אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר יגיש הצעת חוק להסדרת השוק האפור, נכיון הצ'קים והמרת המט"ח בישראל צילום: צביקה טישלר

האוצר יגיש הצעת חוק להסדרת השוק האפור, נכיון הצ'קים והמרת המט"ח בישראל

זאת בעקבות המלצות הצוות בראשות היועץ המשפטי של האוצר, שנועדו להסדיר נושאים חוץ מוסדיים - כלומר את השוק הפיננסי שאינו נכלל במסגרת הבנקים, חברות הביטוח וקופות הגמל

31.01.2016, 13:31 | אסף גלעד

משרד האוצר צפוי להניח על שולחן הממשלה הצעת חוק להסדרת השוק האפור, כלומר שוק האשראי החוץ בנקאי, ושוק המרות המטבע ונכיון הצ'קים, כאשר בכוונתה להגדיל את התחרות בתחום ולסייע בהגנה על הצרכנים.

ההמלצות יוגשו במסגרת מסקנות 'צוות בריס' שהקים היועץ המשפטי (היוצא) של משרד האוצר, יואל בריס, כדי להסדיר נושאים חוץ מוסדיים - כלומר את השוק הפיננסי שאינו נכלל במסגרת הבנקים, חברות הביטוח וקופות הגמל.

הרגולטור החדש שיקום בעקבות מסקנת הוועדה צפוי להיקרא "המפקח על שירותים פיננסיים מוסדרים". בעבר כונה הרגולטור כ"מפקח על השירותים הפיננסיים החוץ-מוסדיים".

תחום הצ'יינג' או נכיון הצ'קים מוסדר כיום אך ורק במסגרת רשיון נש"מ (נותן שירותי מטבע), רשיון פשוט יחסית לקבלה שבוחן את החברות בהיבט של איסור הלבנת הון. עם זאת, במשרד האוצר מעוניינים להסדיר את התחרות בתחום וכן להגביל את הפגיעה האפשרית בצרכנים. הממשלה כבר כיום מקדמת את החקיקה האזרחית בתחום האשראי ההוגן שיחול על כלל נותני האשראי וההלוואות לכלל הצרכנים, אך בכוונת הרגולטור החדש לשחק תפקיד שיאכוף את הכללים החדשים וישמש פה ואוזניים לתלונות צרכנים.

יואל בריס, היועץ המשפטי במשרד האוצר , צילום: משרד האוצר יואל בריס, היועץ המשפטי במשרד האוצר | צילום: משרד האוצר יואל בריס, היועץ המשפטי במשרד האוצר , צילום: משרד האוצר

הסדרת תחום הפינטק

במקביל לחקיקה הממשלתית בתחומים אלה שיחלו בפברואר, צוות בריס מתכוון להניח הצעות חוק נוספות בשני תחומים חדשים: הסדרת תחום הפינטק, כלומר שירותים פיננסיים המסופקים באמצעות סטארט-אפים המתחרים בבנקים ובחברות הביטוח באמצעות טכנולוגיה חדשה כמו הלוואות עמיתים (P2P), גיוס הון במודל של מימון המונים, אפליקציות פיננסיות חוץ בנקאיות, אמצעי תשלום חדשים כמו פייפאל וכרטיסי חיוב. במסגרת הצעות אלה יוגשו גם המלצות הסדרת שוק העוסקים הנלווים, כלומר ייעוץ מלבד ראיית חשבון שכולל ייעוץ מס או ייעוץ עסקי.

אחת הכוונות המקוריות בצוות בריס עם הקמתו, היתה לאתגר את הרגולציה במערכת הכספים הלא בנקאית גם בהיבטים הטכנולוגים שלה, כמו בתחומים של הלוואות עמיתים, כרטיסים חדשניים והעברות כספים.

הצוות נפגש עם סטארט-אפים רבים מתחום הפינטק, כאלה שמנסים לבצע מהפיכות פיננסיות ולהתחרות בבנקים, ואלה הציעו לאוצר לחדש את המערכת הפיננסית בישראל: הועלו רעיונות כמו האפשרות לבצע העברות כספים בתוך יממה, מיסוד שוק ההלוואות העמיתים ושינוי מתגים שונים של חיוב וסליקה. נכון להיום, טרם פורסמו המלצות קונקרטיות מצד האוצר, אך אלה, כאמור צפויים להגיע לשולחן הממשלה לאחר החקיקה בתחום השוק האפור והצ'יינג'.

בפעימה השלישית מתכוונים בצוות של היועץ המשפטי להסדיר את כל תחום הבנקאות הזעירה, בדגש על אגודות האשראי במגזר החרדי והמוסלמי, שמנהלים קרנות אשראי ללא ריבית מטעמי דת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות