמור בסופו של יום להשלים את החוסרים שיווצרו. התרגום של המודל החדש בוועדת פילבר להסדרת הפקות המקור הוא הפחתת ההשקעה בהן, צמצום השוק ופגיעה ישירה בחברות ההפקה הניזונות מהשוק.

מנכ"ל yes רון אילון ומנכ"ליתHOT טל גרנות־גולדשטיין, צילום: רמי זרנגר מנכ"ל yes רון אילון ומנכ"ליתHOT טל גרנות־גולדשטיין | צילום: רמי זרנגר מנכ"ל yes רון אילון ומנכ"ליתHOT טל גרנות־גולדשטיין, צילום: רמי זרנגר

הוועדה גם מדברת על פתיחת השוק לשחקנים חדשנים והגנת ינוקא התאפשר לאותם שחקנים לא להיות מחויבים להפקות מקור בשלוש שנים הראשונות או בנתח שוק של עד 20%. כלומר, אם יחדרו בשנה הקרובה ארבע חברות חדשות שיגרמו לשוק הטלוויזיה להסתחרר וכל אחת מהן תחזיק 15%, התרגום הפשוט יהיה ש־60% משוק התקשורת לא מחויב בהפקות מקור. מעבר לתרחיש האימים שישלח הרבה מאוד עובדים מחברות ההפקה ללשכת התעסוקה, מדובר פה במתנות חינם ל־HOT ו־yes.

כבר כיום חברות ההפקה מפחדות למכור תכנים לסלקום TV מחשש להפסקת העבודה עם חברות הכבלים והלוויין שהן הלקוח המרכזי שלהן. כעת, עם היחלשות חברות ההפקה עוד יותר, החברות יעדיפו לוותר על שחקנים חדשים ולא למכור להם תכנים כדי לא להרגיז את החברות הגדולות. בדיעבד, הפגיעה בחיוב להפקות מקור רק יגרום לחברות הכבלים והלוויין להרוויח יותר, לחברות ההפקה להיחלש ולהיסגר והשחקנים החדשים לא יוכלו לחדור לשוק, מה שמחזיר אותנו שוב לנקודת ההתחלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות