אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: הפד החליט להותיר את שיעור הריבית ללא שינוי צילום: בלומברג

ארה"ב: הפד החליט להותיר את שיעור הריבית ללא שינוי

לאחר שהעלה את הריבית בפגישה הקודמת, בפעם הראשונה מאז 2008, הבנק המרכזי של ארה"ב החליט להותיר את שיעור הריבית ברמה של בין 0.50%-25%.0; החלטת הריבית הבאה - מרץ

27.01.2016, 21:00 | אמיר רוזנבאום

הבנק המרכזי של ארה"ב בהנהגת היו"ר ג'נט ילן החליט היום (ד') להותיר את ריבית הבסיס ללא שינוי ברמה של בין 0.50%-0.25% זאת לאחר שבפגישה הקודמת בחודש דצמבר של השנה שעברה, העלה את שיעור הריבית שבע שנים לאחר שהוריד אותה לרמה אפסית, בתגובה למשבר הפיננסי.

קראו עוד בכלכליסט

בפגישה הקודמת, הבנק המרכזי האמריקאי,הפד, אמר שהוא צופה שעד לסוף שנת 2016 שיעור הריבית יעלה לרמה של 1.4%. החלטת הריבית הבאה צפויה להתקיים ב-16 במרץ ושם על פי הערכות, שיעור הריבית יעלה בעוד 0.25%.

רפי גוזלן הכלכלן הראשי של IBI מעריך כי "בשלב זה הפד רואה את המגמה השלילית בשווקים כתיקון. סביר שלא יתעלמו מהירידות בשווקים אך חודש וחצי אחרי ההעלאה הראשונה יהיה קשה להם לסגת מהכיוון אותו סימנו, מה שעלול לאכזב את השווקים".

לדבריו "בכל אופן חלון ההזדמנויות למהלכי העלאות נוספים נסגר בהדרגה ואם הפד לא יפנים זאת השווקים יבהירו לו את זה".

עוזי לוי, האנליסט הראשי של אינפיניטי מסביר כי "הטלטלה בתעשיית האנרגיה והפאניקה שנוצרה בשווקים מהחשש כי מחיר נפט נמוך מאד עלול להאיץ את חדלות הפירעון של חברות בתעשייה,הביאו את הפד לא להעלות ריבית בישיבה היום. הפדרל ריזרב יעדיף תקופה רגועה יותר לביצוע מהלכים וזאת למרות שפורסמו נתונים חיוביים מאד בשוק הנדל"ן בארה"ב כאשר מכירות הבתים החדשים זינקו בשיעור חד של כ-10% בחודש דצמבר דבר אשר מעיד על מגמה חיובית בכלכלה האמריקאית".

ג ג'נט ילן יו"ר הפדרל ריזרב | צילום: בלומברג ג

רונן מנחם, מנהל המחלקה לאסטרטגיה והשקעות במזרחי טפחות, אמר לאחר ההחלטה, כי "ההודעה מדגישה התחבטות של הפד: מחד, נאמר כי המשק האמריקאי רשם שיפור נוסף על אף ההאטה בכלכלה העולמית. בניגוד לרושם שהותירה הודעת הריבית של ספטמבר אשתקד, הפד משדר הפעם כי הכלכלה המקומית יכולה להתמודד עם האטה בשאר העולם. מאידך, בהודעה הקודמת נכתב, כי הוצאות משקי הבית והחברות גדלות בקצב סולידי ואילו כעת נאמר שקצב גדילתן מתון יותר".

"לגבי ההתייחסות לאינפלציה, לא היה שינוי של ממש בין שתי ההודעות", מוסיף מנחם. "לנוכח ההתלבטות, התוספת להודעה הקודמת היא שהפד יעקוב מקרוב לא רק אחר התפתחות האינפלציה המקומית - האם היא בדרכה ל-2% - אלא גם אחר ההתפתחויות הכלכליות והפיננסיות הגלובליות. כך הוא שומר על כל האופציות פתוחות.

"להערכתי, הפד בהודעתו מותיר מרחב תמרון הן להמשך העלאת הריבית בתווי שהוכרז - ארבע העלאות עד לרמה של 1.25%-1.5% בסוף השנה והן לתואוי איטי יותר. זאת, בהתאם לנתונים שיתקבלו בארה"ב ובעולם. ככלל, ההודעה משדרת ביטחון רב יותר מזו של הבנק המרכזי האירופי מהשבוע שעבר.

"לפיכך", מסכם מנחם, "במבט קדימה, לא אמורות להיות להודעה זו כשלעצמה השלכות של ממש הן על השווקים השונים. תשומת הלב תחזור להתפתחויות בשוק הנפט - שהוא היום הגורם הדומיננטי המשפיע על התנהלות השווקים הפיננסיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות