אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את הצעת חוק מוסר התשלומים: תשלם לספקים בתוך 30 יום צילום: כרמית פלר

הממשלה אישרה את הצעת חוק מוסר התשלומים: תשלם לספקים בתוך 30 יום

נתניהו בישיבת הממשלה: "מדובר בחוק חשוב שיטיב עם העסקים, יחזק אותם ויפתור הרבה ממצוקת האשראי של העסקים במדינה"

31.01.2016, 13:14 | רוני זינגר ועמרי מילמן

הממשלה אישרה את הצעת חוק מוסר שיזמו שר האוצר משה כחלון ושר הפנים אריה דרעי. לפי ההצעה, יחויבו כל משרדי הממשלה לשלם לספקים את שכרם בתוך 30 יום לכל היותר.

קראו עוד בכלכליסט

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "ממוצע ימי אשראי לספקים עמד בשנת 2015 על 72 יום. כלומר, עסקים קיבלו את התשלום כעבור 72 ימים ממועד אספקת הטובין או מתן השירות… אין כיום כללים המסדירים את מועדי התשלום במשק למעט עסקאות ממשלה. למרות זאת דו"ח של הצוות לבחינת ייעול תהליכי התשלום לספקים בממשלה בראשות החשבת הכללית מצא כי 67% מהחשבוניות משולמות לאחר המועדים הקבועים בהוראת החוק (למשרדי ממשלה)".

עוד נכתב כי "דחיית תשלומים מקשה במיוחד על עסקים קטנים ובינוניים החסרים את היכולת הפיננסית להמתין פרקי זמן ממושכים עד לקבלת התשלום. הם נאלצים לשאת בנטל ממוני כבד ולחפש אחר מקורות חלופיים עד לקבלת התמורה". לפי הצעת החוק, משרדי הממשלה יוגבלו לתשלום של שוטף פלוס 30, והרשויות המקומיות לשוטף פלוס 45. מעבר לכך יצטרכו הרשויות והמשרדים לשלם ריבית על האיחור בתשלום. במקרה של תקציבי פיתוח, מיזמי תשתית גדולים כמו בתי ספר וכבישים – לממשלה יורשה לשלם בשוטף פלוס 70, וברשויות המקומיות – שוטף פלוס 90. בנוסף, יהיו החרגות לעיריות שתלויות בתקציב שמגיע מהממשלה – במקרה זה הן ישלמו לספקים בתוך עשרה ימים ממועד העברת הכסף.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

אלא שמדובר בפרצה שיכולה לעקר מתוכן את כל החוק. לפי הצעת החוק, "רשות מקומית אשר התקשרה עם ספק בחוזה לביצוע עסקה שהתשלום עבורה הוא גם באמצעות מימון חיצוני, תשלם את התמורה לא יאוחר מ־45 ימים מסוף החודש שבו התקבל החשבון או לא יאוחר מ־10 ימי עסקים ממועד קבלת תקציב העסקה ברשות המקומית מאת המממן החיצוני הרלוונטי לעסקה, לפי המאוחר מביניהם".

המימון של משרדי הממשלה נחשב ברשויות המקומיות מימון חיצוני, ולכן כל שירותים שניתנים דרך שיטת ה"מאצ'ינג" או כל שירותים שצריכים להיות ממומנים דרך תקציב של משרד ממשלתי, למשל ממשרד החינוך או הבריאות, לא באמת כפופים למוסר התשלומים. רק ברגע שהמשרד הממשלתי יעביר את הכסף לרשות אז היא תהיה מחויבת לשלם אותו תוך 10 ימים, למשל 120+10. החוק מתעלם מהשאלה הקריטית – בתוך כמה זמן משרדי הממשלה צריכים לשלם לרשויות המקומיות.

בישיבת הממשלה אמר רה"מ בנימין נתניהו: "מדובר בחוק חשוב שיטיב עם העסקים, יחזק אותם ויפתור הרבה ממצוקת האשראי של העסקים במדינה. אחת הבעיות המרכזיות של עסקים קטנים היא לאו דווקא מחסור באשראי - אלא צורך בעודף אשראי בגלל מוסר תשלומים לקוי". שר האוצר משה כחלון הוסיף: "אין שום סיבה שהספקים יקרסו תחת העול הכלכלי בזמן שמדינת ישראל שחייבת להם כסף מעכבת להם תשלומים. המדינה צריכה להוות דוגמא ואני בטוח שהמגזר הפרטי ילך בעקבותינו וישפר גם הוא את מוסר התשלומים הנהוג כיום". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות