אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוויץ במשאל עם: האם לחלק 2,200 יורו לחודש לכל אזרח כדי לחסל העוני צילום: שאטרסטוק

שוויץ במשאל עם: האם לחלק 2,200 יורו לחודש לכל אזרח כדי לחסל העוני

התושבים יכריעו ביוני אם מדינתם תהפוך לראשונה בעולם המשלמת לאזרחיה הכנסה חודשית בסיסית, גם אם אינם עובדים. התוכנית, הזוכה לתמיכה מכל קצוות הקשת הפוליטית, תעלה 187 מיליארד יורו בשנה

31.01.2016, 14:20 | שירות כלכליסט
תושבי שוויץ יקיימו משאל עם על תוכנית רדיקאלית לשלם לכל אזרח בוגר הכנסה מובטחת של 2,200 יורו בחודש. אם תאושר התוכנית, שהוצעה על ידי קבוצה של אינטלקטואלים, היא תהפוך את שוויץ למדינה הראשונה בעולם שמשלמת לכל האזרחים שלה הכנסה חודשים בסיסית, ללא קשר לעובדה אם הם עובדים או לא. אולם, ההצעה לא זוכה בינתיים לתמיכה רבה מצד הפוליטיקאים משני צדי המפה, זאת על אף שמשאל העם נקבע ל-5 ביוני.

על פי ההצעה, כל ילד יזכה גם לקצבה של 145 פרנק בשבוע (130 יורו).

שוויץ. תשלם הכנסה קבועה לכל אזרח?, צילום: שאטרסטוק שוויץ. תשלם הכנסה קבועה לכל אזרח? | צילום: שאטרסטוק שוויץ. תשלם הכנסה קבועה לכל אזרח?, צילום: שאטרסטוק

ממשלת שוויץ מעריכה כי עלות יישום ההצעה תעמוד על 208 מיליארד פרנק בשנה (187 מיליארד יורו). מתוכם, 153 מיליארד פרנק (138 מיליארד יורו) יגויסו באמצעות מסים, ו-55 מיליארד פרנק (49 מיליארד יורו) יוקצו מהוצאות הביטוח הלאומי.

הקבוצה שהציעה את התוכנית, כוללת אמנים, סופרים ואינטלקטואלים, ביניהם הסופרת רות שוויקרט והפובליציסט דניאל סטראוב. לטענתם, המטרה היא לשבור את הקשר בין תעסוקה והכנסה, שכן אנשים יהיו זכאים להכנסה ללא קשר למקצוע שלהם. הם מתבססים על סקר לפיו מרבית השוויצרים ימשיכו לעבוד גם אם ההצעה להבטחת הכנסה תאושר.

עם זאת, יותר ממחצית המשתתפים בסקר טענו כי להערכתם ההצעה לעולם לא תאושר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

51 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

47.
גאים בכם ביותר שוויץ - כאן מישראל.
כל הכבוד. השוק מוצף היום בעובדים וכל הזמן מפטרים עובדים ואלה שעובדים מתעללים בהם לעבוד עד המוות - או כמעט עד למוות. אני בעד שמי שרוצה לעבוד יעבוד. כך זה יקדם את השוק. גם הרבה אנשים ירצו לתרום לכזאת מדינה שתורמת להם ולעבוד (חלק מהם). גם המדינה תתייעל כי יעבוד רק מי שירצה. יהיה מקום לכולם לעבוד ויהיו פחות או לא יהיו בכלל פיטורים ועובדים ירגישו יציבות ויתרמו יותר בעבודה והמורל יעלה וממילא העבודה שלהם. כמובן שהאושר במדינה יעלה מעלה מעלה וזה הכי חשוב בכל מקרה. תמיד יש המון שירצו לעבוד. האוכלוסיה כיום מתרבית והעבודות פוחתות בכלל המכשור שעושה הכול. כל הכבוד לכם. עלו והצליחו. הלוואי עלינו ועל כל העולם הקפיטליסט.
אביחי , נתניה  |  01.02.16
לכל התגובות