אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת השחיתות במלזיה מסתעפת: חשד למעילה בסך 4 מיליארד דולר צילום: בלומברג

פרשת השחיתות במלזיה מסתעפת: חשד למעילה בסך 4 מיליארד דולר

הרשויות בשוויץ מסרו כי בידיהן אינדיקציות למעילה בחברות ממשלתיות, וחלק מהכסף הועבר לבנקים במדינה; בשבוע שעבר זוכה ר"מ מלזיה מחשד לשחיתות לאחר שהתובע הכללי קבע שתשלום של 681 מיליון דולר שהועבר לחשבונו היה "תרומה אישית" מצד משפחת המלוכה הסעודית

30.01.2016, 10:14 | שירות כלכליסט

הרשויות בשוויץ הודיעו כי מצאו "אינדיקציות חמורות" למעילה של כ-4 מיליארד דולר בחברות ממשלתיות במלזיה, זאת במסגרת חקירה פלילית של חברת 1MDB - קרן הפיתוח הממשלתית. התובע הכללי של ממשלת שווייץ אמר אתמול (ו') ש"חלק קטן" מהכספים הועבר לחשבונות בבנקים בשווייץ השייכים לבכירי ממשל לשעבר, וכן לבכירי ממשל בעבר ובהווה מאיחוד האמירויות.

קראו עוד בכלכליסט

 

הודעה פומבית זו היא מכה למאמציה של מלזיה לשמור את העניין בסוד. נג'יב רזאק, ראש ממשלת מלזיה, מכחיש האשמות לגבי מעילה בכספי 1MDB. הקרן, שנוסדה על ידו ב-2009, נמצאת תחת פיקוח ועדה מייעצת שבראשה הוא עומד. בשבוע שעבר זוכה רזאק מחשד לשחיתות, לאחר שהתובע הכללי במדינה קבע שתשלום של 681 מיליון דולר שהועבר לחשבונו האישי של היה "תרומה אישית" מצד משפחת המלוכה הסעודית. יש לציין, כי התובע מונה אישית על ידי רזאק לאחר שקודמו בתפקיד פוטר.

צילום: איי אף פי

התובע הכללי בשווייץ אמר שהכספים שכנראה נלקחו "היו מיועדים להשקעה בכלכלה ובפיתוח חברתי במלזיה". במסגרת הפרשה נחשפו ארבעה מקרים המעלים חשדות לתנהגות פלילית, וכל מקרה מערב "התנהלות שיטתית באמצעות מנגנונים פיננסיים מורכבים", נמסר בהצהרת הרשויות. עוד נמסר כי אירועי המעילה התרחשו ב-2013-2009.

רשויות שוויץ הגישו בקשה מהחברות הממשלתיות במלזיה לשתף עימן פעולה. הרשות למלחמה בשחיתות של מלזיה מבקשת כעת לבחון את החלטת התובע לנקות את ראש הממשלה מאשמה. כמו כן היא מבקשת לבחון החלטה נפרדת של התובע הכללי להביא לסיומה חקירה אחרת של מעילת כספים ב-SRC אינטרנשיונל ( SRC International ) – חברת בת לשעבר של MDB1 . פרשיה זו היא אחד מ-4 תיקי חקירה שמנהלות הרשויות בשוויץ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות