אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברני סנרדס: סרבן גיוס וסוציאליסט צילום: רויטרס

ברני סנרדס: סרבן גיוס וסוציאליסט

הקריירה הפוליטית המשונה ביותר בארצות הברית

28.01.2016, 07:48 | יאיר קלדור

שום דבר בביוגרפיה של ברני סנדרס לא מצביע על כך שמדובר במועמד שמסוגל לסחוף אחריו המוני צעירים, למשוך קהל של עשרות אלפים לעצרות בחירות וליצור תזזית במפלגה הדמוקרטית - שבה, אגב, מעולם לא היה חבר. הוא נולד בברוקלין, ניו יורק, ב־1941, לאלי ודורותי סנדרס. אביו היה מהגר יהודי מפולין שרוב משפחתו נשארה באירופה ונספתה בשואה. לדברי סנדרס, העניין שלו בפוליטיקה הושפע מאירועים אלה. "מישהו בשם אדולף היטלר זכה בבחירות ב־1932", הוא הסביר בעבר. "הוא זכה בבחירות, ו־50 מיליון איש מתו עקב זאת, כולל 6 מיליון יהודים. אז מה שלמדתי בתור ילד צעיר זה שפוליטיקה היא עניין מאוד חשוב".

לאחר שסיים תואר במדעי המדינה באוניברסיטת שיקגו באמצע שנות השישים הוא התחתן ועבר לוורמונט. כעבור שנתיים התגרש, עבד בכמה עבודות מזדמנות, ואף בילה כמה חודשים כמתנדב בקיבוץ בישראל (אף שאיש לא יודע באיזה קיבוץ מדובר בדיוק, אחיו של סנדרס סיפר פעם כי מדובר בקיבוץ של עולים מארגנטינה, כנראה בדרום הארץ). ב־1969 נולד בנו היחיד, לוי סנדרס, מזוגתו באותם ימים. ב־1988 נישא בשנית לג'יין או'מירה, נשיאת ברלינגטון קולג' בוורמונט.

ברני סנדרס וגלידת הבן אנד ג ברני סנדרס וגלידת הבן אנד ג'ריס שלו | צילום: איי אף פי ברני סנדרס וגלידת הבן אנד ג

סנדרס מעיד על עצמו כי הוא קרוב לוודאי המועמד עם הקריירה הפוליטית המשונה ביותר בארצות הברית. הוא סירב לשרת במלחמת וייטנאם מטעמי מצפון והיה פעיל בתנועה לזכויות האזרח בשנות השישים. בתחילת שנות השבעים הוא הצטרף למפלגת איחוד החירות (Liberty Union) הסוציאליסטית, והתמודד מטעמה פעמיים למשרת מושל ורמונט וסנאטור מטעם המדינה, אך ללא הצלחה. לאחר שעזב את המפלגה הוא התמודד לראשונה כמועמד עצמאי לתפקיד ראש עיריית ברלינגטון שבוורמונט. הוא ניצח את ראש העיר הדמוקרטי, שכיהן במשך שש קדנציות, ברוב של 10 קולות בלבד, ושימש בתפקיד עד 1989. ב־1991 הוא נבחר לקונגרס מטעם ורמונט, הפעם הראשונה מאז שנות החמישים שמועמד עצמאי נבחר לקונגרס. לאחר שכיהן בתפקיד כ־15 שנה – התקופה הארוכה ביותר שכיהן חבר קונגרס עצמאי אי פעם - הוא החליט להתמודד על מושב בסנאט. הוא ניצח את המועמד הרפובליקאי ברוב גדול, ובשנת 2007 החל לכהן כסנאטור, תפקיד בו הוא מחזיק עד היום.

סנדרס זוכה לתמיכה מרשימה מגוונת של ידוענים. בין היתר הביעו בו תמיכה סטיב ווזניאק, שייסד יחד עם סטיב ג'ובס את אפל, ובן וג'רי, מייסדי אימפריית הגלידות מוורמונט, שאף חשפו השבוע טעם גלידה מיוחד שהשיקו לכבודו, "התשוקה של ברני". פול סיימון וארט גרפונקל הביעו את תמיכתם בסנדרס והתירו לקמפיין שלו להקליט סרטון לצלילי שירם המפורסם "אמריקה". פלי, הבסיסט של רד הוט צ'ילי פפרס, צייץ בטוויטר ש"ברני סנדרס הוא הדבר הקרוב ביותר למועמד סביר לתפקיד נשיא ארצות הברית". אנתוני קידיס, סולן הלהקה, גם הביע תמיכה, והראפר קילר מייק פתח את עצרת הבחירות של סנדרס באטלנטה. הראפר ליל' בי (Lil B), שתמך בתחילה בקלינטון, העביר את תמיכתו לסנדרס, וצייץ שמדובר ב"דבר האמיתי". תומכים נוספים כוללים את הקומיקאי ויל פארל, פאטץ' אדמס, דני דה ויטו, סוזן סרנדון ועוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות