אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נאמני אי.די.בי נגד אלשטיין: שכרו את עורכי הדין שנלחמו בדנקנר צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

נאמני אי.די.בי נגד אלשטיין: שכרו את עורכי הדין שנלחמו בדנקנר

אייל גבאי וחגי אולמן שכרו את שירותי עוה"ד אופיר נאור ורנן גרשט, בניסיון לעצור את הנפקת המניות של אי.די.בי פתוח, בטענה שהיא פוגעת בזכויות בעלי מניות המיעוט

31.01.2016, 07:52 | גולן חזני

נאמני הסדר החוב באי.די.בי, אייל גבאי וחגי אולמן, יוצאים לקרב משפטי וציבורי נגד אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי פתוח, בניסיון למנוע את הנפקת המניות שעליה הכריזה החברה בשבוע שעבר.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי הנאמנים שכרו את שירותי עוה"ד אופיר נאור ורנן גרשט, שצפויים להגיש השבוע לבית המשפט המחוזי דרישה לעצור את הנפקת המניות של החברה. הם טוענים כי ההנפקה פוגעת בזכויות בעלי מניות המיעוט בחברה — מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות לשעבר, שעימם חתם אלשטיין על הסדר החוב בע רכישת החברה. שני עורכי הדין הם שייצגו את מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות לשעבר בחלק מהותי מהקרבות שניהלו עם בעל השליטה הקודם נוחי דנקנר.

בנוסף לפגיעה יטענו בעלי מניות המיעוט כי ההחלטה על ההנפקה אינה חוקית, משום שהתקבלה בניגוד עניינים מובהק של הדירקטורים שהצביעו בעדה, נציגי אלשטיין בדירקטוריון. "כל מי שהיה שותף להחלטה נגוע בניגוד עניינים חריף, שנובע מאינטרסים של אלשטיין", צפויים עורכי הדין לציין בתביעה. הם צפויים גם להזכיר כי מהות ההסדר לחוב של 1.8 מיליארד שקל של אי.די.בי אחזקות היתה תלויה במספר נקודות: 200 מיליון שקל במזומן שהיו בקופת החברה; התמורה מתביעות עתידיות שהוגשו על דיבידנדים ופעולות נוספות בהיקף של 200–300 מיליון שקל; ומניות אי.די.בי פתוח שהיוו את עיקר התמורה למחזיקים (70%). לפיכך, לטענתם, מדובר בפגיעה מהותית בחלק העיקרי של ההסדר. במקביל ידרשו עורכי הדין, כי גם אם ההנפקה תצא לפועל, הכספים יעוכבו לטובת בעלי מניות המיעוט ולא יועברו לחברה.

אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

אלשטיין, שהשקיע כבר באי.די.בי פתוח 1.5 מיליארד שקל, ומופסד בגינם מיליארד שקל, צפוי להשקיע בשליטה (60%) סכום כולל של 2.2 מיליארד שקל, כולל המהלך הצפוי.

במהלך הזה מתכננת אי.די.בי להשלים עד סוף פברואר 2016 הנפקה לציבור של 700 מיליון מניות חדשות במחיר של 71.4 אגורות למניה לפחות, כלומר בכוונתה לגייס מהציבור 500 מיליון שקל לפחות. כל רוכש מניה בהנפקה יקבל אופציה למכור אותה למחרת תמורת 69 אגורות, כך שמדובר בעיסקה שלהערכת אלשטיין תמשוך משקיעים, שכן מחיר המניה בבורסה עשוי לעלות. אלשטיין טוען כי גם הוא עצמו מדולל בהנפקה, וכי מדובר במהלך הכרחי להמשך קיום החברה. עם זאת, במהלך ידוללו בעלי המניות הקיימים ב־85%, מכה אנושה להשקעתם.

גבאי ואולמן מאיימים בתביעות אישיות נגד אלשטיין ונציגיו, וגם נגד דירקטורים בלתי תלויים בחברה, שהיו שותפים להחלטה על ההנפקה. הם נחושים להיאבק "גם אם המאבק ייקח שנים", כשמאחוריהם בעלי מניות גדולים כמו סוחר הנוסטרו דוד אדרי. עם זאת, בקרוב צפוי להתקיים משא ומתן של נציגי אלשטיין עם המחזיקים, בניסיון להגיע לפשרה שתפחית את היקף הדילול שלהם — אך הסיכויים לפשרה נמוכים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות