אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלינגר לא מסתפקת בתעודת יושר מבעל השליטה בפוסון צילום: נמרוד גליקמן

בלעדי לכלכליסט

סלינגר לא מסתפקת בתעודת יושר מבעל השליטה בפוסון

ההיעלמות של העומד בראש פוסון הדאיגה את המפקחת על הביטוח, שדרשה אישור פורמלי מרשויות סין שלפיו אינו נחשד בדבר. גואו גואנגצ'אנג העביר לה מסמך המהווה תעודת יושר מהמחלקה המשפטית בממשלת סין, אך נראה כי זה אינו מניח את דעתה בדרך למתן היתר השליטה בהפניקס

28.01.2016, 07:31 | גולן חזני

המפקחת על הביטוח ביקשה, ובעל השליטה בפוסון הסינית גואו גואנגצ'אנג העביר מסמך המהווה תעודת יושר מהמחלקה המשפטית בממשלת סין. פוסון מבקשת היתר שליטה בחברת הביטוח הפניקס, ולשם כך זקוקה לאישור המפקחת. ל"כלכליסט" נודע כי בעת ביקורו בישראל לפני כשלושה שבועות ביקשה דורית סלינגר מגואו אישור פורמלי כי הוא אינו חשוד בדבר, וכי במהלך היעלמותו בחודש שעבר הוא אכן סייע לחקירה של משטרת סין, כפי שטען.

קראו עוד בכלכליסט

עוד נודע ל"כלכליסט" כי סלינגר איננה מסתפקת במסמך שהציג גואו ודורשת אישור נוסף. לדברי מקורבים לעסקת הפניקס, בשיחות עם נציגי פוסון המפקחת לא נקבה בזהות הגוף שממנו היא מעוניינת לקבל את האישור, אלא רק ציינה כי היא זקוקה לאשרור של טענתו. אברמי וול, עורך הדין הישראלי של פוסון, שוהה בימים אלה בסין בניסיון לארגן אישור נוסף שיניח את דעתה של סלינגר.

גואו גואנצ גואו גואנצ'אנג יו"ר פוסון סין גואו גואנצ

פוסון רכשה את השליטה בהפניקס מידי דלק שבשליטת יצחק תשובה. לפי ההסכם, דלק תמכור לפוסון את אחזקותיה (52.3%) ב־1.76 מיליארד שקל. על סלינגר לקבוע אם לתת לה היתר שליטה.

גואו, שהונו מוערך ב־8 מיליארד דולר, נעלם בחודש שעבר, ועל פי פרסומים בסין, נלקח לחקירה על ידי שלטונות סין. הוא הופיע שוב בציבור כעבור ארבעה ימים בכנס של פוסון. בחברה טענו כי גואו סייע לחקירה של משטרת סין.

סלינגר כבר הכינה את היתר השליטה לפוסון, אבל ההיעלמות הקפיאה את ההליך. גואו מיהר להגיע לישראל ב־5 בינואר וניסה לרצותה. "אני עומד להשקיע 500 מיליון דולר במדינה הזו ורוצה להרגיש רצוי כאן", אמר בפגישתם אז.

מקורבים לעסקה טענו כי סלינגר נהגה בנוקשות עם גואו. "לגיטימי שהיא תתלבט אחרי מה שקרה, אבל יש גם דרך להגיד לא, או לבקש שהות לחשוב", ציינו.

אותם גורמים הוסיפו כי הסבריו של גואו התקבלו בכל המדינות שבהן מחזיקה פוסון בחברות ביטוח: "גואו נחשב בסין לגורם דומיננטי ומשפיע, והחברה שלו היא מהגדולות במדינה. הוא מקבל הכרה וכבוד בכל העולם, ואילו בישראל חש מבוזה ומושפל. אפשר היה לתת לו הרגשה טובה יותר. הוא בא מתוך רצון טוב והערצה לעם היהודי ולמדינה. הוא רכש כבר חברה אחת, אלמה לייזרס, ועמד לבצע השקעות ענק וליצור תעסוקה למאות ישראלים, ועל הפרק עמדו גם חברת הקוסמטיקה אהבה ומאגרי כריש ותנין. אם לא יקבל היתר שליטה — הוא פשוט ייקח את הדברים ויילך מכאן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות