אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חינוך פיננסי: האפשרות שהגמלאים צריכים להכיר

חינוך פיננסי: האפשרות שהגמלאים צריכים להכיר

אני בן 65 ומקבל פנסיה של כ־7,500 שקל בחודש. קיבלתי פיצויים של כ־500 אלף שקל ואני מתלבט היכן להשקיע את הכסף. שמעתי שניתן להפקיד את הכסף בקופת הגמל ולמשוך אותו בעת הצורך בבת אחת מבלי לשלם קנס. האם זה נכון? כיצד עושים זאת? אלי, באר שבע

28.01.2016, 08:19 | סהר אביב ואורי גרינפלד

אתה בהחלט צודק, האפשרות קיימת במסגרת תיקון 190 — שינוי בחוק שמעניק הטבה ניכרת לגמלאים. התיקון מאפשר להמשיך להפקיד כספים בקופת גמל (חדשה או קיימת) תוך שמירה על נזילות מלאה. בנוסף ניתן ליהנות מיתרונות קופת הגמל ומהטבות מס ייחודיות.

עד 2008 היתה קופת הגמל מכשיר חיסכון הוני פטור ממס, ששימש לא רק לפנסיה אלא גם למטרות חיסכון אחרות. ב־2008 השתנו כללי המשחק, וכספים שהופקדו יועדו למשיכה כקצבה בלבד ואטרקטיביות החיסכון בגמל נפגעה. בעקבות תיקון 190 חזרה קופת הגמל להיות מכשיר חיסכון הוני לכל מטרה עבור גמלאים.

כל המעוניין יכול להפקיד לקופת גמל באופן עצמאי. אולם, משיכת הכספים בסכום הוני לכל מטרה אפשרית רק עבור חוסך בן 60 ומעלה שמקבל פנסיה העולה על 4,458 שקל בחודש.

אף שנכנס לתוקף ב־2012, הפך תיקון 190 לאטרקטיבי רק לאחרונה. זאת לאחר שבחודשים האחרונים הוסר חסם הדורש הצגת אישור מרשות המסים בעת משיכת הכספים.

לחיסכון בקופת גמל יתרונות בולטים, בעיקר נוכח השילוב של ניהול השקעות מקצועי, הטבות מס וחיסכון בעלויות. לא אחת ניכרים ביצועים עודפים בקופות הגמל הודות ליכולתן להשקיע בנכסים לא סחירים דוגמת נדל"ן מניב ותשתיות. התמהיל הרחב מייצר ערך, במיוחד בסביבת הריבית הנמוכה הקיימת. בנוסף נהנית קופת הגמל מיתרון לגודל, שהופך אותה לשחקן מרכזי בהנפקות ומעניק לה הנחות השמורות לגופים מוסדיים בלבד. דמי הניהול בה נמוכים ביחס לאלטרנטיבות, ואין עמלות דוגמת דמי משמרת.

השקעה במסגרת קופת גמל מקנה יתרונות מס: דחיית תשלום מס רווח הון למועד המשיכה ומעבר בין מסלולי השקעה ללא אירוע מס. בעת משיכת הכספים תחת תיקון 190 ינוכה מס רווח הון של 15% על הרווח הנומינלי בלבד במקום 25% על הרווח הריאלי כבמכשירי השקעה אחרים. בנוסף, מוטבים של חוסך שנפטר לפני גיל 75 יקבלו את הכספים בפטור מלא מתשלום מס.

השורה התחתונה

תיקון 190 מאפשר לחוסכים בקופת הגמל ליהנות מנזילות, ניהול השקעות מקצועי, חיסכון בעלויות והטבות מס

הכותבים הם אנליסטית ואחראית על תוכן חינוך פיננסי בפסגות וכלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות