אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בורסות אירופה ננעלו בעליות - בעקבות הדרמה ביפן צילום: בלומברג

בורסות אירופה ננעלו בעליות - בעקבות הדרמה ביפן

מדד יורו סטוקס 600 זינק ב-2.2%, וסיים את השבוע בעלייה של 1.2% - אחרי שהבנק המרכזי ביפן קבע ריבית שלילית על פקדונות; קאק ניתר ב-2.2%, דאקס - ב-1.6%

29.01.2016, 19:19 | בלומברג

פוטסי דאקס קאק ניקיי האנג סנג שנגחאי

 

 

19:00: נעילה ירוקה

 

הבורסות באירופה ננעלו בעליות חדות. מדד יורו סטוקס 600 זינק ב-2.2%, וסיים את השבוע בעלייה של 1.2%. מדד דאקס עלה ב-1.6%, קאק ניתר ב-2.2%, ומדד פוטסי הוסיף 1.2% לערכו. בסיכום חודשי איבד יורו סטוקס 600 6.4%.

 

15:10 - שיאי צמיחה בצרפת ובספרד

 

כלכלת צרפת צמחה ב-2015 בשיעור של 1.1%, הגבוה ביותר מזה ארבע שנים. זאת לאחר התרחבות בשיעור של 0.2% שנרשמה ב-2014. נתון זה צפוי להעניק דחיפה נחוצה לממשלה הסוציאליסטית, הנאבקת בשיעור האבטלה הגבוה. ספרד פרסמה גם היא את נתוני הצמיחה עבור השנה שעברה, מהם עולה כי רשמה התרחבות של 3.2%, השיעור הגבוה ביותר מאז פרץ המשבר הכלכלי ב-2008. עבור הרבעון האחרון של השנה, התרחבה הכלכלה ב-0.8% לעומת הרבעון הקודם. אולם על אף שיעורי הצמיחה המרשימים, ספרד עדיין סובלת משיעור אבטלה של 21%, השני הגבוה ביותר בגוש היורו אחרי יוון.

 

11:30 - עליות בבורסות אירופה

 

עליות שערים נרשמות גם בבורסות אירופה, אחרי הנעילה החיובית באסיה שבאה בעקבות המהלך של נגיד הבנק היפני המרכזי שקבע ריבית שלילית של מינוס 0.1%.

 

הבנק המרכזי של יפן החליט לאמץ לראשונה בהיסטוריה שלו שיעור ריבית שלילי על פקדונות הבנקים בבנק המרכזי, ומחירי הנפט צפויים לסיים זה היום הרביעי ברציפות בעליות. המדד האיזורי אירופה סטוקס 600 עולה ב-1.3% במסחר בשעות הבוקר בלונדון, וצפוי לסיים את השבוע בעלייה של 0.2%. "המסר שהעביר הבנק המרכזי של יפן הוא שהבנקים המרכזיים ימשיכו להיות בעלי תפקיד במלחמה בדפלציה", הסביר פיליפ ג'ילס מ-BNP פאריבה בבריסל.

 

נפט מסוג ברנט עולה היום וקרוב לוודאי שירשום עלייה שבועית של 6.5%. זה השבוע השני ברציפות של עליות, על רקע הציפייה שהמדינות החברות באופ"ק יחליטו על בלימת הייצור. מדד העוקב אחר מניות חברות האנרגיה עלה, זה היום הרביעי ברציפות.

 

הבנקים באירופה נמצאים היום במרכז. הבנק האיטלקי מונטי די פאשה דיווח על הרווח השנתי הראשון שלו מזה חמש שנים הודות לרווח חשבונאי חד פעמי. בעוד שבספרד, בנק Caixabank דיווח על הפסד של 182 מיליון יורו ברבעון הרביעי, בעקבות מחיקת שווי של האחזקה שלו בחברת הנפט רפסול.

 

מניית סקיי, המפעילה ערוצי טלוויזיה בתשלום ברחבי אירופה, מתחזקת לאחר שנודע כי ג'יימס מרדוק ישוב לתפקיד היו"ר. ג'יימס, בנו של המייסד רופרט מרדוק, נאלץ להתפטר ב-2012 בשל שערוריית הציתות לטלפונים בצהובונים שבבעלות המשפחה.

8:35 - בורסות אסיה מזנקות

הבורסות באסיה נסחרות בעליות שערים הבוקר (ו') ומטפסות לשיא של שבועיים, בעוד שהין נחלש לנוכח החלטתו המפתיעה של הבנק המרכזי של יפן לאמץ שיעור ריבית שלילי, זאת בניסיון לתמוך בכלכלה. בנקים שמפקידים בבנק המרכזי יצטרכו לשלם ריבית של 0.1%. מדד ניקיי בטוקיו טיפס בתגובה בשיעור של 2.8%. בורסת שנגחאי טיפסה ב-3.1%.

קראו עוד בכלכליסט

לעומת זאת, מחיר הנפט עולה על רקע הודעתו של שר האנרגיה הרוסי, אלכסנדר נובאק, כי המדינות החברות באופ"ק עשויות להיפגש לדון באפשרות של צמצום הייצור. נפט מסוג קרוד עולה לרמה של 34 דולר לחבית. בנוסף, נפט מסוג WTI עולה ב-1.4% ל-33.69 דולר לחבית, וצפוי לסיים את השבוע בעלייה של 4.7%. עם זאת, מאופ"ק נמסר כי עדיין לא נקבע מועד לפגישה המתוכננת.

בורסת טוקיו, צילום: אם סי טי בורסת טוקיו | צילום: אם סי טי בורסת טוקיו, צילום: אם סי טי

מדד MSCI לאזור אסיה והפסיפיק עולה, זה היום השלישי ברציפות, ב-1.5%, והבורסות בסין מצמצמות את ההפסד , שהוא בשיעור החד ביותר שלהן מאז 2008.

בשבוע האחרון נרגעו הירידות החדות שאפיינו את מרבית חודש ינואר ומחקו 7 טריליון דולר משווי נכסים ברחבי העולם, זאת על רקע סימנים מצד הבנקים המרכזיים שהם מוכנים לפעול על מנת לבלום טלטלות נוספות. בנוסף להחלטת הבנק המרכזי של יפן על הריבית השלילית, הבנק האירופי רמז כי ייתכן וירחיב את התמריצים כבר במרץ, ובסין הזרים הבנק המרכזי הון בסכומי שיא למערכת הבנקאות.

"החלטה חיובית"

"ההחלטה של הבנק היפני היא חיובית", הגיב חאיין דו, מחברת ניהול הנכסים ברינג בהונג קונג. "הם מנסים להחליש את הין כדי לחזק את הייצוא ולעודד את הצריכה. השווקים ראו את הגרוע ביותר בינואר, אך החששות לגבי מיתון עולמי אינם מוצדקים, בייחוד כשהבנקים המרכזיים ממשיכים לתמוך".

מדד טופיקס היפני מתחזק ב-3.6%, בעוד שהין נחלש ב-1.3% למול הדולר, הירידה החדה ביותר מזה קרוב לשנה. הין נחלש גם ב-1.1% מול היורו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות